• تاریخ: دی ۱۲, ۱۳۹۶-۱۱:۱۴
  • شناسه خبر: 68503

تداوم بحران خشکسالی در گلستان جنوب ایران+تصاویر

بحران آب و خشکسالی‌های اخیر در میناب سبب رانش زمین و پیدایش فروچاله هایی شده که امنیت مردم 30 روستا به مخاطره انداخته است. ...

به گزارش میناب جنوب،شهرستان میناب بعنوان دومین شهر بزرگ استان هرمزگان که با دشت‌های حاصلخیز، نخل‌های سربلند و انبه‌های محلی در کشور به گلستان هرمزگان معروف بود، اما اکنون فروچاله‌ها، چهره این شهر را دگرگون کرده است.
پدیده فرونشست و فروچاله یکی از مخاطرات ژئومورفیک ناشی از عوامل طبیعی و فعالیت‌های انسانی است که خشکسالی موجب بروز آن در استان هرمزگان شده است.
استانی که ۱۹ سال است خشکسالی را پشت سر می‌گذارد و شهرستان میناب مهمترین مرکز ایجاد فروچاله‌های ناشی از خشکسالی در این استان پهناور است.
کارشناسان زمین شناسی براین باورند که هر لحظه امکان فرونشست زمین در دشت میناب وجود دارد که در صورت وقوع باید منتظر یک فاجعه بزرگ انسانی بود.


۳۰ روستا اسیر فروچاله
اطراف روستا‌های تمبک، گورزانگ، نصیرایی، باغ گلان و چلو گاو میشی، فرو چاله‌های زیادی به عمق ۲، ۳،۴ و حتی دربرخی نقاط ۱۰ متر ایجاد شده است.

اهمیت حل این مشکل زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم براثر فرونشست زمین هر لحظه امکان دارد بیش از ۴۰ هزار جمعیت این روستا‌ها در زمین بلعیده شود.
نگرانی مردم و بحرانی شدن این موضوع کارشناسان زیادی را به دشت میناب کشانده و فروچاله‌های میناب را در سطح ملی مطرح کرده است.

پیشروی فروچاله‌ها علاوه بر اینکه یک تهدید جدی برای احشام و حیوانات اهلی در روستاها شده بلکه به تاسیسات و راه روستایی هم زیان رسانده و گودالی با حجم عظیم در آسفالت‌ها ایجادکرده است.

حفر۸۰۰ حلقه چاه در دشت میناب

طبق آمار تا سال ۱۳۶۵ حدود ۲۰ تا ۲۵ چاه در شهرستان میناب وجود داشت، اما به علت خشکسالی کشاورزان چاه‌های عمیقی برای کشاورزی حفر کردند؛ حفر چاهایی که برخی مجاز و تعداد بیشتری غیر مجاز هستند.
تعداد چاه‌های عمیق تا سال ۱۳۸۹ به ۲۲۴ حلقه چاه افزایش یافت.
اما شنیده شده که بیش از ۸۰۰ حلقه چاه در دشت میناب حفرشده است که بخش اعطم این چاه ها در بستر رودخانه برای انتقال آب به بندرعباس تعریف شده است.

فروچاله‌ها مرگی خاموش مردم میناب
فروچاله‌ها اکنون از روستا‌ها عبورکرده و به شهر میناب رسیده و منازل مسکونی مردم را تهدید می‌کنند.
بحران فروچاله‌ها مرگی خاموش مردم میناب است که در صورت عدم چاره جویی و راهکار مناسب برای جلوگیری از این بحران، پلاسکوی جبران ناپذیری را در این شهرستان رقم خواهد زد.
بحران فروچاله ها زندگی بر کام مردم روستانشین این شهرستان تلخ کرده تا جایی که در چنین وضعیتی و در منازل ترک خورده جرأت می‌خواهد که آدم بخواهد زندگی کند و من در تعجبم که چرا تاکنون کاری برای این منطقه نشده است.
افزایش روزافزون فروچاله‌ها در این منطقه ۵۰ درصد از منازل مسکونی را مورد خسارت و آسیب جدی قرار داده به طوری که اغلی ساکنین روستاهای نامبرده در خانه های ترک برداشته زندگی می کنند.

نوشدارو بعد از مرگ گلستان جنوب

کارشناسان علت ایجاد فروچاله‌ها را غیر از خشکسالی، بهره برداری بی رویه از آب‌های زیرزمینی و افزایش حفر چاه اعلام می‌کنند.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان نیز از آغاز طرح پایش و یافتن علت اصلی ایجاد فروچاله‌ها طی امسال خبرداد و گفت: تا زمانی که علت اصلی مشخص نشود هیچ راهکاری نمی‌توان اجراکرد
حسین پور می‌افزاید: در این طرح کارشناسان موسسه تحقیقات علوم زمین آلمان به مدت یکسال به بررسی و پایش علت‌های ایجاد فروچاله‌ها می‌پردازند.

حرف های بر زمین مانده مسئولان

برخی از کارشناسان حفر چاه‌ها و برداشت بی رویه آب از عوامل ایجاد فروچاله‌ها در دشت میناب می دانند و معتقدند که در دشتی که باید ده چاه حفر می‌شد امروز ۳۰ چاه حفر شده است.
پدر علم کویر شناسی ایران نیز طی بازدید از فروچاله های دشت میناب برای جلوگیری از نشست زمین و پر شدن سفره‌های زیرزمینی گفت که چاه‌های عمیق باید پلمپ و سد‌های خاکی ساخته شود.
کردوانی استفاده از آب دریا با راه اندازی آبشیرین کن‌های خورشیدی، مهار کردن آب‌های جمع شده در پشت بام‌ها از دیگر راهکار‌های جبران کم آبی در هرمزگان عنوان کرد.

اما با همه بازدید و گشت و گذارهای مسئولین از دشت میناب راهکاری برای درمان فروچاله ها صادر نشده است و تدام و پیشروی فروچاله ها همچنان ادامه دارد.

شهرستان میناب با ۲۵۹ هزار و ۲۲۱ نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری میناب قرار دارد.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: