• تاریخ: دی ۱۶, ۱۳۹۶-۰:۰۷
  • شناسه خبر: 68643

بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی بزرگترین چالش اقتصادی در دومین شهر تجاری هرمزگان

شرایط بد اقتصادی و جاماندن تحصیل کرده های دانشگاهی از اشتغال در کنار مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری، رشد چشمگیر اعتیاد به انواع مواد مخدر به همراه داشته باشد. ...

به گزارش میناب جنوب، طی سالهای اخیر افزایش چشمگیر جوانان بیکار که بنا بر گزارشات و آمارهای رسمی کشور چیزی در حدود ۵۰درصد آنها را افرادی با تحصیلات دانشگاهی تشکیل داده است به یکی از مهم ترین دغدغه های  خانواده ها تبدیل شده است.

شرایط بد اقتصادی و جاماندن تحصیل کرده های دانشگاهی از اشتغال موجب شده تا دیگر حتی جوانان تمایلی به تشکیل زندگی مشترک هم نداشته باشند و این موضوع در کنار مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری، رشد چشمگیر اعتیاد به انواع مواد مخدر به همراه داشته باشد و روز به روز مشکلاتی جدیدی در جامعه پدید آید.

بیکاری جوان تحصیل کرده مختص به شهرهای بزرگ نبوده بلکه بسیاری از جمعیت جوان و بیکار در شهرستان میناب نیز جوانان تحصیل کرده  تشکیل می دهند، جوانانی که برخی از آنها سرپرست خانواده هستند و تعداد بیشماری از آنها به مشاغل کاذبی متقاوت از رشته های دانشگاهی خود مشغول به کار هستند.

خانواده هایی که با هزاران مشکل و بدهی بانکی جوانان خود را برای کسب علم به دانشگاه ها فرستادند تا روزی نان آور خانواده باشند و بتوانند شرایط کاری خوبی برای خود مهیا کنند اما نه آنان و نه خانواده های آنها فکر نمی کردند که روزی با سیاست های غلط دولت، کشور به جایی برسد که حتی مقاطع دکترا و مهندسان نیز گرفتار بیکاری شوند.

 

وقتی بیکار باشی نمی توانی به زندگی مشترک فکر کنی

یکی از شهروندان تحصیل کرده مینابی در گفتگو با میناب جنوب اظهار کرد: به دلیل فوت پدر بیش از ۸ سال است که سرپرست خانواده ۵ نفری خود هستم و با وجود اتمام دانشگاه  ۳۰ سال سن دارم اما هنوز نتوانسته ام کاری ثابت برای خود پیدا کنم.

وی که خواست نامش محفوظ بماند،بیکاری بزرگ‌ترین درد جوانان مینابی دانست و افزود: وقتی بیکار باشی نمی‌توانی زندگی مشترک تشکیل دهی و نان‌آور خانواده باشی، خود من همزمان با تحصیل کارگری میکردم تا بتوانم به خانواده ام کمک کنم، اما با گذشت سالیان دراز هنوز روزنه امیدی به روی ما تحصیل کرده ها باز نشده است.

این شهروند مینابی بیان کرد: مسئولان دولتی دائم از اشتغال حرف می‌زنند، متاسفانه برخی حرف هایشان با واقعیت مطابقت ندارد، حرفهای آنها تنها شعارهای تبلیغاتی و آمار سازی است چرا که  تمامی روزنه های امید برای یک جوان تحصیل کرده مینابی بسته شده است.

جوانان تحصیل کرده فلافل می فروشند

یکی از والدین دانشجوی فازغ التحصیل پیام نور میناب گفت: هرگز یک مسئولی که حقوق نجومی دریافت کرده و یا یک سرپرست و رئیس که در زندگی خود نیاز مالی نداشته است نمی‌تواند درد بیکاری جوانان تحصیل‌کرده را درک کند.

وی افزود: برای تامین مخارج خانواده سالیان متوالی در جزیره قشم کارگری می کنم، دور از خانواده و در بدترین شرایط، وقتی با دست‌های خالی وارد منزل می‌شوی و سرت را در مقابل نگاه‌های پرسش‌گرایانه اهل خانواده، پایین می آوری و سکوت می‌کنی هرگز برای مسئولین قابل هضم نیست.

این شهروند مینابی اظهار داشت: جوانان تحصیل کرده شهرستان میناب برای فرار از بیکاری اغل آنها یا بنزین فروش شده اند، یا فلافل فروشی زده اند یا قریب به اتفاق شغل کارگری انتخاب کرده و بتن ریز شده اند، آیا واقعا سهم جوانی که با هزار امید روانه مدرسه و دانشگاه می شود این باید باشد.

قطب تولید محصولات کشاورزی کشور فاقد کارخانه

فراری ، یکی از شهروندان مینابی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد جامعه شناسی گفت: شهرستان  میناب به واسطه وجود اراضی حاصلخیز کشاورزی و واقع شدن در کنار ساحل طولانی دریا، از پتانسیل و توانمندیهای بسزایی برای اشتغالزایی برخوردار است که نیاز به برنامه ریزی و جذب سرمایه گزاران برای صنایع تبدیلی کشاورزی و دریایی دارد اما برخی کم و کاستی ها مانع بزرگی بر سر راه تحصیل کرده ها وجود دارد.

وی اظهار داشت: این شهرستان نه تنها بزرگترین تولیدکننده خرما و مرکبات در استان بلکه رتبه جهانی در زمینه تولید لیموترش هم در کارنامه خود دارد اما کارخانه عصاره گیری خرما در استان فارس واقع شده وتنها کارخانه آبلیموگیری شهرستان نیز به صورت غیرفعال و ورشکسته شده است و تعطیلی درب این کارخانه حکایت از این دارد که هیچ وقت تصمیمی بر تغییر کاربری این شرکت گرفته نشده است.

این شهروند مینابی بحث تحصیل، یافتن کار، مسکن، ازدواج و تفریحات سالم از موضوعات پیش روی جوانان مینابی برشمرد و بین کرد: با حمایت و برنامه ریزی مسئولان جهت ایجاد شرکت و اشتغالزایی از نابودی و تباهی سرنوشت جوانان میناب جلوگیری به عمل خواهد آمد.

بیکاری زمینه ساز مهاجرت مردم میناب شده است

خدیجه یدالهی، استاد دانشگاه های شهرستان میناب اظهار کرد: معضل بیکاری در شهرستان میناب موجب مهاجرت تعداد کثیری از خانواده های این شهرستان جهت پیدا کردن منبع درآمدی برای فرزندان خود به شهرهای کیش، قشم و حتی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس سفر کرده اند..
وی یکی از  بارزترین مسئله شیوع بیکاری در این شهرستان ضعف مدیریت اجرایی شهرستان دانست و گفت: میناب با وجود دارا بودن ظرفیت های بسیار در زمینه نیروی انسانی متخصص و بسترهای اشتغالزا همیشه از نبود افراد توانمند در راس مدیریت اجرایی خود رنج برده است.

استاد دانشگاه های میناب تاکید کرد:  اکثر مدیرانی که برای این شهرستان انتخاب می شده اند از توان و تخصص لازم برای رفع موانع توسعه در شهرستان میناب را نداشته اند که متاسفانه مسئولین استان هیچگاه فکر تغییر این نگرش در انتخاب افراد کلیدی برای تصدی پست اجرایی این شهرستان را در ذهنشان خطور نکرده است و هیچگاه تخصصی و تعهد و دلسوزی را در تعیین مدیریتها مد نظر نداشته اند.

خدیجه یدالهی اذعان داشت: مردم محروم این شهرستان کشاورزان و دامداران ، کسبه و … امروز باید تاوان این انتصاب های غیر کارشناسی را بپردازند که نمونه بارز آن آمار بالای بیکاری و دهها مشکل ریز و درشت فرهنگی و اجتماعی دیگر است که گریبان گیر جوانان شده است.

انتهای پیام/ز

 

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: