• تاریخ: بهمن ۱۸, ۱۳۹۶-۹:۱۵
  • شناسه خبر: 69417

جولان گدایان میلیونر در پس غفلت مردم و مسئولان مینابی

تکدی گری با طفل های بیگناه به بهانه دریافت هزینه بیشتر در دومین شهر هرمزگان دیگر عیب نیست بلکه در نبود نظارت مسئولان متولی به یک شغل تبدیل شده است. ...

به گزارش میناب جنوب، با توجه به اینکه اغلب نقاط کشور در این روزهای سال بسیار سرد بوده و شهرستان میناب شرایط آب و هوایی مطبوعی دارد بسیاری از متکدیان به این شهر می آیند و در واقع ییلاق و قشلاق می‌کنند، شهری با مردمان مهمان پذیر همه ساله شاهد حضور تکدی گران و کودکان کار خیابانی است.

کودکان کار اغلب محصول شرایط نامناسب اقتصادی و فقر هستند و آمارها نشان می دهد که مشکل بی سوادی و فقر از علل اصلی ایجاد کودکان خیابانی و کار است ولی از آنجا که همه دغدغه های مسئولین مبنی بر اجرای طرح جمع آوری و حمایت از کودکان کار و خیابانی هست ولی در دومین شهر هرمزگان خلاء اجرای این طرح بکلی احساس می شود.

کودکانی که برای بدست آوردن پول در شهر و خیابان های شهر میناب جولان می دهند و هیچ نظارتی بر فعالیت های آنان وجود ندارد، شاید هیچ شهروندی بر فعالیت آنان مخاف نباشد ولی اصل کار کودکان در خیابان مفسده انگیز است و کودکان را در معرض بزه دیدگی قرار می دهد.

از طرفی تکدی گران شهر میناب که بیشتر آنان پاکستانی و افغانی هستند برای اینکه پول بیشتری به دست بیاورند نوزادان خود را حتی زیر آفتاب سوزان ۵۴ درجه تابستان  و سرمای شهر میناب می گیرند تا پول بیشتری جمع آوری کنند، بیشتر تکدی گران و کودکان کار دراین شهرستان به صورت تیمی اداره میشود و سرتیم با حمل و جابجایی آنان به نقاط مختلف شهر می چرخاند،هر چند قانون تعریف شده مشخصی در این رابطه وجود ندارد ولی ضروری است تا مسئولان متولی باندهای استثمار کودکان شناسایی و به دستگاه قضا معرفی کنند تا دیگر شاهد حضور این کودکان در سطح خیابان های شهرمان نباشیم.

سالاری یکی از شهروندان مینابی و کارمند بانک در گفتگویی اظهار کرد: تکدی گری از خیابان های شهر عبور کرده و در یک نگاهی نو به بانک ها و باجه های دستگاه های عابر بانک نیز هم رسیده است.

این شهروند گفت: تکدی گران در آمد خوبی دارند به طوری که در وقت پایانی بانک ها برخی از تکدی گران پول های خرد خود را برای نقد به تراول به بانک ها مراجعه می کنند و به طور متوسط هر تکدی گر روزانه بین صد تا صد و پنجاه تومان درآمد کسب می کند.

بهادری یکی از مغازه داران شهر میناب گفت: افراد معتاد و فقرای نیازمند جز ناچیز از تکدی گران این شهرستان هستند ولی متاسفانه افراد پاکستانی و افغانی و حتی آنهایی که در فصل زمستان به شهر میناب در حال ییلاق و قشلاق هستند نیز برای گرفتن پول از مردم در شهر و خیابان و سر چهارراه های شهر اقدام کرده اند.

وی بیان کرد: برخی تکدی گران بصورت سازماندهی شده در محل زندگی افراد حاضر شده یا بعضا” سبب انتقال ویروس های ناقل برای شهروندان  شده است.

فخاری یکی از شهروندان مینابی گفت: تکدی گران بصورت شرکتی فعالیت می کنند و با یک خودرو سر ساعت به مکان های مشخص از قبل تعیین شده انتقال و بعداز ظهرها با سرویس جمع آوری و به مکان های امن واقع در خانه های استیجاری در روستای های این شهرستان برده می شود.

این شهروند گفت: سهمی از پول جمع آوری شده به شرکت واریز می کنند و بخشی از آن سهم تکدی گر و کودکان کار می شود.

وی با بیان اینکه تعداد تکدی گران در شهر میناب روز به روز در حال افزایش است گفت:تا کنون هیچ برخورد قاطع و پیش گیرانه ای با این افراد و شرکت های مربوطه نشده است.

یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با تکدی‌گران بی توجهی و کمک نکردن مردم به آنهاست و وقتی که مردم به آنها کمک نکنند برای آنها صرفه‌ای ندارد و مجبور می‌شوند این کار را انجام ندهند و یا حداقل محل موردنظر را ترک می‌کنند، ضمن اینکه مردم می‌توانند به جای کمک به متکدیان کمک‌های خود را در اختیار دستگاه‌های حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دهند که این دستگاه‌ها نیز افراد نیازمند را حمایت و کمک می‌کنند.

بنا بر این گزارش مردمی از آنجایی که از نگاه امنیتی تکدی‌گری جرم است و ورود متکدیان به دستگاه‌های دولتی و مراکز آموزشی ممنوع ،دستگاه‌های متولی باید هر چه سریعتر نسبت به جمع ‌آوری تکدی گران از سطح شهر اقدام کنند.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: