• تاریخ: مارس 19, 2020-9:03
  • شناسه خبر: 75050

میناب؛ لنگرگاه صنایع دستی ایران/ ارزآوری یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری صنایع دستی میناب

صنایع دستی شهرستان میناب بیش از سی نوع شامل جهله، گشته سوز، گلابتون، خوس و بادله دوزی، شک و حصیربافی است که در بازار‌های داخلی و خارجی به فروش می‌رسد. ...

به گزارش میناب جنوب،شهرستان میناب و روستاهای اطراف آن با توجه به بافت سنتی، آداب‌ و رسوم خاص و فرهنگی غنی و ریشه‌دار، از قدیم‌الایام بخش مهمی از انواع صنایع‌دستی را در خود جای‌ داده و به همین جهت همواره در طول تاریخ مورد توجه محققان‌، گردشگران و تاریخ شناسان گوناگون قرار گرفته است. ‌

میناب؛ با توجه به زیبایی و جاذبه‌ای که دارد می‌تواند به‌عنوان یکی از جاذبه‌های جهانگردی و جذب گردشگر به‌حساب آید و تأثیرگذاری مؤثر و مستقیمی نیز در صنعت توریسم و هم به‌عنوان قابلیت گردشگری و جذب سرمایه‌های مستقیم خارجی در منطقه دارا است.

تولید و استفاده از صنایع‌دستی در مقابل کالاهای وارداتی، می‌تواند گام مؤثری در جهت اقتصاد مقاومتی به شمار آید و زمانی می‌توان در حوزه صنایع‌دستی، میراث فرهنگی و گردشگری موفق بود که مشارکت و حمایت مردم و مسئولان به‌صورت جدی جامه عمل به خود گیرد.

جَــهله وکَــنتَـله میراث صنعتگران جنوب شرق

صنایع سفالی مثل جهله، گراشی، گلدان، قلیان، سرقلیان، اسفند سوز درباز و قفسی «گشته‌سوز»، صنایع حصیری برگرفته از درخت خرما مثل تک (حصیر)، درپوش کوزه، سپ (سینی پهن)، کفه (ظرف نگهداری نان)، پروند، سوند، سوتک، سوت (سبد کوچک و بزرگ)، دره‌زیر، پری، سرتک، بادبزن، دوزیا چیلک (طناب)، دمکش و سواس و صنایع بافتنی مانند قالی افشار، جاجیم، گبه، انواع گلیم، خورجین، خرسک، جوال، رکد و سفره‌های آردی، حضابه بافی از صنایع دستی و سنتی هرمزگان هستند.

در حال حاضر مشتری چندانی برای جهله‌هایی که ساخته می‌شود، وجود ندارد و به ندرت کسی برای خرید این سفال‌ها مراجعه می‌کند. در گذشته خریداران برای تهیه جهله یک هفته در نوبت قرار می‌گرفتند ولی امروز نبود بازار فروش جهله، موجب بی‌رغبتی جوانان برای فراگیری این صنعت دیرینه شده است.

زنان مینابی صنعتگران حصیربافی در کشور

ماده اولیه موردنیاز حصیربافی برگ درخت خرما و نوعی علف هرز بنام کاش است ‌که به حد وفور در باغ‌های شهرستان در اختیار صنعتگران است و تولید انواع فرآورده‌های حصیری که کاملاً جنبه مصرفی دارد‌ که اکثر کار آن توسط زنان و دختران منطقه صورت می‌گیرد.

صنعت حصیر بافی امروزه در بین بومیان شهرستان میناب کمرنگ شده و همه به سمت و سوی صنایع دستی همچون گلابتون دوزی، جاروبافی، شک بافی و تلی بافی مشغول هستند چون حمایتی از سوی حامیان صنایع دستی برای صنعتگران این رشته انجام نمی شود.

پیشینه‌ی تاریخی این تولیدات در شهرستان میناب نشان می‌دهد، استفاده‌ی بومیان این منطقه از حصیر منحصر به زیرانداز نبوده و در ساخت ظروف نیز از حصیر استفاده می‌کردند و تنها بافندگان این صنعت کهن زنان خانه دار بودند که در کنار مردان نان آور خانه محسوب می شدند.

حصیربافان میناب در روستاهای بهمنی، شهوار ، چلو، نصیرایی، محمودی و قاسم جلالی و … ساکن هستند و از گلابتون دوزی برای تولیداتی نظیر شلوارهای زنانه، انواع تابلو انواع شال‌، انواع لباس و دامن ، کاربر روی انواع مانتو قسمت سرآستین، پیش سینه، دور یقه، لبه پرده، دیوارکوب، پشتی، کوسن، سجاده، جلد قرآن و تابلو استفاده می‌کنند.

با درنظرداشتن موقعیت مرزی استان و رویارویی بافرهنگ‌های بیگانه، محفوظ ماندن این جایگاه و استفاده از صنایع‌دستی به‌ویژه در پوشش خانم‌ها بسیار ارزشمند است و حاکی از توجه و عنایت مردم استان به این‌گونه صنایع و حفظ نمادهای سنتی و بومی منطقه است.

نیما اقتداری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میناب در گفتگو با خبرنگار هرمز گفت: صادرات صنایع دستی این شهرستان امسال بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار ارز آوری داشت.

اقتداری به قدمت بالای صنایع دستی این شهرستان اشاره کرد و افزود: بیش از ۲۰ هزار صنعتگر در این شهرستان مشغول بکارند و از طریق تولید صنایع دستی امرار معاش می‌کنند.

اقتداری گفت: صنایع دستی شهرستان میناب بیش از سی نوع شامل جهله، گشته سوز، گلابتون، خوس و بادله دوزی، شک و حصیربافی است که در بازار‌های داخلی و خارجی به فروش می‌رسد.

صنایع سفالی و حصیری نیز با بیش از پنج هزار سال قدمت، کاربرد‌های زیادی در زندگی مردم میناب دارد.

شهرستان میناب با جمعیت ۲۵۹ هزار نفری در ۹۰ کیلومتری بندرعباس قرار دارد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: