• تاریخ: خرداد ۲۱, ۱۳۹۷-۱۲:۰۷
  • شناسه خبر: 71285

آقای دولت؛دقیقا” کجایی/ ریشه میناب خشکید و آب شیرینکن بندرعباس افتتاح نشد

فرو چاله های دشت میناب به یک فوق بحران تبدیل شده و همچنان آب میناب به یغما برده می شود در حالی که از وعده های داده شده برای افتتاح آب شیرینکن بندرعباس خبری نیست. ...

 

به گزارش میناب جنوب،غم بی‌آبی و خشک‌سالی که شیره جان نخل‌های میناب را مکیده از یک سو، دلهره هر شب مردم از دفن شدن زیر آوار ترک‌های خانه‌هاشان از سوی دیگر، آن‌قدر مهیب هست که قلب آدمی را فارغ از اینکه گوش‌هایش از خبرهای هرروزه فروچاله‌های میناب و وعده‌های مسئولان پر باشد، محزون کند.

حدود ۱۵ سال است که میناب فقط عنوان «گلستان خلیج‌فارس» را به دوش می‌کشد و چشمه‌های جوشان، نخل‌های سر به فلک کشیده و بوستان‌های سرسبزش جایشان را به زمین‌های خشک و فروچاله‌هایی داده‌اند که امروز محل زندگی اهالی آنجا را هم ناامن کرده است.

به دنبال کاهش کیفیت آب در اغلب نقاط، عمق دسترسی به آب نیز افزایش یافته و بسیاری از چاه های موجود دچار مشکل شده و از بهره برداری خارج شده اند ضمن اینکه دسترسی به آب برای بخش کشاورزی و باغی در میناب دشوار و حتی غیرممکن شده و اقتصاد این قشر را هم با چالش مواجه کرده است.

از طرف دیگر دوره طولانی خشکسالی ها این وضعیت را شدت بخشیده و  آبی در لایه های زیرین زمین ذخیره نشده و تغذیه طبیعی صورت نگرفته که بهره برداری تداوم داشته باشد.

براثر میزان برداشت ابی که از چاه ها و سد استقلال باعث شد تا حجم آب ذخیره شده در پشت سد استقلال به مراتب کاهش یابد، گلستان جنوب خشکسده شود  و مسئولین استان و کشور به فکر تاسیس اب شیرینکن برای تامین بخشی از آب مورد نیاز مرکز استان هرمزگن باشند.

وعده هایی که هنوز سرانجامی برایش تعبیر نشده است

امین قصمی پیش از این در دیماه ۹۵ افزود: برای تامین این حجم، ظرفیت آبگیری به میزان ۳۳۰ هزار مترمکعب در روز از دریا توسط خطوط لوله دریایی مورد نیاز است.
وی بیان داشت: اجرای پروژه آب شیرین کن یکصدهزار مترمکعبی بندرعباس در راستای رفع چالش کم آبی این شهر، بعنوان اولویت اول شرکت آب وفاضلاب هرمزگان می باشد اما مشکل اصلی، تامین منابع مالی آن است که در حال رایزنی با صندوق توسعه ملی و بانک عامل صنعت و معدن و تجارت برای دریافت تسهیلات مورد نیاز هستیم.
این مسئول اظهارکرد: در حال حاضر این پروژه ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مجموع سرمایه گذاری آن ۲۴۰ میلیون دلار است که در صورت تامین ۱۵۰ میلیون دلار آن (مبلغ مصوب) از طریق صندوق توسعه ملی، ۷۰ درصد این پروژه تامین مالی خواهد شد.
قصمی یادآورشد: همچنین باتوجه به کاهش شدید منابع آبی استان و بویژه شهر بندرعباس ، مرحله نخست این پروژه با ظرفیت ۲۰ هزار مترمکعب در شبانه روز قرار بود تا شهریور ماه سال آینده ماه سال آینده ۹۶ وارد مدار بهره برداری شود که با حمایت وزیر نیرو این طرح زودتر از موعد در تیرماه سال آینده به بهره برداری می رسد اما با گذشت یکسال وعده ها همچنان روی زمین مانده و از افتتاح آب شیرینکن در بندرعباس خبری نیست.

پیدایش فروچاله‌های میناب متاثر از انتقال آب به بندرعباس

محمد درویش در تیرماه ۹۵در خصوص فروچاله‌های دشت میناب اظهار داشت: نشست زمین آخرین مرحله از بیابان‌زایی است و وضعیت فروچاله‌های میناب نسبت به سال قبل بدتر شده است و با توجه به شرایط موجود وقتی در یک دشت فروچاله‌هایی ایجاد می‌شود کاری نمی‌توان برای آن انجام داد.

وی افزود: باید تلاش کرد بقیه آب‌خوانی که در قلمرو میناب در آب‌خوان اصلی قرار دارد متاثر از نشست زمین نشود.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست ادامه داد: تا زمانی که در سفره‌های زیرزمینی آب میناب تعادل‌بخشی ایجاد نشود و میزان تغذیه و برداشت برابر نشود ما نمی‌توانیم امیدوار باشیم که شرایط بهبود پیدا کند.

درویش بیان داشت: تنها راه امیدواری مردم میناب برای کاهش فروچاله‌ها این است در مرحله اول هیچ آبی به آب‌خوان بندرعباس انتقال پیدا نکند و در مرحله دوم از آب شیرین‌کن استفاده شود به‌ویژه آب شیرین‌کن‌های خورشیدی که می‌تواند بسیار به این معضل زیست‌محیطی کمک کند.

وضعیت فروچاله های میناب قابل جبران نیست

مجتبی پاک پرور دکترای مدیریت منابع آب در حاشیه بازدید از دشت میناب در تیرماه ۹۶  افزود: دشت‌ میناب بر اثر برداشت بی‌رویه  و خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی و انتقال آن به بندرعباس با هجوم فرو چاله‌های خطرناک مواجه شده است.

عضو هیئت‌علمی بخش حفاظت خاک و  آبخیزداری مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، عنوان کرد: کیلومترها در دشت میناب حرکت کردیم و متوجه شدیم نخلستان‌ها به گورستان تبدیل‌شده و جای خود را با درختان مهاجم جابه‌جا کرده‌اند.

پاک پرور اظهار کرد: مشکل بی‌آبی و حفر چاه‌های فراوان علاوه بر کاهش شدید ذخایر آب زیرزمینی باعث فشرده شدن لایه‌های خاک، پایین رفتن سطح ایستایی آب‌های زیرزمینی و درنتیجه پیدایش پدیده خطرناک فرو چاله‌ها در سطح دشت‌های میناب شده است.

کارشناس ارشد خاک‌شناسی، گفت: استفاده بی‌رویه از آب و ذخایر زیرزمینی سبب شده است که دشت‌ میناب بمیرد و خاک این دشت‌ فرسایش یابد و این فرسایش خاک یکی از دلایل به وجود آمدن فرو چاله‌ها هستند.

حفر چاهها و برداشت بی رویه آب از عوامل ایجاد فروچاله ها

پرفسور کردوانی پدر علم کویر شناسی ایران افزود : در دشتی که باید ده چاه حفر می شد امروز ۳۰ چاه حفر شده است که این موضوع در دراز مدت سبب نشست زمین و افزایش خسارت زلزله احتمالی در منطقه می شود .

پرفسور کردوانی گفت : کندن چاه چندین معضل اساسی را در کشور ایجاد کرد که در ابتدا عامل پائین آمدن شدید سطح آب و حذف چاه های آرتزین و جایگزین شدن چاه های معمولی و تبدیل چاه های نیمه عمیق به عمیق شد..

وی گفت : اکنون ۱۵ روستا در دشت میناب با مشکل فرونشستن زمین روبرواند و در برخی روستاها هم فرو چاله هایی به عمق ۳ تا ۴ متری ایجاده شده است  و برای جلوگیری از نشست زمین و پر شدن سفره های زیرزمینی چاههای عمیق باید پلمپ و سدهای خاکی ساخته شود .

پرفسورکردوانی افزود : استفاده از آب دریا با راه اندازی آبشیرین کن های خورشیدی ، مهار کردن آبهای جمع شده در پشت بام ها از دیگر راهکارهای جبران کم آبی در هرمزگان است .

پدر آب های زیرزمینی ایران در بهمن ۹۴ با اشاره به بازدید میدانی خود از دشت میناب، شکل گیری فروچاله در میناب را ناشی از مرگ آبخوان در دشت میناب دانست و گفت: این نشست ها جبران ناپذیر است.

هر لحظه ممکن است هر جایی از زمین فرورفتگی های عظیم رخ دهد

دانشکار آراسته همچنین با تشریح پیامدهای خطرساز شکل گیری نشست زمین، اظهار داشت:در چنین وضعیتی حتی اگر بتوان تغذیه مصنوعی هم انجام داد، ولی آبخوان به شرایط گذشته بر نخواهد گشت.

وی ادامه داد:خطر فروچاله ها غیر مترقبه و غیر قابل پیش بینی است و هر لحظه ممکن است هر جایی از زمین فرورفتگی های عظیم رخ دهد و تاسیساتی در زمین بعیده شود..

دانشکار آراسته با بیان اینکه در موضوع آبهای زیر زمینی همیشه احیا کردن بسیار دشوارتر از پیشگیری تخریب مخزن است، افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، حجم قابل توجهی از آب سد میناب تبخیر می شود که اگر برآوردی از حجم این تبخیر صورت گیرد، به نظر می رسد اگر این میزان پیش از تبخیر به دشت منتقل شود و در اختیار کشاورزان و باغداران قرار گیرد و یا صرف تغذیه مصنوعی آبخوان شود، می تواند مقداری وضع موجود را بهبود بخشد.

منابع سد استقلال میناب تا تیرماه پاسخگوی نیاز‌هاست

فریدون همتی در حاشیه بازدید از سد شمیل و نیان افزود: منابع سد استقلال میناب که در سال‌های گذشته به‌عنوان مهم‌ترین منبع تأمین آب آشامیدنی شهر بندرعباس محسوب می‌شد، تنها تا تیرماه امسال پاسخگوی نیاز‌ها است.

وی تصریح کرد: در صورت رعایت نکردن الگوی درست مصرف آب در بندرعباس، تابستان امسال آب آشامیدنی در محلات این شهر نوبت‌بندی می‌شود.

استاندار هرمزگان ادامه داد: به علت کاهش ذخایر آب سد استقلال میناب، اکنون ۷۵ درصد از آب آشامیدنی موردنیاز شهر بندرعباس از سد شمیل و نیان تأمین می‌شود.

همتی با بیان اینکه با بهره داری از مرحله نخست آب‌شیرین‌کن صد هزار مترمکعبی بندرعباس تا پایان تیر امسال با ظرفیت تولید ۲۰ هزار مترمکعب آب در شبانه‌روز، بخشی از کمبود آب آشامیدنی شهر بندرعباس جبران می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح در سال ۹۸ به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: اکنون ذخیره سد شمیل و نیان ۱۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۹۰ درصد کاهش دارد.

هوشنگ ملایی افزود: اکنون از ۵ حلقه چاه برای تأمین آب آشامیدنی شهر بندرعباس در حاشیه این سد استفاده می‌شود و ۷ حلقه چاه دیگر نیز تا دوماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه سد استقلال میناب دارای ۴ میلیون مترمکعب ذخیره مفید است، اظهار کرد: بیش از ۱۸ سال خشک‌سالی و کم‌آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸ دهنه چشمه و قنات، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵ حلقه چاه بین ۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.

بنا بر این گزارش ؛اطلاعات به‌دست‌آمده از وضعیت بحرانی دشت میناب نشان می‌دهد این بحران در پی برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی شکل‌گرفته و فروچاله ها و فرونشست زمین در شهرستان میناب ماحصل این رخداد بوده است که نسبت به این موضوع باید تصمیم‌گیری جدی شود.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: