• تاریخ: دی ۳۰, ۱۳۹۶-۱۰:۱۷
  • شناسه خبر: 68869

مدیرجهاد کشاورزی میناب:

پیش بینی برداشت هزار و ۹۶۰ تن کُنار در میناب

مدیر جهاد کشاورزی میناب از میزان برداشت هزار و 960 تن محصول کُنار طی امسال از باغ های این شهرستان خبرداد. ...

محمد سالاری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب در گفتگویی با میناب جنوب اظهار کرد: پیش بینی امسال ما برای برداشت محصول کُنار از باغ های این شهرستان هزار و ۹۶۰ تن خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی میناب سطح زیر کشت میوه گرمسیری کُنار در این منطقه را ۱۹۶هکتار عنوان کرد و ابراز داشت:محصولات برداشت شده علاوه بر عرضه در بازارهای استان به استان های همجوار از جمله کرمان و فارس ارسال می شود.

به گفته سالاری به دلیل رعایت اصول بهداشتی در باغ ها و مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها  تولید امسال نسبت به پارسال ۵ درصد افزایش دارد.

وی کنار کریکتبال به جهت نوع مرغوب از محصول کشت شده در این منطقه برشمرد و گفت: میوه کُنار علاوه بر تازه خوری از برگ و پوست کُنار نیز برای مصارف بهداشتی و دارویی بسیار ارزشمند هستند .

مدیر جهاد کشاورزی میناب ادامه داد: این میوه براحتی هضم و اثری اشتها آور دارد و علاوه بر تازه خوری ، از آن برای تهیه ترشی، مربا و ژله هم استفاده می شود این میوه در ماههای دی و بهمن به بازار می‌آید و تا اواخر فروردین با قیمتی ارزانتر نسبت به سایر میوه‌ها در دسترس است.

گفتنی است کشت تجاری این محصول به صورت باغ با استفاده از ارقام پیوندی مرغوب در هرمزگان از اواسط دهه ۸۰ هجری شمسی با هدف جایگزین کردن باغهای امحاء شده لیموترش مبتلا به بیماری جاروک در این شهرستان آغاز که با استقبال خوب کشاورزان مواجه شد.

مدیر جهاد کشاورزی میناب زمان گُلدهی درخت  کُنار در اوایل مهرماه و برداشت محصول آن از اواخر دی آغاز و تا اواخر فروردین عنوان کرد.

در حال حاضر هر کیلوگرم میوه درجه یک “کنار” پیوندی تولیدی باغهای هرمزگان بین۴۰تا۶۰هزار ریال در بازار عرضه می شود.

شهرستان میناب با جمعیت ۲۵۹ هزار نفری با داشتن شرایط آب ‌و ‌هوایی مطلوب و با برخورداری از اقلیمی مستعدوطبیعی‌، شرایط مناسبی را برای پرورش انواع میوه‌های گرمسیری‌، نیمه‌گرمسیری و تولید محصولات زراعی خارج از فصل داراست.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: