• تاریخ: آذر ۱۱, ۱۳۹۴-۱۴:۱۹
  • شناسه خبر: 38329

داروها و تجهیزات پزشکی چادرهای درمانی هلال‌احمر چگونه تامین می شود؟

همزمان با اربعین حسینی و ورود زائران به شهر کربلا و افزایش حجم مراجعات بیماران، روزانه چندین تن دارو در درمانگاه‌ها و چادرهای هلال‌‌احمر توزیع می شود. به گزارش پایگاه خبری میناب جنوب،حضور میلیونی زائران از کشورهای مختلف در مراسم اربعین حسینی تخمین زده می‌شد، همچنین با توجه به این‌که با افزایش جمعیت نیاز به ...

همزمان با اربعین حسینی و ورود زائران به شهر کربلا و افزایش حجم مراجعات بیماران، روزانه چندین تن دارو در درمانگاه‌ها و چادرهای هلال‌‌احمر توزیع می شود.

13940716000370_PhotoA

به گزارش پایگاه خبری میناب جنوب،حضور میلیونی زائران از کشورهای مختلف در مراسم اربعین حسینی تخمین زده می‌شد، همچنین با توجه به این‌که با افزایش جمعیت نیاز به خدمات گسترده دارویی و درمانی پیش‌بینی می‌شد، جمعیت هلال‌احمر از ۴ ماه قبل براساس مطالعه و نیاز سنجی، ۸۵ تن اقلام دارویی و تجهیزات مورد نیاز را به کربلا ارسال کرد.

مرکزی‌ترین انبار دارو و تجهیزات پزشکی هلال‌احمر در کربلا در طبقه پایین درمانگاه شبانه‌روزی هلال‌احمر واقع در هتل ضیوف الرحمان واقع شده است. انباری با تقریبا ۳۰۰ قلم داروی مورد نیاز.

سید محمود عظیمی، مدیر دارو و تجهیزات مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر است که حدود ۱۰ روز قبل از آمدن تیم‌های درمانی برای تحویل داروی ارسالی از ایران به عراق آمده است.

وی می‌گوید: تمام تدابیر لازم برای تامین داروهای مورد نیاز در اربعین، ۱۰ روز قبل از راه‌اندازی چادرهای امدادی و درمانی در انبارها دیده شده است.

وی می‌افزاید: داروها و تجهیزات پزشکی پس از تخلیه در انبار مرکزی هلال احمر در کربلا به تناسب نیاز براساس نوع ارائه خدمات هر یک از درمانگاه های نجف، کاظمین و چادرهای بین‌راهی توزیع می‌شود.

البته اینجا تنها انبار دارویی مرکز پزشکی هلال احمر نیست و با توجه به بعد مسیر انبارهای دارویی دیگری هم برای تسریع در تامین دارو در نظر گرفته شده است. مثلا چادرهای درمانی که به نجف نزدیکترند داروهای آنها از نجف تامین می‌شود و یا کوت و کاظمین.

منصوری‌نسب، مسئول انبار دارو و تجهیزات پزشکی کربلاست، او سال‌ها این مسئولیت را بر عهده داشته و به فوت و فن امور دارو و نیازهای دارویی آشناست. دقت خاصی هم در تحویل دارو دارد سر وقت و منظم.

وی می‌گوید: تجربه نشان داده است که بیشترین علت مراجعه به مراکز درمانی و دارویی در مراسم اربعین سرماخوردگی، بیماری‌های عفونی، دردهای عضلانی، بیماری‌های گوارشی و تنفسی، ضعف و تاول پاست که بیشتر به صورت سرپایی مداوا می‌شوند و داروهای آنها نیز مشخص است.

او می‌افزاید: اینجا همه چیز براساس یک برنامه مشخص جلو می رود، ما یک لیست دارویی متناسب با مراسم داریم و براساس آن به چادرها و درمانگاهها دارو می دهیم.

در اربعین که تعداد زائران بیشتر می شود تکنسین های دارویی و مسئولان مربوطه با فوریت و ترتیب منظمی داروهای چادرها و مراکز را چک می کنند مخصوصا چادرهایی که در کربلای معلی ارائه خدمت دارند.

آنها روزانه به این چادرها سر می زنند و با چک دارویی و با توجه به گزارش مسئول دارو تیم مستقر مبنی بر کمبود داروها، داروهای مورد نیاز را تامین می کنند.

مهدی گلکار، تکنسین دارویی است که وظیفه رصد دارو را برعهده دارد و در این باره می گوید: برخی چادرها مثل چادر نزدیکی حرم امام حسین(ع) با توجه به میزان مراجعات از اهمیت خاصی برخوردارند، بنابراین تمام تلاشمان این است با توجه به شلوغی و ازدحام بیش از حد جمعیت، کمبود دارویی در این چادر نباشد. در مورد بقیه مراکز و چادرها هم برنامه مشخص است.

در کنار همه این برنامه‌ریزی‌ها آنچه بیش از همه از اهمیت برخوردار است، این است که تمام خدمات دارویی و پزشکی ایام اربعین رایگان به زوار حسینی ارائه می شود و در این بین فرقی میان زائر ایرانی و غیر ایرانی نیست.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: