• تاریخ: آذر ۱۵, ۱۳۹۴-۱۴:۵۸
  • شناسه خبر: 39179

افزایش ۳۹ درصدی ابتلا به ایدز در جوانان

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، جوانان را بیشترین گروه سنی در معرض ابتلا به ویروس ایدز دانست. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب  به نقل از مهر ، دکتر محمد مهدی گویا در همایش روز جهانی ایدز که روز یکشنبه در ستاد وزارت بهداشت برگزارشد، با بیان اینکه از سال ۱۹۸۰ ...

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، جوانان را بیشترین گروه سنی در معرض ابتلا به ویروس ایدز دانست.

1899687

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب  به نقل از مهر ، دکتر محمد مهدی گویا در همایش روز جهانی ایدز که روز یکشنبه در ستاد وزارت بهداشت برگزارشد، با بیان اینکه از سال ۱۹۸۰ تا کنون ۷۸ میلیون نفر در جهان به ویروس HIV و بیماری ایدز مبتلا هستند، گفت: تاکنون ۳۹ میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری در جهان فوت کرده اند.

به گفته وی، ۷۵ درصد موارد ابتلا به ایدز در ۱۵ کشور جهان بوده که این نشان دهنده این است که همه کشورهای جهان در مقابله با این بیماری و ویروس موفق نبوده اند.

گویا، جوانان را بیشترین گروه سنی در معرض ابتلا به این بیماری بیان کرد و افزود: در سال ۲۰۱۲ شانس ابتلا به این بیماری در گروه سنی جوانان ۳۹ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: شانس ابتلای دختران نوجوان و زنان جوان در افریقا ۵ برابر سایر کشورها است.

گویا در ادامه، رهبری و مشارکت قوی تر جامعه را یکی از راهکارهای طلایی مبارزه با عفونت HIV/AIDS عنوان کرد و گفت: بهبود کیفیت درمان، ادغام هوشمندانه و حساب شده HIV، تقویت تحقیقات در مورد پیشگیری از HIV و استراتژی میان بر می تواند از دیگر راهکارهای مبارزه با ایدز باشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت بر لزوم افزایش آگاهی مردم به راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز و تشویق به تغییر رفتار تاکید کرد و افزود: لازم است کیفیت مراقبت و درمان این بیماری و موارد آزمایش HIV افزایش یابد.

گویا با بیان اینکه ادغام پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک در خدمات بهداشت باروری و خدمات مادر به کودک در خدمات بهداشت عمومی بسیار حساس و موثر است، افزود: ادغام برنامه درمان در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه و ادغام خدمات مراقبت و درمان سل و ایدز در خدمات بهداشت عمومی دارای اهمیت است.

وی، بر لزوم تمرکز بر مناطق جغرافیایی پنهان مانده و جمعیت های پرخطر در پیشگیری از ایدز تاکید کرد و گفت: تعهد در سطوح بین المللی، ملی و محلی، استفاده از بسته های مداخله آمیز و بکارگیری رویکردهای جدید برای افزایش اثربخشی، اجزای حیاتی برای مبارزه با ایدز است.

گویا با تاکید بر حصول اطمینان از پوشش نیازها در رویکردهای پیشگیرانه، افزود: لازم است اطمینان از ایفای سهم هر یک از برنامه ها در پیشگیری و درمان ایدز ایجاد شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان اینکه حضور جمعیت های پرخطر به جز در مناطق شهری در حاشیه شهرها بیشتر خواهد بود، افزود: اپیدمی HIV در جمعیت های کلیدی عمدتا در مناطق شهری و بعضی مکان های خاص رخ می دهد، بنابر این لازم است برمناطق جغرافیایی پنهان مانده و گروه های پرخطر توجه ویژه شود.

وی افزود: لازم است بر برنامه های پیشگیری جامع، برنامه های کاهش آسیب، پیشگیری انتقال HIV از مادر به کودک، نوجوانان، برنامه زنان آسیب پذیر و سایر گروه های پرخطر و درمان با هدف پیشگیری و حمایت های اجتماعی تمرکز بیشتری داشته باشیم.

گویا همچنین، با تاکید بر دسترسی بیشتر به گروه ها و مکان های پرخطر، افزود: به منظور پیشگیری و یا درمان بیماران مبتلا به ایدز لازم است شبکه پزشکان و تعداد پزشکان درمانگر افزایش یابد.

وی در پایان، درمان پیشگیری، آزمایش منظم، مراقبت از عوارض جانبی داروها، مراقبت از تمکین بیماران به درمان و حمایت از بیماران جهت ادامه درمان را نوآوری در جهت پیشگیری و درمان بیماری ایدز بیان کرد.

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: