• تاریخ: بهمن ۲۸, ۱۳۹۸-۰:۵۸
  • شناسه خبر: 74940

با حضور وزیر نیرو سد سرنی میناب به بهره برداری رسید

این سد بر روی رودخانه سرنی احداث شده که از قلل رشته کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می‌ریزد. ...

به گزارش میناب جنوب طبق اطلاعات منتشره شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان، از ۲۸.۵ میلیون متر مکعب توان تنظیمی این سد، ۱۹.۵ میلیون متر مکعب در راستای استفاده شرب و ۹میلیون متر مکعب نیز برای استفاده زیست محیطی و کشاورزی اختصاص می یابد.

عملیات اجرایی سد و نیروگاه سرنی و همچنین سامانه انتقال و تصفیه خانه آن، واقع در شهرستان میناب استان هرمزگان، (پنجشنبه ۱۴ دی‌ماه سال ۱۳۹۴) آغاز شد.
این سد بر روی رودخانه سرنی احداث شده که از قلل رشته کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می‌ریزد.
سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۶۰ متر، عرض تاج آن ۱۲ متر، ارتفاع از پی آن ۵۲ متر، طول سر ریز ۱۷۰ متر، عرض سر ریز ۴۳.۵ متر، عرض در پی ۲۸۰ متر، طول تونل انحراف ۲۷۵ متر و حجم بدنه سد بیش از ۱.۸ میلیون مترمکعب است.

احداث زیرساخت های سد سرنی با ۷۰۰ میلیارد ریال سرمایه هزینه شده در دی‌ماه ۹۴ خاتمه یافت و تصفیه خانه آن جایگزین تصفیه خانه کنونی میناب می‌شود.

سالانه ۴۶ میلیون متر مکعب آب وارد این سد می‌شود و حوزه آبریز آن  نیز ۷۰۶ کیلومتر مربع بر ثانیه و به طول هفت کیلومتر است.

برای احداث این سد افزون‌بر هزار میلیارد ریال در بخش ریالی و افزون‌بر ۸۰ میلیون یورو در بخش ارزی هزینه شده است.

سد سرنی برای تامین آب شرب و حقابه‌های پایین دست استفاده می‌شود.
همچنین در سفر وزیر نیرو طرح‌های دیگری به بهره برداری می‌رسد که برای آنها افزون‌بر ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه از محل منابع عمومی هزینه شده است.

مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی شهر بندرعباس که موجب افزایش ظریب ذخیره آب در این شهر، حومه و شهر خمیر می‌شود هم آماده بهره‌برداری است.

طرح قابل اشاره دیگر انتقال آب به روستاهای شمال شهر بندرعباس است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: