• تاریخ: دسامبر 29, 2016-6:22
  • شناسه خبر: 60551

یادداشت؛

جدار دنده های سد استقلال از خشکیش می ترکد

این روزها سداستقلال میناب در نبود بارش رحمت الهی خشکیده شده و چشم انتظار رحمت الهی است. ...

indexبه گزارش میناب جنوب، شهرستان میناب از معدود شهرهایی است که در فصول مختلفی از سال باکمبود بارش باران مواجه است،و به یک شهرستان گرم و خشک شهرست یافته است.

این شهرستان در روزگاران گذشته منبع تامین اب اشامیدنی مرکز استان هرمزگان و بخش های مختلفی از استان هرمزگان بوده و هم اکنون نیز با داشتن کارنامه درخشانی در حوزه انتقال آب بین حوزه ای با خود یدک می کشد.

 

انتقال آب با حجم بالا و استفاده بی رویه آب اشامیدنی در مصارف صنایع تبدیلی و ساخت بازار و ساختمان های چند طبقه ای در بندرعباس باعث شده تا سد استقلال بعنوان یک منبع تامین آب در شهرستان میناب خشکیده شود و تنها اسکلتی از این بنای تاریخی بر میناب بجای گذاشته شود.

 

عدم بهره برداری از آب اشامیدنی در این شهرستان تاجایی پیش رفت تا بحرانی بنام فروچاله ها در ۳۰ روستای این شهرستان پدید آید و بعنوان یک مخل زندگی امنیت مردم روستاها را به مخاطره بایندازد.

 

از آنجایی که با ورود خانم ابتکار رئیس حفاظت محیط زیست به شهرستان میناب  مردم این شهرستان خواستار راه اندازی آب شیرینکن در مرکز استان شدند ولی از آنجایی که احداث آب شرینکن ملاحضات زیست محیطی سنگینی به همراه داشت تا کنون این امردر استان محقق نشده است.

 

خشکسالی در شهرستان میناب بعلت عدم ریزش رحمت الهی بر خلاف شهر و استان های دیگر کشور تا جایی است که فضل زمستان تا تابستان در این شهرستان قابل تشخیص نسیت.

 

در این بین مردمانی خداجوی و با ایمان از روستاهای این شهرستان برای ریزش باران الهی مراسم سنتی قبله دعا برگزار می کنند،دعا می گویند و فضل و رحمت الهی را طلب می کنند از طرفی مردمانی نیز هستند که در زندگی روزمره غوطه ور هستند و کاری به کار خشکسالی ندارند.

 

این روزها بساط سد استقلال شهرستان میناب توسط بلعیده شدن مایه حیات توسط بهره برداری نادرست از آب های زیر زمینی برچیده شده بطوری که اجازه دید و بازدید از سد استقلال بر خلاف روزهای پرآب دیگر یه احدی داده نمی شود.

 

در این گیر و دار بحران سخت تر از فروچاله ها نه تنها لوله های انتقال آب به مرکز استان قطع نمی شود بلکه به شدت و قوت خود نیز اضافه خواهد کرد پس بیاییم برای آمدن باران الهی یک بار دیگر دست دعا به طرف آسمان بگیریم و از خداوند طلب باران رحمت نمائیم تا باشد که سد استقلال این بنای تاریخی بار دیگر سیراب شود.

 

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه: