• تاریخ: خرداد ۲۴, ۱۳۹۶-۱۷:۱۸
  • شناسه خبر: 64203

بازگشت زندگی یک جوان ۲۶ ساله مینابی از فلج دائمی

یک جوان مینابی که دچار فلج دائمی شده بود با عمل موفقیت آمیز ستون فقرات بهبود یافت و به زندگی بازگشت. ...

به گزارش میناب جنوب، محمد مورخ،رئیس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب گفت: به دنبال انتقال یک جوان۲۶ساله ساکن شهرستان میناب، روستای نخل ابراهیمی که در اثر تصادف موتور سیکلت با خودرو، دچار ضربه شدید به ستون فقرات کمری وی وارد شده بود به  اورژانس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع)، در بررسی‌های اولیه مشخص شد که وی دچار شکستگی مهره اول کمری (L1) شده و به‌تدریج در حال از دست دادن حس و حرکت در پاهاست، تصویربرداری با سی تی اسکن مشخص کرد که در اثر شکستگی مهره، قطعهای از استخوان به کانال (حفره) نخاعی وارد شده و در حال فشار آوردن به طناب نخاعی است.

رئیس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب افزود: از آنجا که وضعیت ستون فقرات بیمار ناپایدار و فاصله تا دائمی شدن عارضه فلج نخاعی، بسیار کوتاه بود، بلافاصله بیمار به اطاق عمل منتقل گردید و در یک عمل جراحی ۳ ساعته توسط دکتر مهدی فرخی؛ متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مستقر در بیمارستان و طی عملی بسیار دقیق،ظریف و حساس، ابتدا فشار از روی نخاع برداشته شده و سپس ستون فقرات که دچار شکستگی شده بود تثبیت شد.
وی افزود: کوچکترین حرکت و جابه‌جایی باعث قطع کامل نخاع و فلجی دائم بیمار می‌شد که در صورت اعزام این بیمار به مراکز دیگر جهت درمان، با توجه به اندک زمان باقی مانده و پس از گذشت ۴ ساعت از لحظه تصادف، احتمال فلجی دائم تا ۹۵ درصد در بیمار افزایش می یافت.

وی خاطرنشان کرد: ساعتی پس از به هوش آمدن بیمار، مشخص شد که خوشبختانه عمل، موفقیت آمیز بوده و بیمار قادر به حرکت دادن پاهای خود به طور طبیعی است.

مورخ بیان کرد: خوشبختانه بیمار در کوتاه ترین زمان ممکن تحت عمل جراحی قرار گرفت و هم اکنون حال وی خوب و پس از گذشت یک هفته با مراقبت ویژه در بخش جراحی مردان، ترخیص شده است.

وی عنوان کرد: همراهان بیمار که این عمل جراحی باعث رضایت خاطرشان شده بود، از پزشک معالج و پرسنل بیمارستان تقدیر و تشکر به عمل آوردند.

رئیس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب گفت: سالیانه هزاران نفر در کشور به دنبال حوادث مشابه، دچار فلج دائمی نخاعی می‌شوند.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: