• تاریخ: خرداد ۶, ۱۳۹۸-۲۲:۲۲
  • شناسه خبر: 74296

نبود راه ارتباطی و زندگی با آب چشمه در روستای کلالیون هرمزگان

مردم منطقه محروم روستای کلالیان بخش سندرک از توابع شهرستان میناب علاوه بر نداشتن راه روستایی با آب چشمه جیره بندی شده زندگی می کنند. ...

به گزارش میناب جنوب،در ۱۲۰کیلومتر که از شهرستان میناب به سمت بخش سندرک حرکت کنیم، در لابه لای کوه‌های صعب‌العبور، روستا محروم «کلالیان»، «در شهر» با چهره‌ای از مردمانی فقیر و کودکانی با چهره‌هایی آفتاب سوخته در کنار زنانی با لباس‌های رنگی کهنه محلی چشم هر رهگذری را به خود خیره می کند.

روستاییانی که سالهاست عمرشان را در میان کوه‌های عریان سپری می‌کنند و حتی از داشتن حداقل امکانات همچون جاده و راه ارتباطی محرومند و زندگیشان جز فقر و تنگدستی بوی دیگری ندارد،اما در این میان تنها امیدشان به اداره راه و ترابری است که شاید بتواند مقداری از درد و تالم آنها بکاهد به امید اینکه زندگی فرزندانشان با داشتن راه ارتباطی مناسب تغییری کند.

عبور از مناطق صعب‌العبور با وضعیت آب و هوایی در شر هرمزگان شاید برای یکبار قابل تحمل باشد و پس از مدتی نیز سختی و مشقت آن فراموش شود، اما زندگی در چنین شرایطی که از امکانات کافی بهداشتی نیز محرومند سخت و دور از تصور است، چرا که به گفته مردمان این روستا رساندن بیماران به نزدیکترین مرکز بهداشت بدلیل صعب‌العبور بودن، بسیار دشوار است.

روستای کلالیان یکی از روستاهای محروم در دل کوههای متصل به بشاگرد سالیان متمادی مردم این منطقه با مشکلاتی از قبیل نبود راه ارتباطی ،امکانات بهداشتی، بیکاری، نبود امکانات و آب آشامیدنی رنج می برند و علیرغم اینکه خشکسالی ممتد چندین ساله‌ای که ریشه زندگی را در این مناطق خشکانده است اما حاضر به ترک روستایشان نیستند و محکم و استوار بعنوان حافظان منطقه در شرق هرمزگان زندگی می کنند.

اهالی روستای ” کلالیان” بخش سندرک میناب با جمعیت بیش از ۲۴۰ نفر انگار به طور کلی فراموش شده‌اند به طوری که از امکانات اولیه از جمله داشتن آب شرب سالم، حق تحصیل در مقطع راهنمایی و متوسطه و جاده ارتباطی محروم هستند و پسران و دختران “کلالیان” فقط می‌توانند تا مقطع ابتدائی تحصیل کنند و بعد از آن یا باید ترک تحصیل کرده و یا برای ادامه تحصیل به میناب یا مرکز بخش سندرک عزم سفر کنند.

علی شهدادی رئیس شورای اسلامی روستای کلالیان در گفتگویی اظهار کرد: مردم روستا با مشقت زیاد مسیرهای پر پیچ و خم هفت کلیومتری تا روستاهای پائین دست طی می کنند که این شرایط درخور مردم مناطق محروم نیست.

وی گفت: هزینه رفت آمد ساکنین این روستا به مرکز شهرستان ۴۰ هزار تومان بوده  و حتی برخی از ساکنین جیره غذایی برای یکماه خود خریداری می کنند.

علی شهدادی افزود: سه سال قبل مستندی از راه روستای ما تهیه و به مجلس شورای  اسلامی ارسال شد اما با گذشت سه سال هنوز مشکلی از ساکنین این روستا بر طرف نشده است.

رئیس شورای اسلامی روستای کلالیان گفت: منطقه چهارده روستای بخش سندرک میناب مردمانش همه دامدار و کشاورز هستند و از راه چوپانی و فروش دام زندگی روزمره خود را می گذرانند، مردمان این منطقه به حداقل ها راضی هستند و در کم و کاستی های روزگار شکوه نمی کنند و به خاطر همین موضوعات از دیگر داشته ها محروم مانده اند.

وی اضافه کرد: آب آشامیدنی روستا از چشمه های بالا دست روستا تامین می شود و این روزها آب هم برای اهالی جیره بندی کرده اند.

منطقه چهارده روستای بخش سندرک به دلیل داشتن راه ارتباطی نامناسب و گردنه و پیچ های خطرناک عبور و مرور اهالی با مشکل مواجه کرده است.

روستای کلالیان ۲۴۰ نفر جمعیت دارد و جز منطقه چهارده روستای بخش سندرک می باشد.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: