• تاریخ: می 3, 2021-3:07
  • شناسه خبر: 76537

برداشت انبه کال از هزار و ۷۰۰ هکتار باغ های میناب

یکی از خاستگاه‌های اصلی انبه استان هرمزگان در جنوب ایران به‌واسطه شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب این منطقه است و بیشترین سطح زیر کشت انبه در ایران به این استان اختصاص دارد. ...

به گزارش میناب جنوب،انبه محصول باغبانی گرمسیری است که در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب رشد کرده و حداکثر تولید را خواهد داشت . مناطق جنوبی کشورمان باوجود اینکه شرایط ایده آل (گرما و رطوبت مناسب) را ندارد بعضی از محصولات گرمسیری انبه به خوبی رشد کرده و عملکرد بسیار بالایی دارد که در اقتصاد نقش مهمی ار ایفامی کند .

“انبه” یکی از مهمترین میوه‌های مناطق گرمسیری است که کشت آن چهار هزار سال پیش از هندوستان آغاز و به تدریج از قرن۱۶ میلادی به دیگر نقاط جهان گسترش یافت.

طعم، رنگ و سالم بودن میوه درختان انبه هرمزگان باعث شده که متقاضیان زیادی داشته باشد و بندرعباس، میناب ورودان به‌عنوان مهم‌ترین مناطقی هستند که بیشترین باغ‌های انبه استان هرمزگان در آن‌ها قرار دارند.

هرچند آمار دقیقی از تعداد واحدهای عمل‌آوری و فرآوری میوه نارس و حتی رسیده محصول برداشتی از باغ‌های انبه هرمزگان در دست نیست اما در دو دهه گذشته‌ترشی انبه این استان به یکی از برندهای شناخته‌شده در سطح ملی و حتی در کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و دریای عمان تبدیل‌شده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان میناب پیش بینی کرد امسال بیش از ۱۷ هزار تن انبه از باغ های این شهرستان برداشت شود که نسبت به پارسال تفاوتی ندارد.

عباس مویدی افزود: ۳۰ درصد محصول انبه از اوایل اردیبهشت به صورت کال برداشت می شود که بصورت خانگی و یا در کارخانه های فرآوری به ترشی، شور و سس انبه تبدیل می شود.
وی گفت: اکنون هر کیلو انبه در بازار میناب ، ۲۰ هزار تومان بفروش می رسد.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان میناب افزود: ارقام محلی انبه شامل آل مهتری، خیاری، کلانفر، کلک سرخ و هلیلی و رقم های خارجی سندری و لانگرا است.
مویدی افزود: روستاهای شهوار، تمبانو ، دهوسطی ، فخرآباد ، گلشوار و بازیاری از نقاط مهم تولید انبه شهرستان میناب است.
انبه یا سلطان میوه ها سرشار از ویتامین‌های A، B ،C، کربوهیدرات‌ها، اسید‌های چرب، پروتئین‌ها، اسید‌های عالی و مواد معدنی است.
چوب درخت انبه در ساخت وسایل چوبی، مغز هسته آن درتهیه صابون و پوست درخت انبه در صنعت چرم سازی کاربرد دارد.
گارم زنگی، جم، چیکو، گواوا یا زیتون وحشی و کُنار از دیگر میوه‌های گرمسیری است که در شهرستان‌های میناب و رودان هرمزگان کشت می‌شود.
انتهای پیام/

لینک کوتاه: