• تاریخ: ژوئن 7, 2020-22:44
  • شناسه خبر: 75778

رها شدن فاضلاب در کوچه ها؛مخاطره سلامت شهروندان میناب

حرکت لاک پشتی مسئولان در اجرای شبکه سازی فاضلاب در هرمزگان/ جوی های فاضلابی که تبدیل به سکوی پرش کودکان شده است

در حالیکه شبکه سازی فاضلاب های شهری و روستایی امری ضروری به شمار می رود؛ اما این اقدام در برخی از شهرها و روستاها به صورت لاک پشتی در حال اجراست که این امر موجی از نارضایتی شهروندان را در مناطق مختلف ایجاد کرده است. ...

به گزارش میناب جنوب،اجرای طرح فاضلاب، نیاز ضروری زندگی شهرنشینی امروز است که نبود فاضلاب و یا دفع پساب‌های خانگی و شهری به ‌صورت سنتی، می‌تواند موجب به خطر افتادن بهداشت شهری، فرسایش خاک، هدر رفت آب، رشد حشرات موزی در فصول گرم سال و همچنین نابودی محیط‌زیست شود.

در حالیکه شبکه سازی فاضلاب های شهری و روستایی امری ضروری به شمار می رود؛ اما این اقدام در برخی از شهرها و روستاها به صورت لاک پشتی در حال اجراست که این امر موجی از نارضایتی شهروندان را در مناطق مختلف ایجاد کرده است.

بر اساس تماس‌های مکرر شهروندان مینابی با خبرنگار هرمز در خصوص معضل رها شدن فاضلاب در محله‌۹۵ دستگاه و مواردی مشابه آن، به محل مراجعه کرده و با منظره نامطلوب و بوی تعفنی که هر عابری را آزار می‌دهد، مواجه شدیم.

افزایش احتمال شیوع بیماری‌های عفونی و انگلی به ویژه در میان کودکان

رها کردن پساب و فاضلاب‌های خانگی در سطح برخی کوچه‌ها و معابر شهر میناب از یک‌سو باعث نگرانی و نارضایتی شهروندان شده و از سوی دیگر این مسأله می‌تواند منجر به از بین رفتن آسفالت معابر و افزایش احتمال شیوع بیماری‌های عفونی و انگلی به ویژه در میان کودکان شود زیرا فاضلاب‌ها به دلیل دارا بودن آمونیاک و اوره و ترکیب آن با هوا به‌ مرور زمان موجب به وجود آمدن لک روی پوست می‌شود.

در این زمینه یکی از مادران نگران مینابی اظهار کرد: دیگر از این اوضاع خسته شده‌ایم، برخی همسایه‌ها اصلاً مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و پساب فاضلاب خانه خود را درجدول کوچه رها کرده و باعث آلودگی کوچه و محل زندگی ما و فرزندانمان می‌شوند.

وی افزود: کوچه ۳۸ ، ۹۵ دستگاه خیلی وضع نامناسبی داره و حدود سه یا چهار سال هست که همسایه ها همین وضعیت رو تحمل کرده اند.

این مادر مینابی ادامه داد: بنده و دیگر همسایه ها برای رفع این معضل چندین مرحله به شهرداری مراجعه نموده اما تاکنون هیچ نتیجه ای بر رفع و اصلاح کانال کشی در وسط این کوچه نداشته است.

این شهروند مینابی اضافه کرد: از خبرگزاری ها به عنوان یک مرجع اطلاع رسانی می خواهیم وضعیت این کوچه را به تصویر بکشند تا مسئولین فکری برای رفع این معضل بکنند.

پرسه زدن سگ های ولگرد و حیوانات موزی در فاضلاب رها شده

شهروند دیگری با صدای بلند اعتراض خود را اعلام کرده و گفت: شما باید اول صبح اینجا باشید تا ببینید چه خبر است جمع شدن آب‌های خانگی و فاضلاب‌ها اول صبح چهره زشتی به محله‌مان داده و همیشه باید بوی نامطبوع و حشرات ناشی از جمع شدن این پساب‌ها را تحمل‌کنیم.

وی افزود: با این وضع بیماری کرونا، فاضلاب این کوچه برای اهالی یک تهدید دیگری محسوب می شود چرا که سگ های ولگرد و دیگر حیوانات موزی شبانه در این فاضلاب پرسه می زنند.

این شهروند مینابی ادامه داد: از آنجایی که تحمل این حجم فاضلاب برای اهالی کوچه سخت و دشوار بود با تنظیم نامه ای به شبکه بهداشت و درمان مراجعه کردیم که این مجموعه همان ابتدا، چاره حل مشکل را در دست شهرداری و آب و فاضلاب دانست و گفتند موضوع را از این دو دستگاه پیگیری کنید.

فرد دیگری با تأیید حرف‌های همسایه‌اش عنوان کرد: بارها به خاطر این وضعیت و آلودگی با اهالی محل به شهرداری، مرکز بهداشت و اداره آبفای شهرستان مراجعه کرده‌ایم، اما اقدامی جدی و بازدارنده در این زمینه صورت نگرفته است.

این شهروند افزود: حدود یک ماه هست که شهرداری با کانال کشیدن خواست تا این مشکل را حل کند اما کار نیمه کاره رها شده این وضع رو از قبل خیلی بدتر کرده و سایر همسایه ها از این وضعیت نگران هستند.

مادر سالخورده ساکن کوچه ۳۸ محله ۹۵ دستگاه میناب با گلایه از عدم تصمیم های درست شهرداری میناب مبنی بر رفع مشکل فاضلاب رها شده در وسط محله گفت: در این مدت دو سال وضعیت و اوضاع نابسامان فاضلاب رها شده جلو خانه ها طوری بود که فاضلاب با حجم عظیمی از آلایندگی وسط محله جمع می شد و تنها اقدامی که شهرداری می کرد این بود که همسایه ها وقتی به نشانه اعتراض به شهرداری مراجعه می کردند هرز گاهی شهرداری فقط تانکر می فرستاد و فاضلاب جمع شده را تخلیه می کردند.
وی که نخواست نامش در خبر برده شود افزود: اگر اسمی از ما در انتشار خبر برده شود شاید مسئولان جواب درخواست های ما را ندهند و مشکل فاضلاب رهاشده در محله مان را برطرف نکنند.

 تحمل منظره ناپسند و بوی نامطبوع فاضلاب زندگی را بر ساکنان تلخ کرده است

یکی دیگر از شهروندان مینابی ساکن کوچه ۳۸، گفت: تحمل منظره ناپسند و بوی نامطبوع فاضلاب زندگی را بر ساکنان کوچه تلخ کرده است.
وی ادامه داد: تجمع فاضلاب در این کوچه وشرایط نامطلوب بهداشتی و بوی تعفن نفس مردم را بریده و چالش جدی و خطری برای سلامت شهروندان شده است.

وی اضافه کرد: تعجب آور است در زمانی که سیستم بهداشت کشور به موضوع حذف بیماری مالاریا اهتمام ویژه ای دارد چگونه در میناب نسبت به وضعیت اسف بار این فاضلاب ها بی توجه و سهل انگار هستند چرا که تجمع آب و انباشت فاضلاب موجب تشکیل لارو مالاریا و بیماری سالک می شود.

این شهروند مینابی با بیان اینکه جوی های فاضلاب تبدیل به سکوی پرش فرزندانمان شده است، گفت: بوی بد فاضلاب از یک طرف، چهره نازیبای آن از طرف دیگر و بیم مریض شدن فرزندانمان هر روز آزارمان می دهد و زندگی را به کام ساکنان تلخ کرده است.

امید است مسئولان نسبت به رفع مشکل شهروندان حرکت جهادی داشته و برای حفظ سلامتی شهروندان نسبت به عوارض ناشی از فاضلاب های خانگی مورد اقدام جدی انجام دهند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: