• تاریخ: بهمن ۱۶, ۱۳۹۶-۶:۱۰
  • شناسه خبر: 69371

میناب؛قطب صنایع دستی ایران+تصویر

شهرستان میناب یکی از شهرهای تاریخی با جاذبه های دیدنی و قطب تولید محصولات بومی و محلی در شرق استان هرمزگان قرار دارد. ...

به گزارش میناب جنوب،شهرستان میناب با جمعیت ۲۵۹ هزار و ۲۲۱ نفر در ۹۰ کیلیومتری مرکز استان هرمزگان بعنوان یکی از شهرهای با اصالت فرهنگی و مذهبی دارای آثار بجا مانده از روزگاران کهن بوده و در کنار آن صنعتگران و فعالان عرصه صنایع دستی با خلق هنرهای زیبا جلوه خاصی به شهر و دیارشان بخشیده اند.

این شهرستان در ایام نوروز میزبان گردشگرانی از سراسر کشور بوده و گاهی نیز گردشگران خارجی و حاشیه خلیج فارس نیز برای بازدید از آثار تاریخی و خرید صنایع دستی مردم شرق هرمزگان به میناب سفر می کنند.

از دشت میناب با نام پیشین هرمز کهنه یاد شده و از دیرباز تاکنون به نام‌های منا، مناب، مناو، مینا، میناو، مینو، هرمز، هارموز، آرموز … نیز خوانده شده است. قدیمی‌ترین نامی که در کتب تاریخی و در زمان هخامنشی از میناب برده شده شهر اورگانا ORGANA بوده است.

میناب را به دلیل نزدیکی با دریا و وجود رودهایی در پیرامون آن، «میان آب» نیز گفته‌اند، که اندک‌اندک به میناب تغییر یافته است. واژه میناب، در گذشته به جهت شفافیت آب رود میناب، مینا آب بوده، که به مرور زمان و به دلیل دگرگونی، حرف «آ» از بین رفته و به شکل میناب درآمده است.

این شهرستان دارای ۴ بخش ۴ شهر و یازده دهستان بوده است، روستاهای حکمی، بهمنی بعنوان قطب تولید صنایع دستی وسفالی این شهرستان بوده و پنجشنبه بازار تاریخی میناب یکی از بهترین مرکز برای عرضه تولیدات بومی و محلی این منطقه بوده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: