• تاریخ: فروردین ۶, ۱۳۹۷-۱۶:۳۱
  • شناسه خبر: 70228

جشنواره‌‌ نوروزی سِرگـــ و سیـکه در میناب برگزار می شود

رئیس شورای اسلامی روستای طیبی شاهی از برگزاری چهارمین دوره جشنواره بومی محلی سِرگ و سیکه در روستای طیبی شاهی میناب خبر داد. ...

به گزارش میناب جنوب،جعفر علیائی رئیس شورای اسلامی روستای طیبی شاهی در خصوص برگزاری این جشنواره گفت: چهارمین جشنواره بومی محلی سرگ و سیکه  در روستای طیبی شاهی از نهم فروردین ماه امسال آغاز می‌شود.
وی افزود: در این جشنواره برنامه های فرهنگی مختلفی همچون موسیقی سنتی اجرا می گردد و در کنار این برنامه ها ، هفت غرفه صنایع دستی و پخت انواع نان محلی و غذا های بوی محلی نیز به عرضه ی محصولات خود می پردازند.
علیائی تصریح کرد: هدف از برگزاری این جشنواره، ایجاد شور و نشاط بین اهالی روستا، جذب گردشگر  به روستای طیبی شاهی و همچنین معرفی صنایع دستی و نان هاو غذا های محلی این منطقه عنوان کرد.
رئیس شورای اسلامی روستای طیبی شاهی خاطر نشان ساخت: این جشنواره از نهم فروردین ماه امسال به مدت دو شب از ساعت ۲۰ لغایت ۲۳ برگزار می‌شود.
سـِرگ در گویش محلی مینابی ها به خانه ای که از برگ نخل خرما”سـِوند و تنه درخت”تافال” ساخته شده باشد گفته می شود و ” سـیکه “وسیله ای که قدیمی ها در گنزیره یا سِرگ بر سقف آویزان می کردند و گوشت و ماهی نمک زده و حتی دیگر مواد غذایی برای سرد نگه داشتن و جلوگیری از خرابی و دستبرد حیوانات موزی درون آن نگهداری می کردند.
روستای طیبی شاهی میناب با ۲۹۴ خانوار در ۳ کیلومتری مرکز شهرستان میناب قرار دارد.
انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: