• تاریخ: دی ۱۴, ۱۳۹۶-۶:۰۵
  • شناسه خبر: 68580

قلعه هزاره؛ بنای تاریخی ۲۵۰۰ساله عصر قاجار در جنوب ایران+تصویر

قلعه هزاره یکی از قلعه‌های تاریخی استان هرمزگان و تنها بنای تاریخی یادگار بجا مانده از قاجاریان در شهر میناب با قدمتی 2500 ساله یکی از بهترین مکان های گردشگری در جنوب ایران به خود اختصاص داده است. ...

به گزارش میناب جنوب،جلگه میناب بیش از ۱۰۰ هزار سال قدمت دارد شهری که بنیان آن را به زمان ساسانیان نسبت می دهند اما بعضی از اسناد تاریخی موجود نشان می دهد این شهرستان از قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال برخوردار است که بدین منظور می توان به سفرنامه نئارخوس سردار اسکندر مقدونی مراجعه کرد، این احتمال نیز هست که این شهر در زمان ساسانیان به آبادانی و رونق خود رسیده است.

از میناب نام های مختلفی برجیا مانده است که مشهورترین آنها نامهای مینو، مینا، هرمز، هارموز، و توسط نئارخوس دریانورد مقدونی در سفرنامه اش با عنوان هارموز یا آرموز نامگذاری شده است.

بخش بزرگی از تمدن بشری در کنار رودخانه ها و دلتاها به وجود آمده است، دلتاب نیل در مصر، رودخانه های دجله و فرات در عراق، رودخانه کارون در غرب ایران، رودخانه های سند، گنگ و جامونا در هند، مکنگ و یانتسه در شرق آسیا، هر کدام گهواره تمدن بشری بوده اند.

کشف آثار باستانی و اشیای قدیمی اطراف رودخانه میناب، خبر از وجود تمدنی چند هزار ساله در این منطقه می دهد. منطقه میناب به خاطر حاصلخیزی زمینهای آن، جریان آب شیرین رودخانه میناب، ساحلی آرام و بندرگاه طبیعی (خور تیاب میناب)، در دل خود نشانی از تمدنی شکوفا و عظیمی نهفته دارد.

قلعه هزاره یا ( قلعهٔ بی بی مینو )، واقع در بخش مرکزی شهرستان میناب از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است، این قلعه در میان اهالی منطقه به «قلعه بی‌بی مینو» شهرت دارد تا جایی که میناب را بیشتر به قلعه هایش می شناسند.

ساکنان بومی این منطقه معتقدند که در روزگاران گذشته، دو خواهر به نام‌های بی‌بی مینو و بی‌بی نازنین این شهر را بنا کرده‌اند،گویا در گذشته دو قلعه در این منطقه وجود داشته که یکی از قلعه‌ها ویران شد و تنها این قلعه با نام «قلعه هزاره» یا همانطور که گفته شد «قلعه بی‌بی مینو» باقی مانداز طرفی قلعه هزاره میناب نیز به نام‌های دیگری از جمله قلعه بی‌بی مینو نیز معروف است.

این بنای تاریخی از قدمت ۲۵۰۰ ساله برخوردار است، به نحوی که از دوره هخامنشیان و ایلخانیان از مکان کنونی سازه باقیمانده برای حکمرانی استفاده می‌شده و تا دوران صفویه نیز پویایی آن برای کارشناسان و پژوهشگران تاریخی مسجل شده است.

برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که در زمان حمله مغولان به ایران این قلعه یکی از مکان‌های مورد نظر حمله قوم مغول بوده است.

این قلعه‌ در سال ۱۳۸۲ هجری شمسی به شماره ۹۵۵۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در اواخر سال ۱۳۸۹ گویا که باید یکبار دیگر لرزه‌های حاصل از ترس هجوم مغولان را این بار به واسطه بی توجهی مسئولان میراث فرهنگی استان و در پی آن حضور دستگاه‌های خاکبرداری شهرداری میناب، بر تن فرسوده اما استوار خود احساس کرد.

بنای یادگار مانده از قاجایان در این شهرستان پس از فروش و خاکبرداری بخشی از عرصه قلعه هزاره توسط مدیران شهری، مخالفتها و اعتراضات برخی مسئولان و دوست داران تاریخ و فرهنگ شهرستان موجب شد تا با فشارها از سوی مسئولان مربوطه به دستگاه های مرتبط برای ساخت سازه محافظ و استحکام بخشی به قلعه در دستور کار قرار خود قرار دهند.

شهرستان میناب با جمعیت ۲۵۹ هزار نفری در ۱۹۰ کیلومتری بندرعباس قرار دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: