• تاریخ: اسفند ۷, ۱۳۹۶-۱۹:۵۷
  • شناسه خبر: 69821

بلاتکلیفی ۲۰ ساله احداث کارخانه پودر آلومینا در میناب/ کلنگ پروژه دولت هاشمی همچنان بر زمین است

با گذشت عمر چندین دولت احداث کارخانه «پودر آلومینا» که از زمان دولت هاشمی رفسنجانی تاکنون در شهرستان میناب در هاله ای از ابهام مانده که به بعنوان یکی از مطالبه های مردم میناب می باشد. ...

به گزارش میناب جنوب،هرچه از غرب استان به سمت شرق حرکت می‌کنیم نرخ بیکاری نیز افزایش می‌یابد به گونه‌ای که بهره مردم شرق هرمزگان به خصوص شهرستان میناب از مشاغل صنعتی حدودا صفر است، شهری با توانمندی اشتغالزایی در حوزه بنادر و دریانوری و محصولات کشاورزی این روزها جوانان بیکار زیادی هستند که در نبود شغل به مشاغل کاذب روی آورده اند.

موضوعی که بعنوان یک دغدغه و مطالبه جدی مردم شرق هرمزگان و بخصوص مردم شهرستان میناب می توان از ریاست جمهوری مطالبه کنیم این است که چرا پروژه احداث کارخانه پودر آلومینا که در زمان دولت نهم در میناب به زمین خورد با گذشت سالیان دراز هنوز بلاتکلیف مانده است.

مصوبه ای که در حقیقت به عنوان کلید نجات منطقه از رکود و بیکاری محسوب می‌شد در صورت عملیاتی شدن می توانست فراهم آور فرصت‌های متعدد اشتغال پایدار و پایان بخش مشاغل کاذب بی شمار در شهرستان میناب و شهرستان های شرق هرمزگان باشد اما در پس برخی ناکارآمدی ها هنوز زمینه اشتغالزایی جوانان مینابی فراهم نشده است.

عدم احداث کارخانه «پودر آلومینا» که کلنگ احداث آن در زمان دولت هاشمی رفسنجانی در میناب به زمین زده شد با گذشت۱۷ سال تا به امروز این کارخانه که پودر لازم را برای تولید آلومینیوم، باید تولید می کرد در شهرستان میناب بلاتکلیف مانده است، مصوبه کاغذی که نه تنها در آن زمان و بعد در دولت خاتمی این کارخانه احداث نشد، بلکه در حال حاضر و در دولت فعلی نیز اقدامی صورت نگرفته است.

در زمان سفر احمدی نژاد به این شهرستان یکی از خواسته های اصلی مردم احداث همین کارخانه بود، رئیس جمهور قول احداث کارخانه را داد و کارهای مطالعاتی آن انجام شد اما در حال حاضر این پروژه در بلاتکلیفی به سر می برد.

موضوع عدم احداث کارخانه آلومینا در بخش بندزرک بعنوان مطالبه جدی مردم میناب از  ریاست جمهوری دولت یازدهم این است که وزیر صنایع باید پاسخ دهد که چرا به رغم انجام کار مطالعاتی و گذشت بیش از ۲۰ سال هنوز این کارخانه احداث نشده است.

فولاد نورد آنامیس به عنوان یکی از دو مصوبه صنعتی شرق هرمزگان (میناب) در چند سال اخیر بارها مورد بحث و اظهار نظر قرار گرفت اما سرنوشت کارخانه پودر آلومینا همچنان در پرده ابهام قرار دارد و اطلاع‌رسانی دقیقی از این مصوبه قدیمی در بین رسانه ها صورت نپذیرفته و حتی رجال سیاسی هم نامی از این صنعت و پیگیری عملیاتی کردن آن نمی برند.

مشکلات ذکر شده پروژه مذکور را سال به سال و دولت به دولت دست به دست گرداند تا نهایتا در آذرماه سال ۹۳ با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت فعلی که برای بازدید از شهرک صنعتی مشترک ایران و چین در جاسک سفر می‌کرد کلنگ خورد تا بار دیگر پرونده این صنعت نجات بخش برای مردم شرق هرمزگان به گردش درآید.

در دومین دور سفر هیات دولت نهم به هرمزگان که با آخرین روزهای دولت وقت مصادف بود، شرق هرمزگان برای نخستین بار رنگ مصوبات صنعتی را به خود دید و کارخانه فولاد نورد آنامیس به اضافه کارخانه پودر آلومینا با هدف ایجاد توازن در توسعه هرمزگان در شهرستان میناب با توجه به ظرفیت های موجود تصویب شد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: