• تاریخ: ژانویه 3, 2017-3:34
  • شناسه خبر: 60687

رکود شدید در اقتصاد عربستان

اداره مرکزی آمار دولت عربستان اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی این کشور که با نرخ تورم تطبیق داده شده، در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ نسبت به یک سال قبل تنها ۰.۹ درصد افزایش داشته، که پایین ترین رقم در طی بیش از ۳ سال گذشته است. ...

139409101651053526625514به گزارش میناب جنوب به نقل از رویترز، اداره مرکزی آمار دولت عربستان اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی این کشور که با نرخ تورم تطبیق داده شده، در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۶ نسبت به یک سال قبل تنها ۰٫۹ درصد افزایش داشته، در حالی که این رقم در سه ماهه دوم سال گذشته ۱٫۴ درصد بوده است.
این میزان نرخ رشد، پایین ترین رقم رشد اقتصادی عربستان در طی بیش از ۳ سال گذشته است. نرخ رشد عربستان در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۳ به رقم ۰٫۳ درصد رسیده بود.
نرخ رشد اقتصادی عربستان از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ به این طرف، در طی ۵ دوره سه ماهه متوالی کاهش داشته و از ۴٫۵ درصد به ترتیب به ارقام ۱٫۸، ۱٫۵، ۱٫۴ و ۰٫۹ رسیده است. همچنین بر اساس این آمارها، رشد تولید در بخش غیرنفتی عربستان به منفی ۰٫۷ درصد رسیده است. در این امارها، سال ۲۰۱۰ به عنوان سال مبنا در نظر گرفته شده است.
به دنبال افت شدید قیمت نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ به این طرف، اقتصاد عربستان که به شدت متکی به درامدهای نفتی است، روند رو به افولی را سپری کرده و در سال ۲۰۱۵ با کسری بودجه بی سابقه ۹۸ میلیارد دلاری مواجه شده است.
دولت عربستان ناگزیر شده به منظور تامین هزینه های خود، از ذخایر ارزی خود استفاده کند و اقدام به انتشار اوراق قرضه نماید.
انتهای پیام//

لینک کوتاه: