• تاریخ: دی ۱۸, ۱۳۹۶-۱۰:۱۷
  • شناسه خبر: 68693

خارج کردن توده ۱۵ کیلویی از شکم زن ۳۶ ساله در میناب

رییس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب از خارج شدن غده ۱۵ کیلویی از شکم یک زن ۳۶ ساله در این شهرستان خبرداد. ...


دکتر محمد مورخ صبح امروز دوشنبه در گفتگو با میناب جنوب، اظهار کرد: یک خانم ۳۶ ساله با علایم تنگی نفس و استفراغ، تهوع و سرگیجه به اورژانس بیمارستان حضرت ابوالفضل (ع) میناب مراجعه کرده بود که خوشبختانه با انجام آزمایش های مربوطه  مورد عمل جراحی قرار گرفت.

رییس بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) میناب افزود: در طی عمل جراحی یک مایع و توده شکمی بزرگ به حجم کل ۱۵ کیلوگرم در شکم خانم جوان ۳۶ ساله مینابی خارج شد.

مورخ اذعان داشت:با انجام سی تی اسکن، توده شکمی ناهمگون داخلی (کیست مولتی لوکوله) که تقریباً همه شکم و لگن را پر کرده و دیافراگم را به شدت به بالا جابه جا کرده بود.

وی خاطر نشان ساخت: از آنجائی که حال بیمار رو به وخامت بود و از درد و استفراغ و دل درد به دلیل انسداد روده رنج می برد، به ناچار جهت تخلیه این توده، با رعایت کامل جوانب احتیاط، جهت جلوگیری از آلودگی شکم، انجام شد.

به گفته رییس بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) میناب با تخلیه این توده شکمی حدود ۸ لیتر مایع موسینی از توده، ته مانده پوسته این توده با برش کوتاه و مختصر که حدود ۶ تا ۷ کیلو گرم بود، به صورت پوسته ای کوچک از شکم وی خارج شد.

وی گفت: بیشتر توده های شکمی به آهستگی رشد می کنند و بزرگ می شوند، مورد توجه فرد بیمار واقع نمی شوند مگر آنکه خیلی بزرگ شوند .

علت محتمل یک توده شکمی بر حسب معاینه فیزیکی بیمار از قبیل محل توده، قوام آن، علائم همراه توده و دیگر علائم بالینی بیمار حدس زده می شود و بررسی های تکمیلی جهت تشخیص علت قطعی توده نیاز است

مورخ تصریح کرد: این بیمار از حدود یک سال پیش دچار علایم غیرطبیعی از جمله چاق شدن از ناحیه شکم بوده تا اینکه حالت های سردرد و سرگیجه و تنگی نفس باعث مراجعه بیمار به بیمارستان می شود و برای خود بیمار نیز باورکردنی نبود که چنین توده حجیمی در شکم وی وجود داشته است.

لازم به ذکر است بیمار پس از مراقبت های بالینی، در بخش جراحی زنان پس از ۴ روز بستری با حال عمومی خوب ترخیص شد.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: