• تاریخ: آذر ۱۶, ۱۳۹۶-۰:۰۱
  • شناسه خبر: 67712

برگزاری مسابقه پدر و پسر،حمل جَـهله آب و تاب دادن گیاه در میناب

جشنواره مسابقه ورزشی محمد رسول الله در چهار آیتم با هدف ترویج فرهنگ بومی و محلی در روستای حکمی میناب برگزار شد. ...

به گزارش میناب جنوب، همزمان با روز تولد نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) یک سری مسابقات بومی و محلی با مشارت بیش از ۶۰ شرکت کننده در چهار رشته ورزشی و به همت کانون فرهنگی هنری منتظران ظهور مسجد ولیعصر(عج) و مسجد امام رضا(ع)در روستای حکمی از توابع بخش مرکزی شهرستان میناب برگزار شد.

ورزش یکی از مقوله های مهم سلامتی است که برای ترویج فرهنگ سلامتی باید ورزش های بومی و محلی متناسب با ظرفیت ها و زیرساخت های هر روستا تعیین شود.

مسابقه پدر و پسر یکی از جذاب ترین بخش این جشنواره با مشارکت ۳۰ شرکت کننده بصورت گروهی برگزار شد که در پایان فرشاد پسند و مسقطی با ۱ دقیقه و ۳۴ ثانیه اول شدند، امیر فدوی و بیروا با ۱ دقیقه و ۳۹ ثانیه مقام دوم و عبدالله فخارگری و ابوالفضل رئیسی با ۱ دقیقه و ۵۶ ثانیه سوم شدند.

این مسابقه ابتدا با رفتن درون گونی نایلونی و پریدن تا نزدیک تشک و با پشتک زدن بر روی آن ، پرتاب توب به سمت هفت سنگ بالا، عبور از روی چوب ، پیدا کردن رنگ بر روی تکه های پوب و حمل به وسیله فرغون برگزار شد.

در ادامه برگزاری جشنواره محمد رسول الله(ص) در رشته تاب دادن گیاه ۶ نفر شرکت  کننده در قالب ۳ گروه ۲ نفره در حالی رقابت خود را آغاز کردند که هر کدام با تاب دادن ۳ گیاه بعد از تشخیص هیئت داوران مسعود ذاکری و افشین ذاکری اول شدند و عباس فخاری و سعید حسینی دوم شدند و موسی فخاری و ملکبنیادی به مقام سومی این رقابت ها رضایت دادند.

در فرهنگ بومی مردم شهرستان میناب، علف یا همان گیاه بعد از هرس کردن چند روز زیر آفتاب می گذارند تا کاملاخشک شود و بعد از آن به وسیله یک تکه چوب تر علف ها را به هم می تابانند و در طول یک متر تهیه و برای خوراک دام در فصل تابستان آماده می کنند.

در بخش حمل جهله آب با سر بین بانوان روستای حکمی برگزار شد، بستن کُــــلمُـت( گرد کردن پارچه برای گذاشتن روس سر) برای گذاشتن جهله پر از آب بر روی سر و طی کردن مسافت ۱۰۰ متر بدون دست زدن به جَــهله آب از آیتم های امتیاز دهی این رشته بشمار می رفت.

بانوان کلثوم زارعی، عطیه عبدل نژاد، زهرا رنجبر، فاطمه رنجبری زاده، آمنه فخاری و مریم حسینی از شرکت کنندگان رشته حمل جَـــهله آب با سر بودند که با انصراف ۳ نفر از آنها این مسابقه تنها با ۳ شرکت کننده آغاز شد و کلثوم زارعی اول شد و آمنه فخاری به مقام دوم این مسابقات دست یافت.

رشته جمل جَــــــهله آب با سر یکی از جذابترین بخش این مسابقه به خود اختصاص داده بود بطوری که این رشته ورزشی در بین آقایان هم برگزار شد.

قاسم ذاکری خواه، جلیل ذاکری و مسعود ذاکری از روستای حکمی از شرکت کنندگان در این رشته بودند که جلیل ذاکری با حمل سریع جهله و طی نمودن مسافت تعیین شده در کوتاه ترین زمان ممکن توانست عنوان قهرمانی این رشته از آن خود کند، قاسم ذاکری خواه دوم شد و مسعود ذاکری هم به مقام سومی رضایت داد.

سپس در رشته طناب کشی نیز در یک رقایت جذاب شرکت کنندگانی از روستای حکمی پائین، حکمی بالا با هم به رقابت پرداختند و در مرحله فینال شرکت کنندگان روستای حکمی پائین توانستند عنوان برتر این رشته از مسابقات را ازآن خود کنند.

عبدالرضا ذاکری رئیس شورای اسلامی روستای حکمی هدف از برگزاری این مسابقات ورزشی را ضمن گرامیداشت سالروز تولد حضرت محمد(ص) ترویج بازی های بومی و محلی و همچنین احیاء فرهنگ دست بافتنی و کهن این روستاعنوان کرد.

رئیس شورای اسلامی روستای حکی همچنیناز برگزاری مسابقات فرهنگی ورزشی در ایام الله دهه فجر در این روستا خبر داد و گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده بازی های بومی و محلی به کیفیت بهتری در این روستا دنبال می شود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم بتوانیم جشنواره های ورزشی را با مشارکت حداکثری به میزبانی روستای حکمی و دعوت از کانون های فرهنگی هنری مساجد در این روستا برگزار کنیم.

روستای حکمی با جمعیت ۴۵۰۰ نفر در ۵ کیلومتری شهرستان میناب قرار دارد.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: