• تاریخ: آذر ۱۶, ۱۳۹۴-۰:۴۳
  • شناسه خبر: 39346

جای راهنمای اجرایی در بیمارستان‌ها خالی است

جای خالی راهنماهای اجرایی در بیمارستان موجب مواجه بیشتر آنها با عفونت‌های بیمارستانی گردیده است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران ،دکتر استقامتی فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال  در خصوص آسیب‌پذیری نوزادان نسبت به عفونت‌ها، گفت: جای راهنماهای اجرایی در کشور ما به ویژه در بیمارستان‌ها خالی است. گاهی بیمارستان‌ها ...

جای خالی راهنماهای اجرایی در بیمارستان موجب مواجه بیشتر آنها با عفونت‌های بیمارستانی گردیده است.

3871041_959

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران ،دکتر استقامتی فوق تخصص بیماری‌های عفونی اطفال  در خصوص آسیب‌پذیری نوزادان نسبت به عفونت‌ها، گفت: جای راهنماهای اجرایی در کشور ما به ویژه در بیمارستان‌ها خالی است. گاهی بیمارستان‌ها با اپیدمی‌های عفونی مواجه می‌شوند. بنابراین به استراتژی‌های خاصی نیاز داریم. به علت آسیب‌پذیری بالای نوزادان نسبت به عفونت‌های بیمارستانی این مسئله بسیار حائز اهمیت است. در دوره‌ی نوزادی به علت سیستم ایمنی ضعیف پوست او می‌تواند محل ورود بسیاری از عفونت‌ها به بدن وی شود که می‌تواند موجب بروز عفونت‌های ثانویه در نوزاد گردد، از طرفی مصرف آنتی‌بیوتیک بی‌رویه نیز خود می‌تواند عفونت‌های جدیدی را برای وی به دنبال داشته باشد.

وی افزود: کاهش تماس‌ها با نوزاد اولین گام برای کاهش عفونت‌ها در دوره نوزادی است. همچنین باید جایگاه استفاده از داروها را بشناسیم. شست و شوی دست‌ها می‌تواند درصدی از ابتلا به عفونت‌ها را در بیمار کاهش دهد که برای این منظور می‌توانیم از آب و صابون و یا شوینده‌های دست استفاده کنیم، که این شوینده‌ها حاوی الکل می‌باشد و باید در دسترس بیمار قرار داشته باشد و یا پزشک و پرستار باید یک ژل ضدعفونی کننده را به همراه داشته باشد.
وی در خصوص کنترل عفونت‌ها در نوزادان با استفاده از شیر مادر گفت: اگر ما تکنیک مناسب را نداشته باشیم میزان عفونت‌ها را افزایش می‌دهیم. تغذیه با شیر مادر در زمان بستری نوزاد می‌تواند سیستم ایمنی او را تقویت کند و در مقابل عفونت‌ها مقاوم نماید. همچنین بتادین برای ضدعفونی محل زخم و دستکاری برای نوزاد مناسب است.
وی در خصوص میزان آمادگی نوزادان به بستری بیمارستان عنوان کرد: ۹ تا ۱۲ درصد نوزادان زیر ۱۵۰۰ گرم و ۹/۰ درصد نوزادان زیر ۱۰۰۰ گرم آمادگی بستری در بیمارستان را ندارند که در ۴۵ درصد موجب مرگ آن ها می‌گردد. ماساژ پوست نوزاد با روغن‌های گیاهی تا ۴۰ درصد از ابتلای نوزاد به عفونت‌ در بیمارستان جلوگیری می‌کند. باید برای مصرف آنتی‌بیوتیک آموزش و محدودیت داشته باشیم و به طور مداوم به آن نظارت صورت گیرد.

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: