• تاریخ: آذر ۲۰, ۱۳۹۴-۵:۴۳
  • شناسه خبر: 40333

مصرف آنتی‌بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی است

نیازمند اصلاح و تجدیدنظر در روند درمان بیماری ها با انواع آنتی بیوتیک ها هستیم تا مصرف این دسته از داروها تا سطح مجاز و ضروری کاهش یابد به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب  ،دکتر علی رزازان  با ابراز تاسف از اینکه تجویز و مصرف آنتی بیوتیک ها در ایران بیش از اندازه و تقریبا ...

نیازمند اصلاح و تجدیدنظر در روند درمان بیماری ها با انواع آنتی بیوتیک ها هستیم تا مصرف این دسته از داروها تا سطح مجاز و ضروری کاهش یابد

3889168_499

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میناب جنوب  ،دکتر علی رزازان  با ابراز تاسف از اینکه تجویز و مصرف آنتی بیوتیک ها در ایران بیش از اندازه و تقریبا ۱۶ برابر استاندارد جهانی است، اظهار داشت: این مصرف از مرز هشدار گذشته و نیازمند عزم جدی دولت، مردم، پزشکان و داروسازان است که با اصلاح و تجدیدنظر در روند درمان بیماری ها، مصرف این دسته از داروها را تا سطح مجاز و ضروری کاهش دهند.

به گفته وی در صورتی که هشدارهای مربوط به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها جدی گرفته نشوند، در سال های آتی بیماری های عفونی مانند سل، بار دیگر شایع شده و جان انسان ها را می گیرد.
رزازان عدم اطلاعات مردم در مورد مقاومت آنتی بیوتیکی و عوارض ناشی از آن، تجویز غیرمنطقی و غیر ضروری آنتی بیوتیک ها، در دسترس بودن و فروش بدون نسخه آنتی بیوتیک ها، خود درمانی و مصرف خودسرانه آن ها را از مهمترین دلایل مصرف زیاد داروهای آنتی بیوتیکی در کشور دانست.
وی در خصوص استفاده از آنتی بیوتیک های نامناسب، مصرف بیش از حد لازم، تداخلات آنتی بیوتیک ها با برخی داروها و غذاها، استفاده زیاد از آنتی بیوتیک ها در بیمارستان ها و قطع مصرف آنتی بیوتیک ها قبل از اتمام دوره درمان، تصریح کرد: این مهم میکروب ها را به طور کامل از بین نبرده و بعد از رشد مجدد که همراه با مقاومت به آنتی بیوتیک مصرفی است، عفونت ثانویه را ایجاد می کند.
عضو هیات مدیره انجمن علمی داروسازان ایران خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از مردم متوجه شده اند که آنتی بیوتیک های معمولی دیگر در بدن آنها کارایی ندارد و نیازمند استفاده از آنتی بیوتیک های قوی تر هستندکه برای عدم مصرف نادرست این دسته از داروها، پیش از استفاده باید نحوه صحیح مصرف، زمان مصرف و تداخلات دارویی و غذایی آنتی بیوتیک ها را از داروساز فرا گرفت.
به گفته وی آنتی بیوتیک ها در درمان بیماری های ویروسی شایع مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا، نه بیماری را درمان می کنند و نه مانع سرایت بیماری به دیگران می شوند بلکه تنها مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد می کنند.
منبع: باشگاه خ
انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: