• تاریخ: تیر ۲۵, ۱۳۹۶-۱۱:۲۴
  • شناسه خبر: 64603

وقتی از فروچاله ها نگاه ابزاری می شود/ باند فرودگاه میناب شرمنده چیت چیان

متاسفانه با وجود این که توسعه یافتن فروچاله ها بر اثر خشکسالی های اخیر یکی از مشکلات مردم میناب بوده اما برخی با نگاه ابزاری و رسانه ای شدن برای بازدید از فروچاله ها به میناب سفر می کنند. ...

به گزارش میناب جنوب، شهرستان میناب با وجود باغات سرسبز و درختان سربه فلک کشیده و آبهای روان و گوارا در استان به گلستان مشهوربود اما امروز با وجود خشکسالی های پیاپی دیگر در  بلوار ها و معابر عمومی شهر میناب از گل و گیاه  خبری نیست و روستاهای اطراف آن برای چند روز دچار قطعی آب می شوند از گلستان هرمزگان تنها نامش باقی مانده است.

شرایطی که به خوبی واضح است در پی بی توجهی های مسئولان در طی سالهای متوالی ایجاد شده و تعلل بیش ازاین اثرات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

این خشکسالی تاجایی پیش رفته که باغداران و مدیریت منابع آب یکدیگر را متهم می کنند که دیگری باید در اندیشه تامین آّب شرب از منبعی غیر از رودخانه میناب می بود و  آن دیگری باید هرچه زودتر شیوه آبیاریش را تغییر دهد.

اما با گذشت چند سال اخیر روز به روز زندگی مردمان بیش از ۳۰ روستای این شهرستان در معرض نابودی قرار دارد که اگر مسئولان توجهی به این مسئله نکنند امکان بلعیده شدن منازل مسکونی در عمق فروچاله ها خواهیم شد.

فروچاله های میناب تنها ابزاری برای رسانه ای شدن وزرا

محمدی یکی از شهروندان مینابی و فعال زیست محیطی از روستای دهوسطی گفت: مردم و ساکنان دشت میناب سالهاست به واسطه تداوم خشکسالی در مشکلات معیشتی و اجتماعی غوطه‌ور هستند، حال با وقوع پدیده فروچاله ها و تهدید جان و سرپناهشان به شدت درمانده شده‌اند.

این فعال زیست محیطی افزود: تدام خشکسالی و ایجاد فروچاله ها در نتیجه انتقال بی رویه حقآبه مینابی ها به بندرعباس آسایش و امنیت حدود ۷هزار نفر جمعیت ساکن در ۱۵ روستاهای در عمق  فروچاله‌ها سلب شده که در این چند سال اخیر تنها اقدام مدیران تنها بازدید و رسانه ای کردن خود بیش نبوده است.

وی بیان داشت: وزرا و مسئولانی که به میناب آمدند تنها برای رسانه ای کردن خودشان از فروچاله سهم برده اند و تا کنون هیچ اقدامی برای کنترل این موضع نشده و همچنان شاهد ترک برداشتن منازل مسکونی و شکاف برداشتن زمین در جای جای روستاهای این شهرستان هستیم.

اجرای سیاست های اشتباه برداشت آب علت خشکسالی میناب

رییس شورای اسلامی روستای نصیرایی میناب هم گفت : بر اثر فروچاله ها خانه های بسیاری در روستای ما خسارت دیده اند و ریشه بسیاری از درختان در باغ های انبه از خاک در آمده ، جاده آسفالت شکاف برداشته و راه های شوسه نیز به یک راه بسته تبدیل شده است.

کامیاب افزود : ساختمان دبستان و راهنمایی روستا شکاف برداشته و برای مقابله با فرونشست زمین فقط توانستیم گودال ها را پر کینم ولی همچنان خطر جان دانش آموزان روستا را تهدید می کند.

وی می گوید: متاسفانه مردم روستای ما با ترس و وحشت زندگی می کنند و به جای زندگی و کسب و کار ، بیشتر دغدغه زنده ماندن را دارند.

رییس شورای اسلامی روستای نصیرایی میناب گفت : به بخشداری و فرمانداری ویژه شهرستان میناب گزارش های بسیاری هم ارسال شده و بازدیدهایی هم از طرف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  و اداره تجهیز و نوسازی مدارس صورت گرفته ولی نتیجه خاصی حاصل نشده است.

رییس شورای روستای گورزانک میناب هم  با اشاره به احتمال فروریختن خانه های اطراف روستا بر اثر فروچاله ها گفت: در آبیاری باغ ها دچار مشکل شده ایم و آب به جای اینکه پای درخت برود به درون چاله ها می ریزد و به هدر می رود.

باند فرودگاه میناب شرمنده چیت چیان

رستمی از فعالان زیست محیطی میناب گفت: تدام خشکسالی و شدت گرفتن عمق فروچاله در بستر باند فرودگاه میناب در طی روزهای اخیر باعث شد تا بالگرد وزیر نیرو در میناب به زمین فرود نیاید و پروژه شبکه آبیاری و زهکشی اراضی ۲۵۰۰ هکتاری شمال دشت میناب که قرار بود با حضور حمید چیت‌چیان مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، انجام نشود.

وی افزود: جمعیت انبوهی از خودروهای دولتی و مدیران دستگاه‌های اجرایی جهت افتتاح چندین پروژه، ساعت‌ها زیر آفتاب منتظر ورود چیت‌چیان به میناب بودند که پس از ساعت‌ها معطلی برنامه سفر وزیر نیرو به این شهر کنسل شد و بالگرد وزیر از ترس فروچاله‌ها در میناب فرود نیامد.

این فعال زیست محیطی تصریح کرد: فقدان مدیریت نظام مند در حوزه آب و سیاست های غلط در مدیریت و بهره برداری از منابع آب و همچنین در نتیجه عدم توجه مدیران اجرایی باعث شد تا چیت چیان ادامه سفر را بر فرود آمدن بر عمق فروچاله های شهر میناب ترجیح دهد.

رستمی بیان داشت: متاسفانه با وجود این که توسعه یافتن فروچاله ها بر اثر خشکسالی های اخیر  یکی از اصلی ترین مسائل و مشکلات مردم میناب در نتیجه انتقال آب زیر زمینی به بندرعباس است ولی هنوز مسئولان به ویژه متولیان حوزه آب به صورت جدی و با تمام ظرفیت های موجود قانونی به این عرصه ورود نکرده و حتی برنامه جامعی هم برای غلبه بر این بحران ندارند.

روز به روز بحران آب ابعاد فاجعه‌بارتری به خود می‌گیرد

حجت‌الاسلام سیدمصطفی ذوالقدر ظهر گفت: یکی از دغدغه‌های جدی ما عدم توسعه نامتوازن استان هرمزگان است، به طوری که انباشت صنایع در یک منطقه باعث آسیب‌های زیست محیطی شده و از سوی دیگر برخی از نقاط استان تشنه ایجاد یک صنعت اشتغال‌زا هستند.

وی با بیان این که شهر بندرعباس برای توسعه به منابع قابل اطمینان آب، انرژی و … نیاز دارد، افزود: نباید برای تأمین آب شرب شهر بندرعباس به شهرستان میناب و یا دیگر مناطق فشار آورده شود، بلکه باید دستگاه‌های مسؤول به‌ طور جدی پیگیر ایجاد آب‌شیرین‌کن شهر بندرعباس باشند.

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس عنوان کرد: دشت‌های آبی میناب دیگر ظرفیت و توان برداشت بیش از آنچه که اکنون از آن صورت می‌گیرد را ندارند و اگر فکری به حال دشت میناب نشود، روز به روز بحران آب ابعاد فاجعه‌بارتری به خود می‌گیرد.

وی تصریح کرد: فروچاله های دشت میناب، زندگی مردم بیش از ۳۰ روستای این شهرستان را به صورت جدی تهدید می کند و در این راستا همه تلاش خود را به کار گرفته ام تا بتوان این مسئله را با ایجاد راهکار مناسب برای همیشه پایان دهم.

ذوالقدر گفت: پیش از این هم مسئولان زیادی برای بازدید از دشت میناب به این شهرستان آمده اند اما تا کنون به مطالبه جدی مردم این شهرستان و روستاها توجه درستی نشده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: