• تاریخ: آذر ۷, ۱۳۹۷-۲۱:۰۸
  • شناسه خبر: 72663

جودو را در روستا های درگیر سالم «ایسین» و حاج خادمی میناب راه اندازی کردیم

سرهنگ مصطفي کشاورز رييس هيات جودو استان هرمزگان است و از زماني که سکان اين هيات را به دست گرفته توانسته با برنامه ريزي صحيح و به روز تغيير و تحولاتي را در اين هيات به وجود آورد. ...

به گزارش میناب جنوب،سرهنگ مصطفی کشاورز رییس هیات جودو استان هرمزگان است و از زمانی که سکان این هیات را به دست گرفته توانسته با برنامه ریزی صحیح و به روز تغییر و تحولاتی را در این هیات به وجود آورد از این رو برنامه ریزی وی و تلاش دست اندر کاران این هیات سبب گردید تا برای اولین بار ۶ نوجوانان و جوانان جودو کار استان به اردو های تیم ملی دعوت و به عضویت این تیم ها در آمده اند که این مهم نام جودو هرمزگان را در کشور مطرح کرده است.

به هر حال با این برنامه ریزی و تلاش مضاعف اعضای هیات آینده بسیار خوبی را برای این رشته المپیکی در هرمزگان پیش بینی می کنیم ؛ به همین بهانه به سراغ مصطفی کشاورز رفتیم و گفتگویی را با وی انجام دادیم که از نظر خوانندگان عزیز می گذرد.

خودتان را معرفی کنید؟

مصطفی کشاورز هستم  کارشناس ارشد مدیریت راهبردی ورزش.  ورزش را از سال ۶۶ در رشته دو و میدانی شروع کردم ؛ در سال ۶۷ نائب قهرمان دو ۲۴۰۰ متر مدارس بخش زرقان فارس شدم و در سال ۶۹ به شیراز آمدم و ورزش رزمی کاراته را به صورت رسمی تحت نظر استاد مجتبی بهاالدینی آغاز کردم و در رشته  دو و میدانی مقام دوم دبیرستان های کشور را کسب کردم . بعد ۲ سال به عضویت تیم منتخب فارس درآمدم  و توانستم عنوان قهرمانی کشور را در کارنامه ورزشی ام به ثبت رسانم و در کنار کاراته رشته جودو را نیز رسما تحت نظر استاد جوادی در اصفهان به مدت چهار سال از سال ۷۳ تا ۷۶  ادامه و کمربند قهوه ای دریافت کردم  و از آن جا که در دانشگاه امام حسین علیه السلام رشته های ورزشی از جمله تیراندازی و سنگ نوردی و آمادگی جسمانی هم بود دوره های آنها را هم گذراندم سپس به بندرعباس منتقل شدم و در هیئت کاراته و تیراندازی تمریناتم را ادامه دادم و از سال ۹۱ به عنوان رئیس هیئت جودو انتخاب شدم و تمام وقتم را برای تکمیل دانسته هایم در جودو گذاشتم و در حال حاطر دان ۴ جودو و دان ۵ کاراته هستم  و مدرس تربیت بدنی در دانشگاه پیام نور نیز می باشم. ضمنا در هیئت تیراندازی استان هرمزگان نیز به عنوان دبیر و مسوول کمیته مربیان انجام وظیفه کرده و به مدت ۲۷ سال هم در خدمت ورزش بسیج بوده ام.

وضعیت این رشته در کشور چگونه است؟

جودو یک ورزش المپیکی است و علاقمندان زیادی در کشور دارد ؛ باید اذعان کنم برنامه مدیران فدراسیون جهت توسعه و کسب عناوین قهرمانی در سطح جهان و المپیک کاملا به روز می باشد و برنامه فدراسیون عقب تر از برنامه های فدراسیون های دیگر دنیا نیست از این رو فدراسیون جودو کشورمان در دو بخش همگانی و قهرمانی این رشته برنامه های بسیاری را تدوین کرده که مدعای آن کسب مدال طلای جهان ظرف یک ماه گذشته توسط سعید ملایی است.

در باره جودو بانوان استان توضیح دهید؟

با کمک و هم اندیشی اساتید رشته تربیت بدنی دانشگاه در بخش بانوان خانم ها دکتر لیلی قربانی  ؛ دکتر فاطمه نگهداری« نایب رییس هیات جودو
استان هرمزگان» توانستیم دانش و هنر جودو را به بانوان استان هدیه  کنیم و در حال حاضر از صفر به ۷ سانس تمرینی برسانیم و بانوی جودو کار هرمزگانی موفق شد در بعد قهرمانی مقام اول نو جوانان در کشور را برای استان به ارمغان بیاورد و به عنوان فنی ترین جودو کار نیز معرفی شود.

جهت توسعه این رشته چه تمهیداتی انجام داده اید؟

۱٫  زیرساخت ها تقریبا در اکثر شهرستان ها آماده است.

۲ .  شهرستان های مستعد و دارای مربی تجهیز شده اند.

۳ . آموزش مربی و کمک مربی در اکثر شهرستان ها.

لازم به ذکر است ؛ اگر در شهرستانی جودو راه اندازی نشده دلیلش عدم استقبال یا بعضا عدم معرفی نفرات جهت آموزش مربیگری است

اعتبارات هیات از چه منابعی تامین می شود؟

هیئت جودو استان از کمک های علاقمندان و دلسوزان این رشته و بخش کوچکی هم از طریق اداره کل ورزش و جوانان هرمزگان تامین می شود.

تعامل هیئت با اداره کل ورزش و جوانان در چه سطحی است؟

 تعامل هیات با اداره کل ورزش و جوانان استان  بسیار خوب و نزدیک است  و  از راهنمایی های مدیر ان و کارشناسان این اداره کل استفاده می کنیم و همیشه کمک های فکری خوبی از آن ها داشته ایم.

به نظر شما پیشرفت ورزش استان ار چه راه هایی میسر است ؟

۱ – تعامل با ارگان های دولتی و خصوصی.

۲ – تخصیص و ردیف بودجه از سوی دولت به ورزش

۳ – اختصاص درصدی از بودجه بهداشت و سلامت به ورزش جهت پیشگیری از بیماری ها و ایجاد روحیه نشاط و …

بهترین سن برای فعالیت در این رشته و چه زمانی است؟

۸ تا ۱۱ سالگی ؛ البته ۶ تا ۸ سال اگر بیشتر تفریحی و در کنارش یادگیری تکنیک و آمادگی باشد هم پیشنهاد می گردد.

سخن آخر

مهمترین برنامه ام راه اندازی جودو آقایان و بانوان در روستاها می باشد همان طور که در روستا های  درگیر سالم «ایسین» و حاج خادمی میناب راه اندازی کردیم ؛ در شهرک دریا جنب روستای آبشورک هم سالنی خواهم ساخت بنام خانه جودو «اَکّارون»  که به معنای کشاورزان است تا بتوانیم هنر جودو را به فرزندانمان در روستاهای آبشورک ، روستای چه چکور، شهرک برق ، فرهنگیان به مرکزیت شهرک دریا  هدیه کنیم ؛ شعار جودو استان ما « ما به المپیک می اندیشیم » است و تمام برنامه ها بر اساس این شعار استراتژی تنظیم و اجرا می گردد در خاتمه باید بگویم که جودوی استان در  بخش های همگانی و قهرمانی به صورت تیمی مدیریت می شود.

 

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: