• تاریخ: آوریل 11, 2018-9:19
  • شناسه خبر: 70464

مرگ تدریجی نگین سبز هرمزگان در پی برداشت بی رویه منابع آبی/ اینجا نخل ها هم می میرند

حفر بیش از 224 حلقه چاه عمیق از سال 1364 تا 1389 و برداشت غیر کارشناسی از منابع زیرزمینی سبب شد تا ریشه میناب خشکیده شود. ...

به گزارش میناب جنوب،خرابی سالهای طولانی منابع آبی در پی برداشت های غیر کارشناسی در شهرستان میناب روز به روز بر بحران بی آبی و هجوم فروچاله ها در گستره دشت میناب افزوده می شود تا جایی که هر روز شماری از مردم روستاها دار وندار خود یعنی درختان مثمر را از دست می دهند و به شهرها پناه می برند و به پدیده حاشیه نشینی هم دامن می زنند.

خشکسالی های مستمر ۱۵ساله موجب کم آبی شدید و حتی خشک شدن و تغییر کیفیت بسیاری از منابع تامین آب این استان شامل چاههای عمیق و نیمه عمیق، چشمه ها، قناتها و حتی رودخانه ها و در نتیجه کم آبی مخازن سدهای بزرگ و کوچک شده است.
مدیران و کارشناسان منابع آبی هرمزگان از خشکسالی های اخیر بعنوان غولی نام می برند که با سایه افکندن بر فعالیت های کشاورزی موجب افت شدید سفره های آب زیرزمینی و شور شدن آب تعداد زیادی از منابع تامین کننده آب درهرمزگان شده است.

آنها بر این باورند که بر اثر خشکسالی و از بین رفتن باغات شهرستان میناب ، این بار نوبت به از بین رفت زمین ها در این منطقه شده است که استفاده بی رویه از آبهای زیرزمینی به وسیله چاه های عمیقی که در شهرستان میناب حفر شده ، موجب نگرانی هایی برای مردم شده ، حتی باعث شده بعضی ها خانه های خود را رها کرده و به مکان دیگری رفته اند.
فشرده شدن لایه های خاک به علت استخراج بی رویه آب و پایین رفتن سطح آب زیرزمینی در شهرستان میناب ، باعث ایجاد حفره و نشت زمین شده است.
بحران خشکسالی در اطراف شهرستان میناب خصوصا در روستاهای تمبک ، گورزانگ ، نصیرایی ، باغ گلان و چلو گاو میشی ، فرو چاله های زیادی ایجاد شده و باعث تخریب ابنیه ها و تاسیسات منطقه شده است.

افزایش ۳۰ درصدی مصرف آب در تابستان

حسین خادمی مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان گفت: متوسط سرانه تولید آب در کشورهای پُرآب جهان ۲۰۰ لیتردر شبانه روز است در حالی که این رقم در ایران ۲۵۰ لیتر و در هرمزگان ۵۰ درصد بالاتر است که این مسئله مشکلاتی را بخش تامین آب شهرها ایجاد کرده و سبب  تحمیل هزینه های گزافی  بر این شرکت شده است.

وی افزود: در حال حاضر متوسط سرانه تولید آب در شهرهای استان به ازاء هر نفر در شبانه روز ۳۰۰ لیتر است که در شهرهای؛ رودان، هشتبندی ، کوشکنار بالاتر از ۴۰۰ لیتر و در شهرهای گوهران، سردشت، فین، قلعه قاضی و تخت، چارک و روئیدر نیز زیر ۲۰۰ لیتر است.

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع آب و پرهزینه بودن فرایند تولید و توزیع آب در این استان، اگر سرانه مصرف آب در شهرهای استان به ۲۰۰ لیتر کاهش یابد، بخش بزرگی از مشکلات تامین آب مرتفع می شود که امید داریم مشترکین در فصل گرما این همکاری را با شرکت آبفا داشته باشند.

شهروندان باید کمربندهای صرفه جویی را محکم ببندند

وی در ادامه گفت: خشکسالیهای پی در پی و عدم تغذیه منابع آبی از یک طرف و افزایش۳۰درصدی مصرف آب در فصل تابستان از سوی دیگر سبب شده تا فشار وارده به منابع تولید آب اعم از سطحی و تحت الارضی افزایش یافته و بسیاری از شهرها با کمبود آب روبرو شوند که این مسئله شرکت آب و فاضلاب را با دو چالش اساسی افزایش مصرف و کاهش آب چاهها مواجه کرده است .

مدیر عامل آب و فاضلاب شهری استان هرمزگان با اشاره به هزینه های گزاف تولید آب، شهروندان را به صرفه جویی و مصرف بهینه آب توصیه کرد و گفت: شهروندان باید کمربندهای صرفه جویی را محکم ببندند چرا که گذر از بحران کم آبی جز از طریق صرفه جویی و مصرف بهینه این نعمت ارزشمند امکان پذیر نیست.

خادمی اضافه کرد: همچنین استفاده از ابزارهای کاهنده مصرف و عدم استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز نیز از جمله راهکارهای مصرف بهینه آب است که بایستی مورد توجه قرار گیرد. 

 خادمی یادآور شد: اگر در فصل تابستان هر فردی روزانه ۲۰ لیتر در مصرف آب صرفه جویی کند، بی شک تمامی مشکلات کم آبی در این فصل برطرف خواهد شد و آب مورد نیاز شهروندان برخی مناطق کم آب نیز تامین می شود.

سد استقلال میناب در بحران

مصطفی زارعی سرپرست امور منابع آب شهرستان میناب بیان داشت: بر اساس دستورالعمل شرکت منابع آب کشور باید میزان هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب از میناب به بندرعباس منتقل شود که به دلیل کاهش منابع این مقدار به هزار لیتر در ثانیه کاهش یافته است. در پی عدم بارندگی مناسب از فصل بارنگی سال ۸۹ تا کنون و با کاهش یافتن شدید آب سد استقلال انتقال آب به کشاورزان و صیفی کاران مینابی قطع و میزان ۷۰۰لیتر در ثانیه آب برای باغداران از طریق شرکت میناب رود داده می شود.

وی با اظهار اینکه وضعیت کمی آب بندر عباس به واسطه کاهش شدید آب سد استقلال میناب ایده آل نیست، ادامه داد: برای جبران کسری آب بندر عباس با استفاده از آب ۱۵حلقه چاه اضطراری موجود در بستر رودخانه میناب و با انتقال میزان ۵۰۰ لیتر در ثانیه به بندرعباس نیاز آب شرب مرکز استان تامین می شود.


اینجا نخل ها هم می میرند

استان هرمزگان از مناطق کم آب و گرم و خشک کشور است و در سالهای اخیر با خشکسالیهای پی در پی دچار کم آبی شدید و مضاعف شده آن چنان که بسیاری از چشمه ها قناتها و چاههای آب خشک و یا در حال خشک شدن هستند و هزاران هکتار از نخلستانها و باغها با مشکل جدی روبرو هستند.

همین امر موجب شده تا کشاورزان بیشتر متوجه اهمیت موضوع شده و درصدد برآیند تا با استفاده از روشهای آبیاری تحت فشار بتوانند مشکل کم آبی خود را کاهش دهند و در این راه نیز موفقیتهایی داشته اند زیرا اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار که منجر به افزایش راندمان آبیاری می شود نه تنها تنش آبی را مرتفع ساخته بلکه در بعضی موارد افزایش سطح زیرکشت را نیز به دنبال داشته است.

خشکسالی های اخیر سبب شده تا هزاران نخل ایستاده در دشت میناب بمیرند و روز به روز بر اقتصاد و معیشت مردمان روستانشین خسارت وارد شود تا جایی که علاوه بر خشک شدن درختان نخل خرما و انبه فروچاله های با عمق ۳تا چهار مترنیز در ۳۰ روستا از توابع شهرستان میناب ایجاد شود.

روستانشینان مینابی خشکسالی را لمس می کنند

از یک هزار و ۸۲۹ روستای هرمزگان یک هزار روستا تحت پوشش شرکت آبفار استان است و ۲۵۰ روستا به صورت هیئت امنایی و تعداد ۵۰۰ روستا نیز فاقد تاسیسات هستندکه نیازمند تامین اعتبار است.

کمبودهای منابع آبی استان بحرانی است و هر لحظه با این موضوع دست و پنجه نرم می کنیم، خشکسالی های ۱۵ ساله از ۳۶۵ حلقه چاه و ۱۸ دهنه چشمه و قنات بیش از ۱۰۰ حلقه چاه و دهنه چشمه را خشک کرده و ۱۳۵ حلقه چاه نیز بین ۳۰تا ۷۰ درصد دچارکاهش آبدهی شد و ازتعداد مذکور ۱۸۳ حلقه چاه دیگر نیز کاهش کیفیت آب پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان گفت: خشکسالیها برهمه تلاشهای دولت غلبه می کند و در حال حاضر کم هزینه ترین برنامه از نظر مالی و زمانی، صرفه جویی ومدیریت مصرف است.

روز به روز بحران آب در میناب، ابعاد فاجعه‌بارتری به خود می‌گیرد

سید مصطفی ذوالقدر نماینده مردم شرق استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توان صنایع غرب بندرعباس در جهت ساخت آب‌شیرین‌کن تصریح‌کرد: این صنایع باید حداقل برای برطرف کردن نیاز خود و شهرک‌های اطراف‌شان در زمینه ایجاد آب‌شیرین‌کن همت کنند.

ذوالقدر با بیان اینکه سیاست‌های کلی نظام مبتنی بر توسعه جمعیت در مناطق ساحلی و جزایر جنوبی کشورمان است گفت: کمبود آب و اعتبارات توسعه‌ای در این مناطق موجب بروز چالش‌هایی شده که حتی جمعیت فعلی را نیز با مشکل آب مواجه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دشت‌های آبی میناب دیگر ظرفیت و توان برداشت بیش از آنچه که اکنون از آن صورت می‌گیرد را ندارند ابراز داشت: روز به روز بحران آب در شهرستان میناب، ابعاد فاجعه‌بارتری به خود می‌گیرد که باید برای حل این مشکل، چاره‌ای اندیشید.

راه حل نجات دشت میناب اعمال مدیریت صحیح منابع آب است

مهندس محسن سلیمانی روز بهانی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: وضعیت فروچاله های ایجاد شده در دشت میناب نزدیک به بحرانی است و ما شاهد از دست رفتن سفره های آب زیرزمینی و ساختارهای زیرین خاک جلگه میناب هستیم.
مهندس سلیمانی افزود: در گذشته در این قسمت از دشت میناب محصولات متنوعی تولید می شد اما حالا شاهد از دست رفتن آن هستیم و من این ماجرا را نتیجه مدیریت نا صحیح منابع آب در کل حوزه آبریز مرتبط با این جلگه می دانم که اثرات بسیار مخربی را بر روی زندگی جوامع انسانی دارد.
وی راه حل صحیح و درست نجات دشت میناب را اعمال مدیریت صحیح منابع آب در منطقه دانست و گفت: باید بازنگری جدی روی مدیریت آب داشته تا شاهد بازیابی جلگه میناب باشیم.

امسال یکی از سالهای خشک در طول ۵٠ سال گذشته در کشور هستیم

رضا اردکانیان وزیر نیرو در گفتگویی بیان داشت: استان هرمزگان یکی از استانهای مورد توجه دولت است و در تلاش هستیم که بتوانیم در همه حوزه هایی که با مشکلاتی مواجه هستیم آنها را مورد بررسی و مرتفع بسازیم

وزیر نیرو اظهار کرد: امسال یکی از سالهای خشک در طول ۵٠ سال گذشته در کشور هستیم، از لحاظ میزان بارندگی کاهش چشمگیری طی سال جاری سپری کرده ایم. بحران آب در جای جای ایران افزایش یافته است همین امر موجب نابودی محیط زیست شده است و این پدیده سبب به وجود آمدن پدیده خشکسالی خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی مسئولان گفت: خشکسالی و کمبود آب در کشور مشکلات بسیاری را در قسمتهای مختلف و زندگی مردم به وجود آورده است، اما این مشکلات با برنامه ریزی های دقیق و همکاری متقابل می توان برطرف کرد.

اردکانیان گفت: همه با هم تلاش خواهیم کرد تا آب شهرستان میناب در اختیار خود شهرستان قرار گیرد و برای برای اینکه وعده عملی شود و دیگر شاهد انتقال هیچ آبی به شهرستانهای همجوار نباشیم.

وزیر نیرو در خصوص احداث آب شیرینکن ها در بندرعباس گفت: طرحها و پروژه های شیرین سازی آب پیشرفت خوبی داشته اند و با وارد مدار کردن آب شیرین کن ها برای تامین آب شرب مردم بندرعباس نیاز آبی این شهرستانها هم برطرف خواهد شد.

با توجه به بحرانی بودن وضعیت دشتهای شهرستان میناب بر لزوم توقف برداشتهای بی رویه از منابع آب زیرزمینی باید توجه بیشتری داشت و اصلاح الگوی کشت به طور خاص و اصلاح الگوی مصرف به طور اعم به گونه‌ای جدی مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: