• تاریخ: اردیبهشت ۵, ۱۳۹۸-۴:۰۰
  • شناسه خبر: 73757

پنجشنبه بازار میناب، بازار ملی با قدمت ۵۰۰سال در هرمزگان

پنج‌شنبه‌بازار میناب بازاری تاریخی در شهر میناب و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان با قدمت 500ساله در جنوب ایران است ...

به گزارش میناب جنوب، تاریخی ترین بازار دست فروشان را شاید بتوان بازار سنتی میناب دانست بازاری که قدمت آن بسیار طولانی است، در حاشیه رودخانه قرار گرفته و ۵ شنبه هر هفته همه مینابی ها برای خرید و یا فروش در آنجا گردهم می آیند..

برخی از تاریخ‌شناسان و مردم‌شناسان می‌گویند این بازار قدمتی بیش از ۵۰۰سال دارد، با گسترش شهر میناب و کوچک بودن محل برگزاری پنج‌شنبه بازار، اکنون بازار دیگری با نام پنج‌شنبه بازار در حاشیه رودخانه میناب و در امتداد بلوار ساحلی تشکیل شده‌ است البته کالاهای این بازار دیگر مثل پنج‌شنبه بازار قدیم کالاها و صنایع دستی حصیری و سفالی نیست و همه نوع کالایی در این بازار جدید یافت می‌شود.

پنج‌شنبه‌بازار موتورسیکلت فروشان و پنج‌شنبه بازار دام (گاو گوسفند و بز) که به پاکُنار مشهور است که در امتداد بلوار ساحلی شهر میناب ایجاد شده‌اند از دیگر بازارهای قابل ذکر در میناب هستند که مشتریان خاص خودشان را از سراسر استان هرمزگان و نیز استان همجوار کرمان را دارد.

پنج‌شنبه بازار میناب از گذشته‌های دور تاکنون محل عرضه صنایع‌ دستی و تولیدات سنتی و خانگی بوده‌است و انواع صنایع دستی حصیری، بافتنی، سفالی و جهله (نوعی کوزه)، کوار، گراشی، اشترگلی (اشترکو)، گشته‌سوز ، سبد، بادبزن، تک (نوعی زیرانداز)، درپوش کوزه، گلدان حصیری، ظرف میوه، ظرف نگهداری نان و قفس پرندگان، برقع، گلابتون‌دوزی و زری‌دوزی لباس‌ها و شلوارهای سنتی که از  صنایع دستی منحصر به فرد جنوب ایران است که در این بازار همواره عرضه می‌شود.

این بازار رنگارنگ، همچون دیگر بازارهای هفتگی محدود به صنایع‌دستی نبوده و محصولات کشاورزی میناب همچون مرکبات (پرتقال، لیموترش)، خرما، صیفی‌جات، غلات، گوجه فرنگی، خیار، هندوانه، پیاز، بادمجان و… هم از محصولاتی است که در این بازار عرضه می شود.

به جرأت می‌توان گفت در ۹۵ درصد صنایع دستی شهرستان میناب زنان نقش‌آفرینی می‌کنند؛ به گونه‌ای که در محل استقرار جدید بازار که در بلوار ساحلی واقع شده، چیزی حدود ۱۰۰ غرفه به‌صورت کاملاً سنتی از برگ و چوب نخل ساخته شده و بخشی از آن به صنایع دستی زنان این شهرستان شامل انواع نوارهای تزئینی اختصاص دارد.

پنج‌شنبه بازار میناب با قدمت چند صد ساله خود هنوز یکی از بازارهای مهم محلی است که از دوران گذشته به جا مانده است. این بازار نمایشگاهی است از انواع کارهای دستی، هنری و فرهنگی شرق هرمزگان. کمتر جای در ایران شما می‌توانید چنین تنوعی را در یک روز و در یک جا پیدا کنید.

اما فارغ از همه جذابیت‌های فرهنگی، هنری و گردشگری، بازار سنتی میناب را می‌توان پایگاه بزرگ تجاری و اقتصادی نامید که هم از قدمت بالایی برخوردار است و هم خاطرات ناگفته فراوانی دارد، تا جایی که مورخان و گردشگران زیادی از رونق و اهمیت پنجشنبه بازار میناب در نوشتار خود یاد کرده‌اند. گابریل آلفونس، پزشک و محقق اتریشی، به همراه همسرش درابتدای سده اخیر سه بار به ایران سفر کرده است.

این بازار شاید هزار سالی قدمت داشته باشد کسی نمی داند چند سال است که مینابی ها بساط پهن می کنند حتی اداره میراث فرهنگی هرمزگان نیز آن را نمی داند تنها آن را به عنوان یکی از میراث ناملموس مردم در این استان به ثبت ملی رسانده است.

مینابی ها بیشترین تعداد فروشندگان این بازار را به خود اختصاص می دهند اصلا آنها بوده اند که این بازار را راه انداختند شاید اول یکی دو نفر بساطی پهن کردند و کم کم به تعداد این افراد اضافه شد تا جایی که از همه شهرستانهای استان برای فروشندگی به اینجا می آیند حتی از قشم و یا بندرهای دیگر خلیج فارس.

زنان نقش بزرگی در این بازار ایفا می کنند نه تنها در نمایاندن زینت چادرهای رنگارنگ، بلکه در حال کسب روزی هستند . آنها همه چیز می فروشند هر چیزی از نان و میوه جات، به چادر، نقاب، صنایع دستی ،ماهی.

درک این سخت است که در دنیای مدرن و امروزی  زنان  این گونه لباس بپوشند کاملا پوشیده و با یک نقاب اما بگونه ای زیباست که آدم مجذوب آن می شود  و این چیزی است که باعث متفاوت بودن این بازار در جنوب ایران و در شهر قدیمی و سنتی میناب می شود  اینجا هنوز فرهنگ و  زندگی سالم است  که باعث می شود .

اگه قصد دارید به پنج شنبه بازار میناب سر بزنید توصیه می کنم تا قبل از ساعت ۱۰ این کار بکنید زیرا بعدش واقعا شلوغ می شود و اگر می خواهید از مردم و بازار عکس بگیرید توصیه می کنم  با یک گفتگو صمیمانه کسب اجازه کنید زیرا بعضی این اجازه را نمی دهند .

پنجشنبه‌بازار میناب بازاری تاریخی در بخش مرکزی شهرستان میناب در ۹۵ کیلومتری بندرعباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

گزارش:موسی زاهدی

انتهای پیام/ز

 

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: