• تاریخ: بهمن ۲۳, ۱۳۹۶-۰:۳۶
  • شناسه خبر: 69561

کــُنِـــغ و کُنار میناب روانه بازار شد+تصویر

کُنار یا همان سدر یکی از محصولات خوشمزه و کــُنِـــغ یکی محصول نارس درخت نخل است که رسیده آن برای بارور کردن درختان نخل استفاده می شود. ...

به گزارش میناب جنوب، کــُنِـــغ محصول خوش طعم نخل های برافراشته شهرستان میناب است که از ابتدای بهمن ماه نخل های این شهرستان شروع به محصول می کنند و تا فصل رطب دهی نخل های آلمهتری  و کلک سرخ نیز ادامه دارد.

کــُنِـــغ بصورت رسیده در گویش محلی به آن” ایوار” گفته می شود و این نوع محصول علاوه بر آرد تازه و خوش بوی آن که کاربرد درمانی و بهداشتی دارد قدیمی ها بر این باورند که برای بارور کردن سایر نخل ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آرد بدست آمده از ایوار علاوه بر اینکه تقویت کننده قوای جنسی است وبه واسطه خاصیت درمانی آن  در درمان بیماری به روش طب سنتی کاربر درمانی دارد، کونغ و ایوار با قیمت ۳ هزار تا ۳۵۰۰ تومان در بازار میناب به فروش می رسد.

محمد سالاری مدیر جهاد کشاورزی میناب با اشاره به اینکه شهرستان میناب با داشتن شرایط آب ‌و ‌هوایی مطلوب و با برخورداری از اقلیمی مستعد و طبیعی‌، شرایط مناسبی را برای پرورش انواع میوه‌های گرمسیری‌، نیمه‌گرمسیری و تولید محصولات زراعی خارج از فصل داراست، افزود: به دلیل رعایت اصول بهداشتی در باغ ها و مبارزه به موقع با آفات و بیماری ها  تولید امسال نسبت به پارسال ۵ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد : کنار های کشت شده از رقم کریکتبال هستند که از نوع مرغوب کنار محسوب می شوندو محصولات برداشت شده علاوه بر عرضه در بازارهای استان به استانهای همجوار از جمله کرمان و فارس ارسال می شوند.

وی اضافه کرد: برگ و پوست کُنار نیز برای مصارف بهداشتی و دارویی بسیار ارزشمند هستند و میوه کنار به صورت تازه خوری مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیر جهاد کشاورزی میناب با بیان اینکه مقاومت در برابر کم آبی و سازگاری با شرایط اقلیمی جنوب کشور از مهمترین مزایای میوه گرمسیری کنار است،  افزود: زمان گلدهی درخت  کُنار در اوایل مهرماه و برداشت محصول آن از اواخر دی آغاز و تا اواخر فروردین ادامه دارد.

کنار دربازار میناب کیلویی۵ هزار ، ۸ هزار تا ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: