• تاریخ: آوریل 8, 2019-3:33
  • شناسه خبر: 73470

حصیربافی هنر آبا و اجدادی مینابی ها/بَهمَـنی میناب ثبت ملی می شود

حصیربافی هنر آبا و اجدادی و آینه تمام نمای سبک زندگی مردم میناب پس از گذشت پنج هزارسال ثبت ملی می شود. ...

به گزارش میناب جنوب، هرگاه از صنایع دستی نام برده می شود به  طور ناخودآگاه هویت فرهنگی و تاریخی هر منطقه ای در ذهن و خاطر شنوندگان نقش می بندد چرا که سرگذشت تمامی انسان ها و نسل ها با هنرهای دستی گره خورده است.

صنایع دستی در واقع می توان به منزله پل ارتباطی فرهنگی میان نسل های مختلف جهان بشریت دانست چرا که هر کدام از صنایع دستی گویای سبک زندگی، آداب و رسوم،  ویژگی ها و توانایی های منحصربفرد هر دیاری در مقاطع زمانی مختلفی می باشد.

استان هرمزگان به واسطه قرارگیری در جنوب کشور، شرایط اقیلمی و وجود درختان تنومند نخل هنری به نام حصیربافی را در طول تاریخ به نسل های مختلف منتقل می کند که آینه تمام نمای سبک زندگی بومیان این منطقه است.

حصیر بافی یکی از معدود هنرهای دستی خطه جنوب کشور است که با استفاده از برگ های درخت نخل که در زبان بومی “پیش” نامیده می شود، تداعی کننده و جلوه ای از هنرمندی اهالی این خطه از جنوب کشور با قدمت چندین هزارساله است.

برگ های درخت نخل در دستان مردان و بانوان روستایی هرمزگانی به طرز شگفت انگیزی در کنار هم تنیده می  شوند که گویی برای نسل های نو از عجایب خلقت محسوب می شوند.

شهرستان های میناب، بشاگرد،حاجی آباد، بندرلنگه و رودان از زمان های بسیار دور و قبل از تولید فرش  و زیراندازهای نمدی و… یکی از رایج ترین شیوه های قالی بافی محسوب می شده است چرا که تنها گنجینه انسان های اولیه برای زینت بخشیدن به خانه هایشان بوده است.

میناب به دلیل برخوداری از درختان نخل فراوان در میان سایر شهرستان ها رکودار هنر حصیربافی و مهد آن شناخته می شود چرا که بیشتر حصیربافان میناب در روستای بهمنی، چلو، نصیرابی، محمودی و قاسم آباد ساکن هستند.

برای بافتن این هنر پنج هزارساله ابتدا برگ های درخت نخل جدا و آنها را خشک  کرده و در آب قرار داده می شوند و پس منعطف شدن آن ها کار بافت آغاز می شود.

روستای بهمنی میناب ثبت ملی می شود

سهراب بناوند، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با بیان اینکه روستای بهمنی میناب ثبت ملی می شود، اظهار کرد: این روستا تا پایان امسال به فهرست روستاهای ملی کشور افزوده می‌شود.

وی افزود: ارزیابی‌های اولیه این روستا از طریق سازمان مرکزی میراث فرهنگی کشور صورت گرفته و پرونده آن برای ثبت ملی تکمیل شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به میزان ارزآوری این صنعت به کشور یادآور شد: صنایع دستی هرمزگان سال گذشته به ارزش سه میلیون و یکصدو چهل و دو هزار دلار  به خارج از کشور صادر شده است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: