• تاریخ: اسفند ۱۷, ۱۳۹۶-۶:۰۹
  • شناسه خبر: 69960

به دنبال بروز خشکسالی های اخیر؛

نابودی رویشگاه طبیعی۶۰ هکتاری اویشن در میناب

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری میناب گفت: رویشگاه طبیعی 60 هکتاری اویشن در کوههای چهارده روستای بخش سندرک میناب به نسبت کاهش میزان بارندگی امسال خشک شده است. ...

به گزارش میناب جنوب، خسرو بهرامی نژاد رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان میناب در جمع خبرنگاران در تشریح برنامه های هفته منابع طبیعی افزود: با توجه به بارش های صورت گرفته در اواخر سال گذشته فرصت مناسب برای رشد و احیای گونه های مرتعی بخصوص آویشن در مناطق کوهستانی ایجاد شد و از همین رو در سال گذشته مجوز برداشت۳۰تن آویشن طی مزایده به یکی از تعاونی های فعال در زمینه منابع طبیعی میناب داده شد.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیز داری میناب تصریح کرد : برای معیشت دامداران و بهره مندی از عواید فروش آویشن «که توسط خود مرتعداران و مردم محلی منطقه صورت می گیرد» طرحی تهیه شده که با اجرای آن علاوه بر کاهش فشار بر روی رویشگاه های مناطق مذکور می تواند فرصتی در جهت درآمد زایی ساکنین منطقه باشد.
بهرامی نژاد نشان کرد : هر کلیوگرم اویشن در بازار میناب ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد و درمان سرفه، درمان سینوزیت، سلامت قلب، درمان مشکل گوارشی، رفع خستگی، افزایش قوای بدن، تقویت سیستم ایمنی بدن، تسکین التهابات پوستی از خواص این گیاه است.

وی فصل بهره برداری از آویشن در استان از اول فروردین تا نیمه خرداد ادامه دارد و تاکید کرد: خشکسالی های اخیر در شهرستان میناب باعث شده تا ۶۰ هکتار از مراتع زیر کشت اویشن در منطقه چهارده روستای بخش سندرک خشک شود.

بهرامی نژاد اظهار کرد: هرگونه برداشت از گیاهان دارویی در مراتع، نیاز به دریافت مجوز بهره برداری از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری دارد و میزان مجاز برداشت بدون مجوز بهره برداری فقط ۳ کیلوگرم ، جهت استفاده خانوار بوده و برداشت بیش از آن تخلف محسوب گردیده و با متخلفان مطابق قانون برخورد می گردد.
وی ادامه داد: این اویشن ها در۱۴ روستا ازجمله گرو ، تحتان، صحرای گرگ و …. برداشت وبه استان های فارس و آذربایجان غربی صادر شد.
وی ادامه داد: توانمند سازی جوامع محلی و روستایی یکی از راه های رسیدن به توسعه پایدار است و زمینه ساز مهاجرت نکردن روستاییان به شهرها را دنبال دارد.

بیشترین داروهای گیاهی در استان هرمزگان شامل آویشن، آنغوزه، گیشدر، بادام کوهی، بنه، پونه، مور خوش، مور تلخ، کلپوره ، لگجی و آلوئه ورا است.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: