• تاریخ: بهمن ۲, ۱۳۹۶-۱۱:۴۵
  • شناسه خبر: 68930

“مادر حبیب” تولید کننده تخمه مینابی در ایران+تصویر

تولیدکننده تخمه مینابی که مردم میناب او را به اسم "مادر حبیب" و با تخمه‌های مینابی‌ می شناسند امروزه با نام تخمه مینابی شهرت جهانی پیدا کرده است. ...

به گزارش میناب جنوب ، ‌تخمه مینابی یکی از سوغاتی‌هایی که مردم میناب و مسافران با خود به شهرهای دیگر می‌برند و کمتر کسی است که از میناب خارج شود و با گذر از کنار میدان، ترغیب به خرید تخمه مینابی نشود چرا که تخمه های مینابی این زن سالخورده شهرت جهانی هم پیدا کرده است و به خارج از کشور نیز بعنوان سوغات ارسال می شود.

تخمه مینابی که به تخمه سفید نیز شهرت دارد، یک نمونه از دانه‌های آفتابگردان است  تخمه سفید سرشار از فسفر، منگنز، روی، پتاسیم، منیزیم، آهن و ویتامین A ، B و E بوده و از گذشته‌ای دور به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع زینک شناخته شده است؛ سازمان غذایی جهان استفاده از این تخمه را به‌عنوان یک منبع زینک برای کسانی که از کمبود زینک رنج می‌برند، پیشنهاد کرده است‌ اگرچه در تخمه‌های دیگر نیز درصد مشابه یافت می‌شود.

تخمه سفید و تخمه‌های مشابه با خواص آنتی‌اکسیدانشان خطر سرطان را کاهش می‌دهند و از دیگر خواص آن‌ها می‌توان به تأمین انرژی موردنیاز بدن، کاهش کلسترول خون، تسکین آلرژی و برخی از مشکلات التهابی، تسکین اثرات منفی سندروم پیش از قاعدگی، کاهش فشارخون و احتمال سکته قلبی‌ و بسیاری خواص دیگر اشاره کرد.

برای اطلاع از نحوه تولید و عرضه این تخمه خوش‌طعم، مغزی و پرطرفدار به دنبال شخصی بودیم که سابقه و شهرت بیشتری در تولید و فروش تخمه داشته باشد که نتیجه پرس‌و‌جو ها ما را به سمت شخصی سوق داد که مردم میناب او را “مادر حبیب” صدا می‌زدند راهی میناب شدیم.

مادر حبیب، زنی سالخورده اهل و ساکن احمدآباد میناب سال‌هاست در کارگاهی کوچک در حیاط خانه‌اش در اتاقکی تاریک و کوچک که قامت در آن راست نمی‌شود نشسته است و تخمه‌ها را در ظرفی بزرگی هم می زند.:

تولیدکننده تخمه مینابی که نام اصلی اش شهربانو رنجبر هست و مردم میناب او را به اسم “مادر حبیب” و با تخمه‌های مینابی‌ می شناسند چرا که نام پسرش حبیب است و به همین علت به این نام زبانزد خاص و عام شده است.

بانویی که نزدیک به ۳۰ سال از عمر خویش را صرف تخمه فروشی کرده است و با فروش تخمه مینابی مخارج خود و خانواده‌اش را تأمین می کند و مکانی که تخمه های مینابی اش را به فروش می رساند دوراهی تیاب است.

مادر حبیب تخمه های آفتابگردان را در فصل‌هایی که در میناب برداشت می‌شود از کشاورزان و در فصل‌های دیگر از شهرهای دیگر خریداری می کند و آن را با شکلی خاص سفید می کند، تخمه های آفتابگردان این بانوی مینابی متفاوت از تخمه هایی است که در آجیل فروشی ها بفروش می رسد..

مادر حبیب در گفتگویی اظهار  کرد:  در گذشته از سنگ استفاده می‌کردم و امروزه با دستگاه، تخمه‌ها را کاملاً سفید می‌کنم و پس از سفید کردن و شست‌وشو، تخمه‌ها را در آفتاب می‌گذارم تا خشک شوند و در آخر در این اتاقکی که می‌بینید بو می‌دهم.

‌رنجبر ادامه داد: تخمه‌ها را پس از بو دادن، برای فروش به میدان می‌برم، در جای همیشگی‌ام می‌نشینم و منتظر خریداران می‌مانم.

این تولیدکننده تخمه مینابی با اشاره به اینکه در گذشته فروش بیشتری داشتم، عنوان کرد: این روزها با زیاد شدن تولیدی‌ها و مغازه‌های تخمه‌فروشی، ارسال تخمه مینابی به شهرهای دیگر و همچنین گرم‌تر شدن هوای میناب، کارم رونق گذشته را ندارد؛ گاهی حتی ۵ کیلوگرم هم فروش ندارم درحالی‌که در گذشته روزانه بیشتر از یک گونی تخمه می‌فروختم.

وی گفت: تخمه‌ها را در پلاستیک‌های کوچک بسته‌بندی می‌کنم و در هر بسته یک پیمانه تخمه می‌ریزم و هر بسته را هزار تومان می‌فروشم.

رنجبر با اشاره به اینکه سال‌ها در سرما و گرما و زیر آفتاب به‌سختی کار کردم تا خانواده‌ام در آسایش زندگی کنند، افزود: پسرم حبیب را با همین تخمه‌فروشی و کار شبانه‌روزی به دانشگاه فرستادم تا برای خودش کسی شود و زندگی راحت‌تری برای خود بسازد.

این تولیدکننده تخمه مینابی ادامه داد:‌ پسرم  را با تخمه فروشی به دانشگاه فرستادم، درس خواند و مدرکش را گرفت اما هنوز بیکار است.

وی ابراز داشت: به هرجایی که برای کار مراجعه می‌کند، به بهانه‌های مختلفی مثل، مطابق نبودن مدرک تحصیلی، محدودیت سنی و نداشتن سابقه او را رد می‌کنند.

شهرستان میناب با جمعیت ۲۵۹ هزار نفری در ۹۰ کیلومتری بندرعباس قرار دارد.

 

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: