• تاریخ: ژانویه 1, 2018-9:30
  • شناسه خبر: 68467

عملیات اجرایی هیدروگرافی مخزن سد استقلال میناب آغاز شد

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی هرمزگان از آغاز عملیات اجرایی هیدروگرافی مخزن سد استقلال شهرستان میناب خبرداد. ...

به گزارش میناب جنوب، مهندس حجت توحیدی،مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی اظهار کرد : به منظور مدیریت حجم مخزن سد استقلال میناب ، عملیات اجرایی هیدروگرافی مخزن سدهای استقلال میناب  آغاز بکار نمود.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی هدف از انجام عملیات هیدروگرافی مخازن سدها ، تعیین میزان دقیق حجم مخزن و رسوبات وارد شده در طول دوران بهره برداری سد به منظور مدیریت منابع آب مخزن جهت مصارف شرب و کشاورزی عنوان کرد.

وی افزود : این عملیات توسط مهندسین مشاور نقش آرا با اعتباری بالغ بر ۳۵۲ میلیون ریال و با مدت زمان اجرای ۳ ماه ، در حال انجام می باشد.

توحیدی در ادامه گفت : هر پنج سال یکبار انجام هیدروگرافی و نقشه برداری در مخازن سدها صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: آخرین مرحله عملیات اجرایی هیدروگرافی از سد استقلال میناب در سال ۱۳۹۱ انجام شده است.

این سد از نوع سد بتونی پایه‌دار است که طول تاج آن ۴۰۰ متر، عرض پی آن ۵۸ متر و عرض تاج آن ۳ متر می‌باشد. مخزن این سد ظرفیت ذخیره‌سازی ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب را دارا می‌باشد.

هوشنگ ملایی مدیر عامل آب منطقه ای استان هرمزگان نیز پیش از این ذخیره مفید و قابل استفاده سد استقلال را ۵۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت:برای کاهش برداشت آب این سد امسال طرح تامین و انتقال آب اضطرای از سدهای شمیل و نیان به بندرعباس به بهره برداری رسید.

ملایی افزود: با بهره برداری از این طرح یک چهارم نیازآب شهرهای بندرعباس، بندرخمیر و روستاهای تابعه به میزان ۶۰۰ لیتر بر ثانیه تامین می‌شود.
به گفته ملایی ظرفیت مفید سد استقلال میناب ۲۴۰ میلیون مترمکعب است و بر اثر گرمای هوا هر ماه دو میلیون مترمکعب آب سد استقلال میناب تبخیر می‌شود.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: