• تاریخ: آبان ۲۲, ۱۳۹۶-۱۴:۴۶
  • شناسه خبر: 67272

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان:

فاز دو لایروبی بندر تیاب در دست اجرا است

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در حال حاضر فاز دو لایروبی این بندر با حجم کل ۳۰۰ هزار متر مکعب و ایجاد دیواره سنگی حوضچه آن در دست اجرا است. ...

به گزارش میناب جنوب، اله مراد عفیفی پور بیان داشت: بندر تیاب با سابقه ۱۴۰ سال استقرار گمرک و بیش از ۱۴ قرن پیشینه نقش آفرینی در تجارت دریایی از جمله باسابقه ترین بنادر تجاری و بازرگانی ایران محسوب می شود.

وی همچنین ضمن اشاره به مهم ترین اقدامات سازمان بنادر برای رونق بخشی و احیای این بندر تاریخی طی چند سال اخیر گفت: در حال حاضر فاز دو لایروبی این بندر با حجم کل ۳۰۰ هزار متر مکعب و ایجاد دیواره سنگی حوضچه آن در دست اجراست که با لایروبی ۱۰۰ هزار متر مکعب، پیشرفت ۳۵درصدی پروژه را شاهد هستیم.

عفیفی پور تأکید کرد: بندر تیاب در فاصله چندین کیلومتری رویشگاه جنگل های حفاظت شده دریایی حرا قرار دارد که بر همین اساس، تمامی مراحل مربوط به انجام عملیات اجرایی طرح توسعه و لایروبی خور آن باید با رعایت مقررات و ضوابط زیست محیطی انجام شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان همچنین از ساخت و بهره برداری یک دستگاه باسکول ۶۰ تنی با همکاری تعاونی مرزنشینان به عنوان اقدامی مهم برای ایجاد زیرساخت های تجاری در بندر سخن به میان آورد.

وی اضافه کرد: پروژه های مطالعاتی لایروبی و ایجاد دستک های دهانه ورودی خور تیاب، تعمیرات اساسی ۸۱ متر اسکله شمع و عرشه موجود و ایجاد سامانه اطفای حریق این بندر نیز توسط مشاور سازمان بنادر در حال انجام است.

عفیفی پور از توجه ویژه سازمان بنادر به فراهم کردن شرایط ترددهای دریایی ایمن برای رونق گردشگری در خور بندر تیاب در کنار توسعه زیرساخت های تجاری این بندر در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی خبر داد.

شایان ذکر است، بندر تاریخی تیاب مهمترین منطقه ساحلی شهرستان میناب است که گمرک آن طی یک و نیم قرن اخیر از جمله فعال ترین گمرکات جنوب کشور بوده است. این بندر درگذشته یکی از بنادر مهم خطه جنوب ایران از لحاظ فعالیتهای تجاری، توریستی، ماهیگیری و فعالیتهای وابسته به دریا محسوب می شده و همچنین فعال ترین مرز دریایی برای صادارت و واردات کالاها در منطقه شرق استان بوده است.

بندر تیاب طی سه دهه اخیر به دلیل بروز مشکلات ناوبری استفاده از ظرفیت های آن دچار موانعی شده بود بر همین اساس، طرح تبدیل این بندر کوچک به یک بندر مدرن چندمنظوره سال ۹۰ با تامین اعتبار از منابع داخلی سازمان بنادر در دستورکار اداره کل بنادرو دریانوردی هرمزگان قرار گرفت.

طی سال های اخیر پس از اتمام مطالعات مربوط به توسعه این بندر، طرح لایروبی خور و حوضچه آن در دو فاز اجرایی کلید خورد؛ به گونه ای که فاز نخست این طرح سال ۹۱ با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر آغاز و با انجام عملیات لایروبی حوضچه و استحصال دریا به حجم ۶۰ هزار متر مکعب به پایان رسید. فاز دوم طرح توسعه این بندر شامل ۳۰۰ هزار متر مکعب لایروبی خور و حوضچه نیز از اواخر سال ۹۲ تاکنون در دست انجام است.

جاذبه های توریستی این بندر مانند وجود انواع پرندگان دریایی، چهار هزار هکتار جنگل های مانگرو (حرا) و تالاب بین المللی ۴۵هزار هکتاری از جاذبه های گردشگری بندر تاریخی تیاب است.

تمدن هرمز کهنه (میناب فعلی همجوار با رودخانه تاریخی آنامیس) که در تاریخ بنای آن را به اردشیر بابکان ساسانی و یا حتی قبل از آن نسبت می‌دهند،همچون تمدن بین النهرین شهرتی جهانی داشته است. بندر تیاب به عنوان میراث بندری و دریایی باقی مانده از این تمدن روزگاری پرفراز ونشیب را تجربه کرده و بازرگانانش با بنادر هندوستان و شرق آفریقا، داد و ستد دریایی داشته‌اند.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: