• تاریخ: دسامبر 5, 2020-1:01
  • شناسه خبر: 76203

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب خبر داد:

برداشت بیش ۱۶کیلوگرم آویشن در روستاهای میناب

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب، از برداشت بیش از 16000 کیلوگرم آویشن از مراتع این شهرستان خبر داد. ...

خسروبهرامی نژاد در گفتگو با خبرنگار  میناب جنوب،گفت: باتوجه به بارش های صورت گرفته در اواخر سال گذشته فرصت مناسب برای رشد و احیای گونه های مرتعی بخصوص آویشن در مناطق کوهستانی ایجاد گردید، از همین رو طی سال جاری مجوز برداشت این گونه مرتعی به تعاونی های فعال در زمینه منابع طبیعی میناب داده شد که در همین راستا ۱۶۰۰۰ کیلوگرم از مناطق مختلف شهرستان از جمله چهارده روستا، درگ و مشکالدین، چراغ سوز کرت زنی و سیت برداشت که عمدتا به استان های فارس، خراسان رضوی و اصفهان صادر گردید.
وی با بیان این مطلب که توانمند سازی جوامع محلی و روستایی یکی از راه های رسیدن به توسعه پایدار است و زمینه ساز عدم مهاجرت روستاییان به شهرهاست به این نکته اشاره کرد که در منطقه چهارده روستا  برای معیشت دامداران و بهره مندی از عواید فروش آویشن «که توسط خود مرتعداران و مردم محلی منطقه صورت می گیرد» طرحی تهیه گردیده است که با اجرای آن علاوه بر کاهش فشار بر روی رویشگاه های مناطق مذکور می تواند فرصتی در جهت درآمد زایی ساکنین منطقه باشد.
بهرامی نژاد افزود: آویشن ضد درد، ضد نفخ، ضد قارچ و ضد ویروس است که درمان سرفه، سینوزیت، سلامت قلب، درمان مشکلات گوارشی، رفع خستگی، افزایش قوای بدن، تقویت سیستم ایمنی بدن و تسکین التهابات پوستی از خواص این گیاه است.
وی در پایان از مردم خواست هرگونه برداشت غیرمجاز و خارج از فصل این محصول را به تلفن ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: