• تاریخ: آذر ۹, ۱۳۹۶-۸:۰۱
  • شناسه خبر: 67606

مرگ تدریجی نگین سبز جنوب زیر تیغ فروچاله

مسئولین زیادی برای یافتن مرحمی برای این زخم نهفته به میناب سفر کردند، جلسه و نشست های زیادی پیرامون وضعیت بحرانی دشت میناب گرفتند اما تا کنون مرحمی برای زخم فروچاله ها پیدا نشده است. ...

به گزارش میناب جنوب ، وضعیت بد بی‌آبی در شهرستان و دشت‌های میناب و استفاده از ذخایر آب زیرزمینی، با حفر بیش سی چاه در دشت و بستر رودخانه میناب برای تأمین آب بندرعباس منجر به خالی شدن سفره‌های زیرزمینی در میناب شده که منجر به مخاطراتی نظیر به وجود آمدن فرو چاله‌ها در این شهرستان شده است.

در پس برداشت غیر عالمانه و کاشرناسی نشده آب از منابع زیر زمینی سبب ایجاد فروچاله در دشت میناب شده است، تا جایی که روستاهای پایین دست میناب را فرا گرفته است.

مرضیه علی نژاد یکی از شهروندان روستای نصیرایی با میناب جنوب گفت: زندگی در چنین مناطقی امن نیست و همانند در دل خطر رفتن است که ما در هر لحظه احساس خطر افتادن در فروچاله ،فرونشست منازل خود می کنیم که دچار رعب و وحشت شده ایم.
این شهروند مینابی افزود: ما هر روز صبح که از خواب بیدار می شویم و به پیرامون خود می نگریم اولین چیزی که شاهد آن هستیم ،بیشتر شدن فروچاله می باشد .
وی اذعان داشت: این مشکل ما مردم را به چاره اندیشی وا داشته است که با سوالاتی نظیر ،بمانیم به صلاح است و یا نمانیم خانه و کاشانه خود را فراموش کرده و به جای دیگری نقل مکان کنیم. از آنجایی که رفتن به مکان دیگر معضلات و منغعت های خاص‌خود را دارد سوالاتی است که بی پاسخ مانده اند و خود از پاسخ دادن به اینگونه سوالات درمانده شده ایم.
خانم علی نژاد ادامه داد: ما مردم بیشتر از هر چیز نگران آینده فرزندانمان و نسل های بعدی هستیم که قصد دارند در این منطقه بمانند و زندگی خود را ادامه دهند ،فروچاله خانه هایمان را هم پوشش داده ،ترک خورده ودچار شکاف شده اند که ما هر شب با ترس و نگرانی در خواب به سر برده که مگر اینکه خانه ای بر روی سرمان افتاده باشد.

این شهروند مینابی گفت: از مسئولین خواستاریم تسریع بیشتری در برطرف کردن این مشکل صورت گیرد و هر چه زودتر ما را از دل مشغولی و نگرانی خلاص کنند.

عباس زائری گفت : وضعیت فروچاله های دشت میناب از وضعیت بحرانی گذشته است و هر روز هم شاهد این هستیم که حیوانات زیادی در این فروچاله ها می افتند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی میناب افزود : اگر انسانی در این فروچاله های ۳ تا ۴ متری بیفتد حتما می میرد و این مکان قبر او می شود.

عباس زائری گفت : چند سالی است که در اطراف شهرستان میناب بویژه اطراف روستاهای تمبک ، گورزانگ ، نصیرایی ، باغ گلان و چلو گاو میشی ، فرو چاله های زیادی به عمق ۲ ، ۳ و حتی ۴ متر ایجاد شده است.

این شهروند مینابی بیان کرد: پیشروی فروچاله ها یک وضعیت فوق بحرانی را بر دشت میناب بوجود آورده به طوری که هر لحظه ممکن است خانه های مسکونی  را در روستاهای این شهرستان در کام خود ببلعد و خطرات غیر قابل جبرانی را برای ساکنین بوجود آورد.

وحید زائری یکی از شهروندان روستای تم بلوچان از توابع شهرستان میناب گفت: بر اثر افزایش روز افزون جمعیت و استفاده از آب شرب در مصارف صنعتی و فضای سبز، ساخت و سازهای انبوه  در مرکز استان و همچنین توسعه صنایع در غرب بندرعباس سبب شد تا هرساله میزان برداشت آب از دشت و ذخایر آبی این شهرستان افزایش یابد.

این شهروند مینابی افزود: علیرغم تداوم خشکسالی در استان هرمزگان، انتقال آب سد استقلال میناب سال های سال بدون وقفه ادامه یافت و هیچ ایده و تفکر جدیدی برای تامین منابع آبی بازگشت پذیر جایگزین انتقال آب از سد استقلال میناب به بندرعباس اندیشیده نشده است.

وی بیان کرد: برداشتهای بی رویه از ذخایر آبی با حفرچاه در بستر رودخانه و دشت میناب آسیب جدی را به منابع آبی این شهرستان وارد کرده بطوری که اکنون ۳۰ روستای این شهرستان خواب را از چشمان مردم گرفته و هر لحظه امکان بلعیده شدن منازل مسکونی وجود دارد.

بحران آب و تبعات ناشی از آن وضعیت نگران کننده‌ای را برای شهرستان میناب و روستاهای آن که به عنوان دومین شهرستان در هرمزگان به دنبال داشته به طوری که در سال‌های اخیر طی به وجود آمدن پدیده فرونشست زمین روستاهای زیادی تحت محاصره فروچاله ها قرار داده است.

با وجود پیشروی این پدیده در روستاهایی نظیر؛ گورزانگ، کاشرانی، کناران، محمودی، نصیرایی، کلو، کلیبی، درخانه، سرکنتان، ماکیان، ماه خاتونی، سریگان، تم بلوچان، باغگلان، تمبک، تم بساط، گشنو، چلوگاومیشی، تالار، تمبانو، کلنتان، زهرائی و چند روستای دیگر ساکنین این روستاها با ترک خانه های خود از ترس فرونشست در این فروچاله های به اطراف شهر مهاجرت کردند.

این در حالی است که پیشروی فروچاله ها را که کارشناسان و محققان زمین شناسی از آن به عنوان زلزله خاموش یاد می کنند در حال پیشروی به سمت منازل مسکونی در روستاها و اطراف شهر است.

 

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: