• تاریخ: آوریل 9, 2018-1:20
  • شناسه خبر: 70373

مطالبات مردمی نیازمند پیگیری؛

کلینیک تخصصی شماره ۲ بیمارستان میناب پزشک اطفال ندارد

هزینه ویزیت درمان در مطب های شخصی باعث شده تا اغلب خانواده فقیر و ضعیف جامعه به دکتر مراجعه نکنند و خودشان به کودکان خود دارو تجویز می کنند. ...

به گزارش میناب جنوب، شهرستان میناب با ۲۵۹ هزار نفر جمعیت در حالی عنوان دومین شهرستان استان هرمزگان با خود یدک می کشد که علیرغم قطب اقتصادی بودن در بخش کشاورزی،تجارت دریایی و پرورش انواع آبزیان دریایی و داشتن امکانات و تجهیزات در زمینه بهداشت و درمان و دیگر حوزه های پزشکی اما کمبود پزشک متخصص اطفال یکی از بحث برانگیز ترین موضوعاتی است که بعنوان یکی از مطالبه های مردم شرق هرمزگان مطرح بوده است.

نوبت دهی تعداد محدود برای پذیرش مطب پزشک متخصص اطفال در مرکز بیمارستان میناب باعث شده تا تعداد مراجهین به مطب های پزشک اطفال در این شهرستان روز به روز در حال افزایش یابد،مطب پزشکان متخصص اطفال از ابتدای میدان شهدا تا ساختمان پزشکان سینا علاوه بر نبود صندلی خالی برای نشستن هیچ سیستم نوبت دهی برای بیماران وجود ندارد و منشی های مربوطه طبق قوانین خاص خود بیماران را به اتاق پزشک ارجاع می دهند.

این در حالی است که برخی بیماران علیرغم داشتن دفترچه های بیمه به دلیل نداشتن قرارداد بین پزشک معالج با همه نوع بیمه متحمل پرداخت هزینه های بیشتر می شوند،موضوعی که اقشار ضعیف این شهرستان،پزشک عمومی را بر پزشک متخصص ترجیح می دهند و از آنجایی که روستا نشینیان طیف عظیمی از جمعیت  مراجعه کنندگان به مطب های پزشک متخصص اطفال تشکیل می دهند ترافیک جمعیتی در پشت درب پزشکان بهمراه داشته است.

برای پذیرش کودکان خود متحمل پرداخت هزینه و زمان زیاد هستیم

یکی از شهروندان مینابی در گفتگویی اظهار کرد: کلینیک تخصصی شماره ۲ بیمارستان میناب پزشک اطفال ندارد و ما مجبور هستیم برای پذیرش کودکان خود هزینه و زمان زیادی پرداخت می کنیم، ویزیت پزشکان متخصص اطفال در این شهرستان به قدری زیاد است که ما توان پرداخت آن را نداریم و مجبوریم کودکان خود را به پزشک عمومی ارجاع دهیم.

وی بیان کرد: در این شهرستان چهار تا پنج پزشک متخصص کودکان و اطفال وجود دارد و مابقی پزشک عمومی هستند، اگر پزشک اطفال در کلینیک تخصصی شماره ۲ میناب  مسقر شود با ویزیت ۴ هزار تومان بخش اعظمی از مشکلات شهروندان برطرف می شود.

این شهروند اذعان داشت: کلینیک اول بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) پزشک متخصص اطفال دارد ولی ترافیک جمعیت و نوبت دهی محدود باعث شده تا یک روستایی از مناطق دور دست میناب نتواند از این ظرفیت استفاده کند.

اقشار ضعیف قادر به پرداخت هزینه بالای مطب های شخصی نیستند

خانم ذاکری از  روستای گورزانگ یکی دیگر از مراجعه کنندگان به پزشک متخصص اطفال در گفتگویی افزود: در فصل زمستان و تابستان به واسطه شیوع برخی ویروس های واگیر دار از قبیل سرماخوردگی از نوع آنفولانزا از صبح که نوبت پذیرش مطب متخصص اطفال می گیریم منشی اعلام می کند که بعد از ظهر ساعت ۵ مراجعه حضوری داشته باشید بعد از مراجعه به پزشک تا نوبت به ما می رسد بیش از ۵ ساعت زمان می برد.

این شهروند مینابی گفت: اقشار ضعیف جامعه توان خرید داروهای خارجی که برخی پزشکان متخصص تجویز می کنند ندارند و خیلی از آنها به پزشک عمومی مستقر در مراکز بهداشت و درمان روستایی مراجعه می کنند.

وی اذعان داشت: به مسئولان اعلام کنید که حداقل دو پزشک متخصص اطفال برای رفع مشکلات شهروندان در کلینیک تخصصی شماره۲ میناب مستقر کنند تا هزینه درمان برای شهروندان مینابی کاهش یابد،چرا هیچ کسی به فکر رفع مشکل بیماری مردم فقیر روستانشین نیست.

پرداخت هزینه گزاف برای هر وعده درمان

خانم زارعی یکی دیگر از شهروندان مینابی گفت: بنده صاحب چهار فرزند هستم، هر بار که فرزندانم بیمار می شوند برای هر وعده درمان برای پذیرش و گرفتن دارو هزینه صد هزار تومانی پرداخت  میکنم که این وضع برای خانواده های کم درآمد واقعا زیاد است.

وی افزود: مسئولین از پزشک های متخصص کودکان و اطفال بخواهند که با همه نوع بیمه متناسب با ظرفیت و تحت پوشش بیمه ای در این شهرستان قرارداد بیمه ببندند تا همه خانواده ها بتوانند از ظرفیت پزشکان متخصص بهره مند شوند.

این مادر اذعان داشت: از بس ترافیک جمعیت بیماران در پشت درب پزشکان زیاد است که کسی جرات ورود به اینگونه مطب ها ندارد.

شهرستان میناب ۴ پزشک متخصص اطفال دارد

برای پاسخگویی به مطالبات مردمی پیرامون این موضوع به سراغ محمد رضا حسینی مدیر اداره شبکه بهداشت و درمان شهرستان میناب رفتیم، دکتر حسینی پیرامون نبود پزشک اطفال در کلینیک تخصصی شماره۲ میناب در گفت و گویی با میناب جنوب گفت: متخصص اطفال کیشیک داخل بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) مستقر  هست که ویزیت اولیه بیماران اطفال توسط پزشک عمومی انجام می شود و در صورت نیاز در سرویس پزشک متخصص اطفال بستری می شوند.

دکتر حسینی گفت: در شهرستان میناب ۴ پزشک متخصص اطفال در حال فعالیت هستند.

وی در خصوص مستقر شدن پزشک متخصص در کلینیک شماره ۲ بیمارستان میناب این طور گفت که: در حال حاضر برنامه ای برای مستقر شدن پزشک اطفال در طول امسال برای کلینیک شماره ۲ نداریم.

کلیه خدمات درمانی بصورت تجمیع در بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) انجام می شود

دکتر محمد مورخ رئیس بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) میناب افزود: با توجه به صحبت ها قبلی مبنی و بر عدم حضور پزشک متخصص اطفال و کمبود جا و شلوغی درمانگاه داخل شهر و درمانگاه بیمارستان مقرر براین شد تا کلینیک در ۲ بخش به فعالیت خود انجام وظیفه نماید که در بخش خارج بیمارستانی کلینیک شماره ۲ شهری با مستقر ساختن پزشک سونو گرافی، زنان زایمان، چشم پزشک،اعصاب روان، پوست و مو، گوش و حلق و بینی ،جراح مغز و اعصاب با تعرفه دولتی انجام وظیفه می نمایند .
وی افزود: پزشک اطفال هرروز در نوبت صبح در درمانگاه اول بیمارستان از شنبه تا چهارشنبه بیماران را ویزیت می کندو متخصصین دیگر مانند ارتوپدی ، کلیه مجاری ادراری ، داخلی ، بازهم زنان و زایمان، اعصاب و روان، جراح عمومی، داخلی عفونی، پوست و مو، قلب و عروق در درمانگاه داخلی خود بیمارستان در حال انجام وظیفه هستند.
دکتر مورخ تاکید کرد: در صورت اتمام پروژه درمانگاه بیمارستان در سالهای آتی کل درمانگاه مربوط به بیمارستان در مرکز شهر جمع و کلیه خدمات بصورت تجمیع در داخل بیمارستان انجام می شود.

وی اضافه کرد: درمانگاه بدلیل کمبود جا به مرکز شهر منتقل شده و در هیچ جای کشور درمانگاه خارج بیمارستانی به این صورت وجود ندارد و این همت به پشتوانه مدیریت شبکه بهداشت و درمان میناب بوده تا از ازدحام جمعیت در ۲ مکان جلوگیری بعمل آید.

بنا بر این گزارش مسئولین باید برای نظارت بر تعهدات بیمه ای پزشکان متخصص تدابیر لازم بیاندیشند و از پزشکان متعهد برای خدمت به مردم این شهرستان بخواهند اگر قرارداد بیمه ای با بیمه هایی که بیشترین مراجعه دارند قرارداد بیمه ای ببندند.

از سویی استقرار پزشک متخصص اطفال با در نظر گرفتن تعرفه های دولتی و هزینه های کمتر بار هزینه های درمان بیماران اطفال در این شهرستان کاهش دهند تا خانواده ها دغدغه ای بجز تحمل رنج بیماری فرزندانشان دغدغه هزینه های درمان نداشته باشند.

شهرستان میناب با جمعیت ۲۵۹ هزار و ۲۲۱ نفر جمعیت دارای ۵ پزشک مختصص می باشد.

انتهای پیام/ز

 

 

 

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: