• تاریخ: اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸-۱:۲۵
  • شناسه خبر: 74184

میـناب؛ طلایه دار بزرگترین دژ کشور در جنوب ایران/ میراثی که در سایه غفلت مسئولان غارت می شود

محوطه تاریخی نخل ابراهیمی یکی از جاذبه های باستانی و گردشگری در ۱۵ کیلومتری غرب شهر میناب هرمزگان بوده که این روزها در سایه غفلت مسئولان ذیربط جواهرات قیمتی و آثار به جا مانده از دوره اشکانیان در آن به وسیله سودجویان غارت می شود. ...

به گزارش میناب جنوب،شهرستان میناب با سابقه تاریخی درخشان مهد تمدن، فرهنگ و هنر ایرانیان در هرمزگان نیز به شمار می رود و محوطه تاریخی نخل ابراهیمی یکی از جاذبه های باستانی و گردشگری در ۱۵ کیلومتری غرب این شهرستان و در شمال روستای نخل ابراهیمی قرار دارد که هر ساله گردشگران و دوستداران تاریخی برای تماشا و کاوش به این منطقه عزیمت می کنند.

باستان شناسان و کاوشگران معتقدند که  فاصله این محوطه تاریخی در دوره اشکانی با دریا  حدود یک  کیلومتر بوده که  از طریق یک خور  به نام « کهور لنگرچی » به دریا وصل شده اما اکنون محوطه تاریخی نخل ابراهیمی میناب تا دریا پنج کیلومتر فاصله دارد و این خور به دلایل محیطی از خاک و گل انباشته شده است.

 

محوطه تاریخی نخل ابراهیمی در زمان اشکانیان نقش اساسی در حراست از خلیج فارس و تنگه هرمز داشته است و تحقیقات باستان شناسان در این محوطه رونق تجارت و مبادلۀ کالاهای ایرانی با کشورهایی همچون هند و چین را ثابت کرده است .

از نکات جالب توجه این محوطه تاریخی گورستان متعلق به دوره اشکانی است که  اجساد به صورت گورخمره ای در آن دفن شده اند.

تفاوت گور خمره های این گورستان با دیگر گورخمره ها در روش جا گذاری اجساد است. سایر گورخمره های کشف شده در ایران افقی جاگذاری شده اند به صورتی که اجزای اسکلت شکل انسانی اش را حفظ کند در حالی که گورخمره های این منطقه بجز یک مورد  بصورت عمودی جاگذاری شده اند و شکل انسانی اسکلت در آنها از بین رفته است.

اکنون گور خمره ها، سرنیزه ها، سفال، ابزارهای حسابرسی و حسابداری کشف شده در این دژ تاریخی بازسازی و در موزه مردم شناسی خلیج فارس در بندرعباس نگهداری می شود.

سرپرست هیئت کاوش محوطه باستانی نخل ابراهیمی در نیمه دوم دهه ۸۰  با اشاره به وجود  دو بخش  استقراری و گورستانی در این محوطه می گوید: در بخش استقراری این محوطه یک دژ عظیم مدفون مانده که هسته اصلی محوطه را تشکیل می دهد.

سیامک سرلک گفت: متاسفانه بخش  گورستان به شدت غارت شده است.

پی تالار تاریخی این محوطه مسقف به طاق هلالی با طول ۱۲ متر و عرض ۳ متر در کاوش فصل پنجم محوطه نخل ابراهیمی میناب در آبان سال ۹۱ کشف شد؛ در فصول مختلف کاوش ، کشف اشیاء تاریخی، نقشه برداری، مستندسازی و حصار کشی محوطه تاریخی نخل ابراهیمی صورت گرفته است.

مردم روستای نخل ابراهیمی خاطرات تلخی از تاراج این محوطه تاریخی بویژه سرقت گور خمره ها ، ظروف سنگی و سفالی  در دل دارند،  اما امروز آنان نگهبانان این بخش از تاریخ و فرهنگ ایران زمین هستند؛ البته همواره عوامل طبیعی همچون بارندگی و سیلاب، باد و طوفان  آسیبهای بسیاری به این محوطه  تاریخی وارد می کند.

 

ساخت پرورش میگو در مجاورت دژ اشکانیان در نخل ابراهیمی

ساخت حوضچه پرورش میگو در مجاورت این محوطه پیش از شروع اکتشافات در سال ۷۳ باعث تخریب یک و نیم هکتار از سه هکتار وسعت این محوطه تاریخی شد و این محوطه در آبان سال ۸۵ به شماره ۱۶۲۹۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به اجرای پنج فصل کاوشگری در محوطه تاریخی از سال ۸۶ تا ۹۱ می گوید: از زمان اکتشاف این محوطه تاریخی ۲۰۰ میلیون تومان برای کاوش  در  وسعت یک و نیم هکتار و در عمق ۵۰ سانتیمتری هزینه شده است.

نوروزی با اشاره به اکتشاف و کاوشگری تنها ۱۰ درصد این محوطه افزود: ۷۰ تا ۸۰ درصد کاوشکری ها و ادامه پژوهشها نیازمند اعتبار است.

وی با اشاره به نیاز به اعتبار ۵۰ میلیون تومانی برای آغاز فصل ششم کاوشگری  محوطه تاریخی نخل ابراهیمی میناب گفت: فصل جدید اکتشافات این محوطه تاریخی در صورت تخصیص اعتبار با مشارکت یک تیم ۱۰ تا ۲۰ نفره از باستان شناسان و کاوشگران آغاز خواهد شد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به زمان بر بودن و نیاز مالی یک میلیارد تومانی برای اتمام طرح های کاوشگری در این منطقه گفت: ساخت سایت موزه در دژ تاریخی نخل ابراهیمی با هدف جذب گردشگر در صورت اختصاص اعتبار تا پنج سال آینده پیشبینی شده است.

شهرستان میناب دارای ۱۸ اثر باستانی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است و قلعه هزاره یا بی بی مینو، محوطه حاجی آباد میناب، کخا، کله سراهان، حمام قدیم شهر میناب، قلعه سرنی، قلعه گرازوئیه، قلعه سنگی، محوطه باستانی پاچارتاوان از جمله آثار باستانی این شهرستان است.

محوطه نخل ابراهیمی میناب، طلایه دار آثار تاریخی کهن این خطه این روزها چشم انتظار تامین اعتبار در بخش پژوهش، تکمیل فصلهای کاوشگری ، برنامه های حفاظتی از قبیل استحکام بخشی، محوطه سازی و درنهایت تبدیل شدن به یک سایت موزه مناسب برای جذب گردشگران است.

این محوطه تاریخی با قدمت دو هزار سال و وسعت سه هکتار دارای دو بخش گورستان و دژ است که  به دلیل مجاورت با خلیج فارس ، دژ آن نقش اساسی در امور دفاعی، اداری و بندرگاهی در آن زمان ایفا می کرد.

محوطه تاریخی نخل ابراهیمی میناب در ۱۵ کیلومتری غرب شهر میناب و در شمال روستای نخل ابراهیمی قرار دارد.

سرقت اشیای قیمتی دژ دوهزارساله اشکانیان در میناب

احمد درویشی فعال میراث فرهنگی و گردشگری در منطقه نخل ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: متاسفانه به دلیل عدم حمایت و بی تفاوتی مسئولین ذیربط، اشیاء قیمتی و گرانبهای موجود در فضای قلعه اشکانیان را با حفر چاله های سه  متری بوسیله دستگاه های طلایاب و بیرون آوردن صندوق هایی از اشیاء قیمتی به یغما می برند.

وی افزود: بنده یک قبضه شمشیر، سه  عدد کوزه و یک کاسه برنزی گران قیمت که توسط برخی افراد در این منطقه کشف شده بود با هماهنگی به میراث فرهنگی استان هرمزگان سپردم.

این فعال حوزه میراث فرهنگی عنوان کرد: قرار بر این بود اشیاء کشف شده به نام اینجانب در موزه میراث فرهنگی استان نگهداری شود که باز این امر محقق نشده است.

درویشی با بیان این مطلب که هیچ همتی از میراث فرهنگی هرمزگان در راستای نگهداری و بازسازی از این آثار ارزشمند در منطقه مشاهده نمی شود، گفت: متاسفانه در سایه غفلت و بی توجهی متولیان امر، اشیاء و عتیقه های گرانبها و قیمتی با قدمت دو هزار ساله در این منطقه از سوی سارقین به یغما می رود.

وی بیان کرد: موضوع سرقت اشیاء قیمتی بصورت مکرر به مسئولین امر اطلاع داده شده است اما مسئولان در پاسخ گفتند اشیا قیمتی تا زمانی که در زیر خاک هستند امنیت بیشتری دارند اما زمانی که از زیرخاک بیرون آورده شوند امنیت خود را از دست می دهند.

انتقال جواهرات قیمتی منطقه دژ به کشورهای حاشیه خلیج فارس

به گفته یکی دیگر از اهالی روستای نخل ابراهیمی، سارقین در حین حفر چاله در زیر تخته سنگ حفاری شده، صندوقی از جواهرات و طلاهای قیمتی را پس از بیرون آوردن از خاک به قصد فروش به کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل امارات انتقال می دهند.

این شهروند گفت:شنیده ها حاکی است سارقین به دلیل صعب العبور بودن و نبود جاده مناسب شبانه و با استفاده از اسب برای سرعت بیشتر در هنگام فرار به این منطقه می آیند.

وی تاکید کرد: متولیان امر بایستی هرچه سریعتر به این مسئله ورود کنند تا از سرقت و تخریب این قلعه تاریخی جلوگیری و شاهد رونق و جذب گردشگر در این مناطق و شهرستان میناب باشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: