• تاریخ: اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸-۰:۲۷
  • شناسه خبر: 73787

بیماران تالاسمی قربانی ازدواج های فامیلی/ میناب با۳۸۴ بیمار رکوردار است

ازدواج های فامیلی و کم توجهی به آزمایشات قبل از ازدواج و بارداری میناب را در زمره مناطق با بیشترین درصد مبتلایان به بیماری تالاسمی قرار داده است. ...

 

به گزارش میناب جنوب،همه مجردها می‌دانند که قبل از ازدواج باید آزمایش خون داد! اما اینکه چه آزمایشی و برای چه را اکثرا نمی‌دانند و این باعث می‌شود استرس‌شان دوچندان شود، چون می‌ترسند حالا که عاشق شده‌اند مبادا دکتر، ازدواج آنها با شخص موردعلاقه‌شان را منع کند! درحالی که نیازی به نگرانی نیست.

بیماران تالاسمی قربانی ازدواج های فامیلی

مرضیه حاج حسینی، کارشناس پرستاری و مسئول بخش تالاسمی بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع)میناب اظهار کرد: علت اصلی شیوع تالاسمی در حوزه شرق هرمزگان که موسوم به بیماری مدیترانه ایی است و بیشترین آن در میناب مربوط به رواج پیدا کردن ازدواج های فامیلی و ازدواج های تعهدی می باشد و این روند همچنان باقی مانده که مشکلاتی هم برای خانواده ها و هم برای خود فرد و جامعه هزینه های هنگفتی بر جای گذاشته است. .

کارشناس پرستاری گفت: ازدواج های فامیلی که بسیاری از مزدوجین با توجه به هشدار پزشکی در دوران بارداری از سقط جنین امتناع می کنند؛ با گذشت زمان خود و خانواده با مشکلات وافر و حتی از هم پاشیدگی زندگی مواجهه می شوند.

مسئول بخش تالاسمی بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع)میناب تاکید کرد: به طور طبیعی در همه انسان‌ها هفت تا هشت ژن معیوب وجود دارد که در ازدواج‌های غریبه احتمال اینکه ژن‌های معیوب زوجین در کنار هم قرار گیرند حدود دو درصد است که این رقم در مورد ازدواج‌های فامیلی به دلیل مشترک بودن اجداد زوجین سه تا چهار برابر بیشتر از ازدواج‌ با فرد غیر فامیل و به اصطلاح «غریبه” است.

وی ادامه داد: هرچه ازدواج فامیلی نزدیک‌تر باشد (مانند ازدواج دختر عمو با پسر عمو)، خطر بیماری‌های مادرزادی جنین و نوزادان بیشتر و گاه تا ۱۲ برابر افزایش می‌یابد.

۳۴۸ بیمار تالاسمی در میناب وجود دارد

مسئول بخش تلاسمی بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) میناب تصریح کرد: متاسفانه تعداد بیماران تلاسمی شهرستان میناب ۳۸۴ نفر بوده و کوچکترین عضو این بیماران نوزاد شش ماه و بزرگترین آنها ۴۶ ساله می باشد،حداکثر امید به زندگی تا ۴۰ سال در میناب وجود دارد که عوارض و اثرات روانی، اجتماعی، جسمی بسیاری بر کودک، والدین و سایر اعضای خانواده دارد.

حاج حسینی افزود: هزینه برای یک جلسه بیمار تالاسمی در حدود تقریبی ۲۰۰ هزارتومان در ماه با حداقل دو جلسه باید انجام شود و میانگین هر نفر در ماه به ۴۰۰ هزارتومان می رسد که به این مبلغ هزینه دارو و رفت و آمد نیز اضافه می گردد و حدود تقریباً ۸۰ درصد دارو سهم دولت و ۲۰ در صد سهم خود بیمار باید هزینه متقبل شوند .

این مسئول آزمایشات قبل از ازدواج را برای مزدوجین یک امر ضروری دانست و گفت: مزدوجین در صورت مشاهده تالاسمی های پیشرفته ماژور حتما ازدواج را متوقف و از ازدواجهای تعهدی به شدت پرهیز و ممانعت کنیم و خانوادها هم نسبت به این مهم همکاری و همراهی داشته باشند .

مسئول بخش تلاسمی میناب با برشمردن مشکلات جاری برای این بیماران کمبود فراورده های خونی یکی از مشکلات اصلی این بخش عنوان کرد و افزود: هزینه دستگاهی که بیماران تالاسمی برای انتقال خون با زمانبندی مشخص دریافت کنند گران بوده که این یک معضل بشمار می رود.

حاج حسینی با اشاره به اینکه این بیماری بدلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین حادث می شود و هموگلوبین معیوب قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست،عنوان کرد: اگر والدین هر دو دارای ژن معیوب باشند بیماری به صورت شدید یعنی ماژور (ماژور) و اگر یکی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به صورت خفیف یعنی مینور ظاهر می شود.

وی افزود: تالاسمی برای کسانی که نوع (مینور) را داشته باشند، مشکل ایجاد نمی کند و آنها هم مثل افراد سالم می توانند زندگی کنند و فقط در موقع ازدواج باید خیلی مراقب باشند و نبایدبا یک فرد تالاسمی مینور ازدواج کنند، افراد مبتلا به تالاسمی ریسک بالایی برای ابتلا به عفونت دارند؛ این مشکل در صورتی که طحال برداشته شده باشد، بیشتر مشاهده می شود.

تالاسمی می تواند با گسترده کردن مغز استخوان منجر به پهن تر شدن استخوان ها گردد

یک کارشناس بیماری های عفونی گفت: تالاسمی می تواند با گسترده کردن مغز استخوان منجر به پهن تر شدن استخوان ها گردد. که  این امر منجر به غیر طبیعی شدن شکل استخوان بویژه در ناحیه صورت و جمجمه می شود.

وی با اشاره به تشریح تالاسمی خفیف گفت: افراد دارای بیماری تالاسمی، بعد از تشخیص اولیه نیاز به مراقبت های پزشکی و پیگیری درمانی ندارند؛ البته باید به افرادی که مبتلا به این نوع تالاسمی هستند  هشدار داد که ممکن است شرایط آنان به عنوان آنمی و فقر آهن اشتباه تشخیص داده شود و لازم است که از مصرف مکمل های آهن اجتناب کنند؛همچنین برای تمام افرادی که علل اختلالات ژنتیکی دارند انجام مشاوره توصیه می شود.

این کارشناس خاطر نشان کرد: افراد مبتلا به تالاسمی شدید نیازمند درمان پزشکی هستند؛ دریافت خون از اقدامات اولیه ای است که در افزایش طول عمر افراد مبتلا مؤثر خواهد بود.

انتهای پیام/ز

 

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: