• تاریخ: آگوست 1, 2020-8:30
  • شناسه خبر: 75954

پیشکسوت مطبوعات در میناب:

نباید به منتقد نگاه بغض آلود داشت

انصاری با بیان این که فقدان نقد و انتقاد در جامعه آن را از مسیر پیشرفت و توسعه خارج می کند، گفت: نباید به منتقد نگاه بغض آلود و کینه ای داشت. ...

به گزارش میناب جنوب،« محمد انصاری »، پیشکسوت و فعال رسانه ای و پشکسوت مطبوعات در میناب با تاکید بر لزوم حمایت و تقویت رسانه ها، افزود: رسانه‌ها زبان گویای مردم هستند و برای همین مسئولان باید آستانه تحمل خود را در برابر رسانه ها بالا ببرند و قدرت تحمل نقد را داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به سخنی از رئیس قوه قضائیه که می فرماید ” آزادی رسانه‌ها به نفع مردم و کشور است”، گفت: بر کسی پوشیده نیست که فقدان نقد و انتقاد در یک جامعه، آن را از مسیر پیشرفت خارج خواهد کرد.

انصاری اضافه کرد: مقام معظم رهبری در مورد واکنش مسئولان کشور به انتقادات می فرمایند:«به شما مسئولان دولت که بخش های گوناگون در اختیارتان است، می گویم از انتقاد نه بترسید، نه خشمگین و ناامید شوید».

وی گفت: در کنار انعکاس موفقیت ها و دستاوردهای نظام در حوزه های گوناگون، پیگیری دغدغه های مردم و جامعه و مطرح کردن مشکلات و انتقال کاستی ها به مراجع مربوط از وظایف خبرنگاران و اصحاب رسانه است.

این پیشکسوت رسانه ادامه داد: خبرنگاران مینابی، پرتلاش و خستگی ناپذیر با ایفای نفش در اطلاع رسانی و پرداختن به چالش ها و مشکلات بسیاری ها از تهدیدها در این شهرستان را به فرصت تبدیل کرده و می کنند.

انصاری در بخش دیگری از این گفتگو با ذکر این مطلب که بعضی اوقات مدیران عیب خود و سیستم تحت مدیریت خود را نمی بینند و احساس می کنند همه چیز درست و گل و بلبل است در حالی که با یک نگاه دقیق و تیزبینانه می توان به اشکال خود پی برد، افزود: گاهی اوقات رفتارهایی از برخی مسئولان سر می‌زند که به جایگاه رسانه و خبرنگار توهین می‌شود.

وی اظهار داشت: ذات حرفه یک خبرنگار می طلبد که او به پیرامون خود نگاهی متفاوت داشته باشد.

وی بیان کرد: مدیران باید ضمن تقویت ظرفیت نقد پذیری خود، خبرنگاران را نقطه امید خود بدانند نه از آنها متنفر و آنان را نامحرم بدانند.

انصاری بیان کرد: اعتماد به خبرنگاران و رسانه ها اعتماد به افکار عمومی و مردم است و نباید اجازه داد عده ای به صورت گزینشی خبرنگاران را به فعالیت وادار کنند.

وی با بیان این مطلب که دعوت گزینشی از اصحاب رسانه در برنامه ها، به دلیل ترس از افشای نقاط ضعف است، افزود: هر گاه حرمت خبرنگاران در جامعه و نظر مدیران حفظ شود به تبع آن جامعه نیز آرامش خواهد یافت و دردهای مردم التیام پیدا می کند و بر عکس هرگاه خبرنگاران و رسانه ها نامحرم شدند حال جامعه هم ناخوش می شود.

این پیشکسوت رسانه ادامه داد: متاسفانه در شهرستان میناب افرادی که سواد رسانه ای ندارند برای خبرنگاران زحمتکش خط و نشان می کشند.

وی تاکید کرد: باید پذیرفت خبرنگاران و رسانه ها پرچمدار اطلاع رسانی و روشنگری در جامعه هستند.

انصاری گفت: طی دوسال گذشته فرماندار وقت میناب نتوانست همراهی با خبرنگاران و رسانه ها ادامه دهد و دلیلش هم نبود روابط عمومی کارآمد در این مجموعه بود.

وی اظهار داشت: هر ساله در آستانه ۱۷ مردادماه و روز خبرنگار برخی مسئولان در تریبون ها و بیانیه های خود همواره شعار استقبال از نقد سر می دهند و می گویند از انتقاد و طرح مشکلات توسط رسانه ها هراسی نداریم و از این دست حرف های شنیدنی می زنند، اما آنچه در واقع اتفاق می افتد چیزی بر خلاف آن است چرا که اگر روز بعد، فعالان رسانه ای گزارش نقدی را منتشر کنند همین مسئول واکنش بغض آلود نشان می دهد این در حالی است که یک مدیر در نظام اسلامی نباید به منتقد نگاه بغض آلود و کنینه ای داشته باشد.

انصاری بیان کرد: به عقیده بنده برای احترام به خبرنگاران، نیاز به سالی یک نوبت تبریک و تمجید نیست بلکه راهش آزادی، امنیت و استقلال حرفه ای خبرنگاران است که باید به آن احترام گذاشت.

انصاری در بخش دیگری از این گفتگو با بیان این که ارتباط با درون و برون سازمان یکی از اساسی ترین وظایف روابط عمومی ها است، اظهار داشت: مظهر ارتباطات بیرونی روابط عمومی ها نیز ارتباط با رسانه ها است که از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی گفت: متاسفانه بسیاری از روابط عمومی ها در میناب در انجام این وظیفه مهم با چالش مواجهند و برخی نیز در این عرصه به شدت ناتوان هستند.

انصاری با اظهار نارضایتی از عملکرد روابط عمومی دستگاه های اجرایی در میناب، گفت: روابط عمومی پویا می تواند اخبار و رویداهای دستگاه خود را به موقع در اختیار رسانه ها و افکار عمومی قرار دهد.

وی در ادامه گفت: روابط عمومیِ عالی ترین دستگاه اجرایی در شهرستان”فرمانداری” فاقد نگاه مطبوعاتی و به شدت ضعیف است و نیاز است فردی با تجربه در حوزه خبر و رسانه در راس روابط عمومی فرمانداری ویژه میناب قرار گیرد.

این فعال رسانه ای اضافه کرد: متاسفانه طی دو سال اخیر برخی بی تدبیری ها در زمینه تعامل و اتباط سازنده با اصحاب رسانه موجب کم لطفی در حق صاحبان قلم و رسانه در میناب شد.

انصاری گفت: بی تردید نقش فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت در  شهرستان در رفع چنین مشکلاتی بسیار نافذ، راهگشا و اثر است که  امیدواریم فرماندار جدید به زودی در این حوزه ورود کنند.

وی با ذکر این مطلب که یکی از ویژگی های رسانه ها و کار خبرنگاری منتقد بودن است، گفت: اگر خبرنگار جوهر نقد در قلم خود نداشته باشد دیگر چیزی از رسالت او باقی نمی‌ماند.

وی همچنین با بیان این که خبرنگار و رسانه نباید در خدمت دستگاه ها و روابط عمومی ها باشد بلکه باید در مسیر اصلی وظیفه خطیر خود که همان روشنگری و آگاهی بخشی است حرکت کند، افزود: عده ای درک درستی از رسالت اصحاب رسانه ندارند در نتیجه انتظار نادرست و مطالبات غلطی از خبرنگاران دارند.

وی اظهار داشت: تاسف بار تر این که عده ای دوست دارند رسانه ها منافع مردم و منطقه را رها کنند و فقط به تمجیدگویی و تملق گویی بپردازند.

وی با تاکید بر حفظ حرمت قلم، اظهار داشت: نیش قلم خبرنگار اگر کوتاه شود دردهای مردم و مشکلات جامعه فراوان می شود.

 انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: