• تاریخ: می 27, 2013-8:33
  • شناسه خبر: 1245

گزارش برنامه‌ تلویزیونی جلیلی ولایتی و عارف

جلیلی،ولایتی و عارف در دومین شب پخش برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری یازدهم، در سه شبکه مختلف سیمای جمهوری اسلامی به تبیین دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداختند. جلیلی: موفقیت گفتمان انقلاب در گرو همراهی مردم/ استعدادها نباید منحرف شود به گزارش پایگاه خبری میناب نیوز به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سعید جلیلی نامزد ...

جلیلی،ولایتی و عارف در دومین شب پخش برنامه‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری یازدهم، در سه شبکه مختلف سیمای جمهوری اسلامی به تبیین دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود پرداختند.

13920231000506_PhotoA

جلیلی: موفقیت گفتمان انقلاب در گرو همراهی مردم/ استعدادها نباید منحرف شود

به گزارش پایگاه خبری میناب نیوز به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سعید جلیلی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه سی دقیقه‌ای شبکه یک سیما با نام «با دوربین»، مهمترین برنامه‌های خود را با مردم در میان گذاشت.

جلیلی گفت: برای ادامه مسیر انقلاب که از ۳۴ سال پیش شروع شده و موفقیت‌هایی را نیز کسب کرده، باید ارزیابی صحیحی صورت پذیرد و نقاط مثبت و ضعف‌ها مشخص شود.

وی ادامه داد: تصور من این است که موفقیت‌ها در دو حوزه اندیشه دینی و گفتمان انقلاب اسلامی با همراهی و حضور مردم در این زمینه صورت می‌پذیرد. هر چه از این دو فاصله بگیریم نقاط قوت کاهش و ضعف‌ها بیشتر می‌شود و این اعتقاد دینی و قرآنی ماست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: حیات طیبه، به فرموده حضرت آقا زندگی دوست‌ داشتنی است و علمای دین از جمله علامه طباطبایی نیز حیات طیبه را مربوط به این دنیا می‌دانند.

جلیلی گفت: ایمان و عمل صالح می‌تواند زندگی درست را به ارمغان آورد و البته این دو مؤلفه باید جمع باشند. نمی‌توان با ادعای انتظار، منتظر تحقق نتیجه ماند. عمل صالح و ایمان باید در تمام عرصه‌ها جاری شود.

جلیلی ادامه داد: معتقدم کسی که در مقام ریاست جمهوری قرار می‌گیرد باید این باور و تلاش را داشته باشد که عمل صالح را متناسب با دستگاه‌های اجرایی ظهور و بروز دهد چراکه فقط با ادعا و شعار نمی‌شود.

وی افزود: اگر ادعا داریم دروغ عمل صالحی نیست، اگر این دروغ وارد سیستم شود، قطعا نمی‌تواند حاصل آن حیات طیبه باشد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: رئیس‌جمهور باید تلاش کند تا این آهنگ در تمام رفتار و سیاست‌هایی که در قوه مجریه جاری است، حاکم شود.

جلیلی مهمترین وظیفه دولت و رئیس‌جمهور را فراهم کردن فرصت برای شکوفا شدن استعدادهای آحاد جامعه دانست و گفت: اگر دولت تمام ظرفیت کشور را به کار بگیرد، تا استعدادها شکوفا شود، نتیجه و حاصل آن ده‌ها برابر ظرفیتی است که برخی فکر می‌کنند با سلاح هسته‌ای می‌توانند انجام دهند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید برای این موضوعات برنامه‌ریزی داشت، گفت: برخی کشورها علاوه بر اینکه برای مردم خودشان برنامه‌ریزی می‌کند برای دانشجویان و نخبگان نیز برنامه‌ریزی می‌کنند تا این استعدادها جذب آنها شود. ما هم می‌توانیم برای مردم خودمان برنامه‌ریزی کنیم تا این استعدادها متوقف نماند.

جلیلی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه دولت دو وظیفه اصلی دارد، اظهار داشت: ابتدا اینکه نباید بگذارد این ظرفیت‌ها معطل بماند و دیگر اینکه از منحرف شدن این استعدادها به سمت دیگران جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دولت از این انفعال و انحراف استعدادها جلوگیری کند، ظرفیت‌های خوبی برای کشور ایجاد می‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: البته این برنامه‌ریزی‌ها نباید فقط برای آب و نان و ضرورت‌ها باشد بلکه باید برای استعدادها نیز برنامه‌ریزی کنیم که در این صورت مشکلات حل خواهد شد و دولت نیز باید در این مسیر فعال شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دولت نباید مانع بروز ظرفیت‌ها شود بلکه باید به آنها کمک کند، گفت: کسانی که سر و کارشان به دستگاه‌های اجرایی می‌افتد به جای اینکه کارشان راه بیفتد احساس نگرانی می‌کنند. این موضوع بسیار مهمی است.

جلیلی ادامه داد: رئیس‌جمهور در راس قوه مجریه است و این قوه مانند قطار می‌ماند که جدا از اینکه به کدام سمت حرکت می‌کند، بحث اساسی این است که چگونه و با چه سرعت و با چه هزینه‌ای حرکت می‌کند. میزانی که خرج این قطار می‌شود متناسب با سرعت آن نیست.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات این است که این قطار بسیار کند حرکت می‌کند در حالی که باید سریع‌تر از این حرکت کرده و به سرعت کشور را به اهداف خود برساند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: برخی از اقدامات مثل سفرهای استانی پاسخ هوشمندانه‌ای به توقف و سرعت کم این قطار بود که البته در جای خود ضروری است و باید تداوم یابد اما این کافی نیست بلکه باید سفرهای وزارتخانه‌ای صورت بگیرد.

جلیلی با بیان اینکه ما امروزه مصوبات، سیاست‌ها و اسناد بالادستی خوبی داریم، گفت: سؤال اینجاست که چرا این مصوبات با اجرا فاصله دارد. باید یکی از اولویت‌های اصلی دولت‌ آینده این باشد که سازوکار اجرایی ما متناسب با این موضوع شود و موانع پیش رو رفع شود.

وی تاکید کرد: البته برخی افراد با همین نگاه وارد شدند و ساختارها را تغییر دادند تا برای اینکه به اهداف برسند این لازم است اما کافی نیست. مهمتر از ساختار، سازوکارهاست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به دوران دفاع مقدس اظهار داشت: ما در آن زمان سازوکارهایی داشتیم که به دلیل مبتنی بودن بر اندیشه دینی و اسلامی، موفقیت‌های بزرگی را به همراه داشت.

جلیلی افزود: البته صدام هم ساختار و ارتش داشت و تجهیزاتشان از ما بیشتر بود اما ما چرا توانستیم موفق شویم، به دلیل اینکه سازوکار ما سازوکار متناسب با انقلاب اسلامی بود.

وی گفت: در آن زمان یک فرمانده عراقی به سربازش طبق سازوکارشان می‌گفت برو اما در کشور ما فرمانده با سازوکار خود به پیش می‌رفت و به سرباز می‌گفت بیا و این تغییر سازوکار، کارآمدی بسیار بالایی ایجاد کرد. این ظرفیت را در بسیاری از سازوکارهای اجرایی می‌توان اجرا کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در حوزه پاسخگویی نیز ما باید با چنین رویکردی به پیش برویم باید سازوکارهای ما به گونه‌ای باشد که دستگاه اجرایی ما به سراغ ارباب رجوع برود نه اینکه وقتی خود او مراجعه می‌کند، با چند مانع مواجه شود.

جلیلی خاطرنشان کرد: باید سازوکار اقتصادی نیز به همین گونه باشد و دستگاه‌های ما به سراغ کسی که می‌خواهد فعالیت کند بروند. این در حوزه امنیت و سیاست نیز قابل اجرا است.

وی تصریح کرد: باید سازوکارهایی شکل دهیم که نه تنها افراد صالح بتوانند به خوبی به وظیفه خود عمل کنند بلکه در قالب این چارچوب، فردی اگر ناصالح هم بود نتواند غیرصالح عمل کند و این سازوکار به او اجازه ندهد. لازمه این کار، فرهنگ و اقتضائات لازم خود است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آسیب‌هایی وجود دارد که باعث شده ظرفیت و استعداد یک دستگاه معطل بماند. مثلا مدیری چند شغل دارد و به کارهای دیگر می‌پردازد حتی کارهای درستی مثل سخنرانی و غیره.

جلیلی تاکید کرد: کار اصلی یک مسئول و کارگزار باید به گونه‌ای باشد که فردا که از او سوال کردند، بتواند پاسخ دهد.

وی ادامه داد: مدیران اجرایی باید فقط به وظیفه‌ای مشغول باشند که از آنان سؤال خواهد شد نه اینکه وارد عرصه‌هایی شوند که در حوزه وظیفه آنها نیست.

جلیلی تصریح کرد: برخی دستگاه‌های فرهنگی بودجه زیادی می‌گیرند اما وقتی برای کار فرهنگی به آنها مراجعه می‌شود می‌گویند بودجه نداریم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم مدل سازی، خاطرنشان کرد: این مدلها باید ناظر به یک تحول باشد. دستگاه‌ها وظیفه‌محور هستند نه نتیجه‌محور؛ نتیجه باید برای مردم محقق شود.

جلیلی اظهار داشت: یک دستگاه وقتی می‌تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد که نظام تصمیم‌گیری آن کاملاً جامع باشد یعنی با تصمیم و نظارت خود مردم، مشورت نخبگان و دستگاه‌های کارشناس دولت صورت بپذیرد.

وی ادامه داد: اگر غیر از این وارد بحث شویم نمی‌توانیم کار را به درستی پیش ببریم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بسیاری از بحث‌هایی که در مراجعات مردم است باید الگو باشد. باید بررسی کرد که حال که مشکل فلان نامه حل شد آیا مشکلات مشابه مردم نیز حل شده است؟

جلیلی ادامه داد: شکوفا شدن ظرفیت‌های کشور نباید بر اساس شانس باشد بلکه باید بر اساس سازوکار صورت بگیرد. یکی از مهمترین بحث‌هایی که سؤال و مطالبه مردم است و باید از روز بعد از حماسه ملی، جزو اولویت‌های منتخب مردم باشد، ساختار اجرایی و اداری در حوزه اقتصاد است.

وی با بیان اینکه  باید ساختار اجرایی و اداری متناسب با ظرفیت باشد، گفت: الآن مردم از تورم رنج می‌برند و یک ظلم اساسی به مردم مالیات تورمی است که بیشتر آثار سوء آن متوجه اقشار ضعیف است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر ساختار را به منبع آب تشبیه کنیم و منبع نیز بودجه باشد، باید آب که در منبع است به مصارف و نیازهای کشور که مانند باغچه است، برسد. لوله‌ها نباید دچار فرسودگی شود. نباید آب هدر رود.

جلیلی ادامه داد: این به معنای آن نیست که همکاران ما در دولت دچار مشکل هستند. باید اقتصاد به شکل صحیح مدیریت شود، نباید فقط در فکر هزینه‌کرد باشیم بلکه باید در فکر تولید نیز بود. باید ببینیم چگونه بودجه افزایش می‌یابد و به بهترین شکل هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: عدالت ساختاری باید لحاظ شود نباید افزایش نقدینگی بیشتر از کالاها باشد. شورای امنیت ملی ظرفیت‌هایی را شکل داد و باعث شد ظرفیت‌ها هماهنگ کار کند. دستگاه‌های دولت هم باید هماهنگ باشند. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: دستگاه‌هایی که در حوزه اقتصاد کار می‌کنند باید هماهنگ باشند. شوراهای زیادی در عرصه اقتصاد داریم که یک فرصت هستند اما تمام شوراها باید هماهنگ تصمیم بگیرند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه سیاست‌گذاری باید از اجرا و نظارت جدا باشد، گفت: اگر می‌خواهیم ظرفیت اقتصادی خوب داشته باشیم باید ظرفیت‌های نسبی مناطق مختلف را در نظر بگیریم مثلاً‌ دیده شده معدن در استانی و کارخانه آن معدن در استانی دیگر است. این صحیح نیست.

جلیلی، شفافیت اقتصادی و ارائه اطلاعات سریع برای برنامه‌ریزی هماهنگ با سازوکار مشخص را یکی از مهمترین موارد دانست و افزود: بسیاری از ظرفیت‌ها را به راحتی می‌توان مدیریت کرد. بودجه‌ها نیز باید در هدف اصلی خود مدیریت شود.

وی با بیان اینکه باید اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشیم نه اقتصاد ثروت بنیان، ادامه داد: یکی از ظرفیت‌های اساسی امروز ما نیروی انسانی است که از خارج از کشور می‌خواهند این سرمایه‌ها را ببرند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: مثلاً در حوزه علوم انسانی، دانشگاه‌ها هزینه می‌کنند و دانشجو نیز عمر و جوانی خود را در این راه صرف می‌کند اما سرانجام کاری که دارند متناسب با درسی نیست که خوانده‌اند.

جلیلی با بیان اینکه دانشجو، ثروت جامعه است و باید از این ظرفیت استفاده حداکثری شود، خاطرنشان کرد: بیش از صدها میلیارد صرف علوم انسانی در کشور می‌شود اما بسیاری از دانش‌آموختگان این عرصه متأسفانه بیکار هستند. باید به گونه‌ای باشد که کسی که دانش دارد ثروت نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر این سازوکار فراهم شد، دولت می‌تواند در عرصه‌های مختلف موفق شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: امیدوارم با روند پرشتاب به سوی آینده برویم و موفق‌تر از گذشته در گفتمان انقلاب اسلامی و اندیشه دینی به هدف متعالی برسیم.

ولایتی: تا آخر در صحنه می مانم/پیشرفت کشور در گرو همکاری سه قوه است

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور علی اکبر ولایتی نامزد یازدهین دوره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه دو سیما آغاز شد.

ولایتی در ابتدای این گفت‌وگو در پاسخ به سوال مجری که پرسید آیا بنای کناره گیری از انتخابات را دارید یا نه، تاکید کرد: من بنا ندارم به نفع هیچ کس کنار بروم و تا آخر در صحنه خواهم ماند.

وی همچنین در خصوص اقتصاد و برنامه‌های اقتصادی خود در حوزه‌های تورم، پول ملی و تولید خاطرنشان کرد: دوره ریاست‌جمهوری ۴ سال است و تقریباً می‌شود گفت ۱۴ تا ۱۰۰ روز و بنده نیز بنا دارم هر ۱۰۰ روز یک بار گزارش این دوران به ملت شریف ایران بدهم.

عضو ائتلاف پیشرفت با تأکید بر اینکه گزارش ۱۰۰ روز اول به مردم تعیین کننده است، گفت: امروز ملت ما با مشکلات جدی روبرو هستند و نمی‌شود صبر کنند که ظرف یک سال یا دو سال آینده کار معیشتشان درست شود چرا که توقع دارند سریع این وضعیت معالجه شود و معالجه نیز برای مشکلات فوری آنان است.

ولایتی با بیان اینکه گرانی و تورم روز‌افزون گفت: معمولاً درآمد مردم با هزینه‌هایشان تعادل ندارد و کاهش ارزش پول ملی نیز یک مشکل اساسی است و باید برای برگرداندن این شرایط به یک حالت عادی، فکر اساسی کرد.

وی به تخصص خود یعنی پزشکی اشاره و تصریح کرد: من یک پزشکم وقتی تب یک مریض بالا می‌رود و شرایط حادی بر وی حاکم می‌شود حتماً باید قبل از علل بیماری، سریع تب را پائین آورد و تشنج را کنترل کرد و بعد دنبال درمان‌های اساسی رفت بنابر این امروز نیز لازم است یک کار فوری صورت بگیرد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری معتقد است که باید اعتماد مردم به دولت بازسازی شود چرا که به گفته وی مردم امروزه وقتی بخشنامه‌هایی را از بانک مرکزی در خصوص قیمت ارز و سکه می‌شنوند دقیقاً برعکس آن عمل می‌کنند که این خیلی بد است.

ولایتی با بیان اینکه بازگردانی اعتماد بین مردم و دولت کار طولانی نیست، گفت: بنا داریم در دولتی که تشکیل می‌دهیم هرآنچه قول داده‌ایم عمل یا به تعبیر دیگر طبق قانون رفتار کنیم.

وی ادامه داد: باید با اجرای قانون، اعتماد ملت را جلب کنیم و با این کار به نتیجه‌ برسیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تنظیم بازار را با توجه به تولید، عملی دانست و اظهار داشت: متأسفانه الآن کالا در بازار به اندازه کافی موجود نیست چرا که نقدینگی زیاد است. یعنی از سال ۸۵ که نقدینگی ۹۰ هزار میلیارد تومان بود امروز این نقدینگی به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است و عدم وجود کالا سبب افزایش تورم می‌شود.

ولایتی در ادامه راهکاری برای ازسرگیری برخی کارخانه‌های تعطیل شده ارائه کرد و گفت: باید یک معافیت مالیاتی ۶ ماهه به شرکت‌های تولیدی و کارخانه‌ها بدهیم و آنها بعد از ۶ ماه پرداخت‌های خود را به دولت برگردانند.

وی ادامه داد: باید یک لایحه فوریتی به مجلس بدهیم که طبق آن کارگاه‌ها و کارخانه‌ها شش ماه از پرداخت مالیات معاف شوند مشروط بر اینکه کار تولیدی خود را از سر بگیرند که با این الگو آنان بعد از فروش محصولات بازار را از کالا اشباع می کنند و کارگران اخراج شده هم بر سر کار برمی گردند.

ولایتی در ادامه به طرح موجود اصلاح بازار در مجلس اشاره کرد و گفت:‌ اگر بنده رای آوردم با لایحه دو فوریتی در این زمینه اقدام خواهم کرد چرا که معتقدم بدون همکاری دولت و مجلس امکان اداره کشور نیست.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم تصریح کرد: برای اینکه نشان دهم دولتم با مجلس هماهنگ است، برخی از افراد کارگروه‌ها مانند علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اکنون ریاست کارگروه سیاسی ستاد بنده را برعهده دارد.

وی بر همین اساس به نهاوندیان رئیس کارگروه اقتصادی و انتظامی به عنوان سخنگویش اشاره کرد.

ولایتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما علاوه بر برنامه‌های کوتاه مدت از برنامه‌های بلند مدت و میان مدت نیز صحبت کردید، برنامه‌های اقتصادی شما به چه شکلی است و آیا تدوین شده یا نه، گفت: برنامه‌های بنده تدوین شده است و در هفته آینده طی مصاحبه‌های مطبوعاتی ارائه خواهد شد.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم اضافه کرد:‌ البته اصل این برنامه به صورت دفترچه ۷۰ صفحه‌ای تدوین شده و در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت چرا که مردم علاوه بر شخصیت منتخبشان باید برنامه‌های او را نیز بشناسند.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد بیش از اینکه در کشور ما تولیدمحور باشد، توزیع‌محور است، افزود:‌ یعنی اقتصاد مصرفی و توزیعی است.

ولایتی به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و بدون نفت اشاره و اضافه کرد: در این زمینه دو اصل مهم وجود دارد که می‌شود اقتصاد تولید محور داشت.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم بر همین اساس به حمایت از تولید و مردمی کردن آن اشاره کرد و اظهار داشت: اصل ۴۴ که توسط مقام معظم رهبری سیاست‌های آن ابلاغ شده است و قانون در مجلس به تصویب رسیده، آن طور که باید اجرا نمی‌شود. باید کارگروه‌ها و کارخانه‌ها به مردم واگذار شود.

وی با بیان اینکه بنده از ابتدا عضو مجمع تشخیص نظام بوده‌ام و در جریان مسیر سیاست‌های کلی نظام هستم، افزود: مقدمات چشم‌انداز ۲۰ ساله در مجمع شکل گرفت و به رهبری ارائه شد و ایشان آن را ابلاغ کردند و در واقع اصل ۴۴ نیز ابلاغ شده است اما متاسفانه آن گونه که باید اجرا نمی‌شود.

ولایتی در عین حال به حمایت از تولید و مردمی کردن آن اشاره کرد و بر این مسئله که دولت باید از کارهای تصدی‌گری دست بردارد، تاکید کرد.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در ادامه سخنان خود موضوع دیگری را که می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، احیای جاده ابریشم دانست و در ادامه یادآور شد: کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیای سیاسی بی‌نظیر است و می‌تواند محل ترانزیت کالا از آسیای شرقی و اروپا باشد.

وی ادامه داد: همچنین صادرات گاز به همسایگانی که گاز ندارند و واردات گاز از کشورهایی که دارای گاز هستند مثل شمال افغانستان در واقع به اقتصاد کشور بسیار کمک می‌کند، چرا که ما اگر حلقه‌های لوله گاز در گرداگرد کشور داشته باشیم از همین ترانزیت گاز سود بسیاری نصیب ما می‌شود.

ولایتی در ادامه با اشاره به طرح خود برای اجرای مسیر کریدور ارتباطی بین هندوستان تا شمال اروپا گفت: ایجاد این مسیر می‌تواند سبب کاهش ۴۰ درصدی در میزان وقت و کاهش ۳۰ درصدی در میزان هزینه‌ها شود و آقای سلطان‌خورشید وزیر امور خارجه هندوستان برای حضور در این طرح اعلام آمادگی کرد.

وی درباره بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیز افزود: هم‌اکنون شما می‌بینید که قیمت دلار در کشور سه برابر شده است که بنا به دلایلی از جمله تحریم بودن بانک‌ها امکان ورود دلار به کشور فراهم نیست در حالیکه ما دهها میلیارد دلار ارز از کشورهایی همچون چین، هند و ژاپن طلبکاریم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به این سؤال که چگونه امکان بهبود این مسئله وجود دارد، گفت: ایجاد اعتماد در روابط خارجی و بازسازی آن یکی از مهمترین اهداف من است. در طول ۱۶ سالی که من وزیر امور خارجه بودم وزرای کشورهای اروپایی برای حضور در تهران صف می‌کشیدند ما در آن دوره با زعمای آن روز دنیا رابطه‌ای نزدیک برقرار کردیم و حتی آقای میتران رئیس‌جمهور فرانسه از من می‌خواست زمانی که به اروپا سفر می‌کنم و یا قصد حرکت به سمت نیویورک را دارم وارد پاریس شده و درباره پیشرفت روابط ایران و فرانسه گزارش بدهم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ما می‌توانیم دلارهای حبس شده در خارج کشور را به داخل کشور باز گردانیم، گفت: با بازسازی روابط خارجی در کوتاه مدت بسیاری از این مسائل حل خواهد شد.

ولایتی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره گسترش عدالت در کشور گفت: به نظر من پیشرفت مستلزم توازن کامل بین پیشرفت اقتصادی و عدالت است. دولت‌ها باید تمام آحاد ملت را به صورت یکسان در نظر بگیرند و تمام فرصت‌ها بین مردم به صورت مساوی تقسیم شوند. ما شهروند درجه یک یا درجه دو نداریم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: همه مردم ایران یکسانند و باید فرصت‌ها به صورت یکسان در اختیار همه قرار بگیرد تا باعث پیشرفت و عدالت شود.

ولایتی در پاسخ به این سؤال در خصوص اینکه موضوع هسته‌ای مشکلات فوق را چگونه حل خواهد کرد، گفت: من ۱۶ سال وزیر امور خارجه بودم و پرونده‌هایی سخت‌تر از پرونده هسته‌ای را به لطف خداوند و راهبری امام راحل و مقام معظم رهبری به نتیجه رساندم.

وی با اشاره به تصویب قطعنامه ۵۹۸ گفت: در شرایطی که صدا پیش از آغاز جنگ موافقتنامه ۱۹۷۵ را پاره کرده بود، ما توانستیم با تلاش رزمندگان و عموم مردم و همچنین رهبری پیامبرگونه حضرت امام راحل در بحث نظامی جواب صدام را دادیم.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه من یک سال پس از آغاز جنگ مسئولیت وزارت امور خارجه را در دست گرفتم و به مدت ۷ سال سیاست جنگ را اداره می‌کردم، گفت: همچنین من به مدت دو سال یک مذاکره سخت را با صدام برای مذاکرات مرتبط با قطعنامه ۵۹۸ داشتم و ما توانستیم در آن مذاکرات به هدف خود برسیم و در نهایت صدام مجبور شد تا در نامه‌ای به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت تمام شرایط ما را قبول کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در دوران ریاست‌جمهوری خود انتقادهای گوناگون را می‌پذیرید یا نه گفت:‌ در طول ۱۶ سال وزارت امور خارجه یکی از انتقادات مهم به من این بود که چرا همه سلایق در مجموعه وزارتخانه وجود دارد. به نظر من ما باید از تمام اصولگرایان در تمام طیف‌ها استفاده کنیم البته از نظر من هر کس نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه را در قول و عمل قبول دارد، اصولگراست.

ولایتی در پاسخ به این سؤال که آیا به قانون تمکین خواهید کرد و یا نه،‌گفت: اصلاً قانون و پایبندی به آن جزو یکی از مهمترین وظایف دولت است، به نظر من بهترین راه و روش برای پیشرفت کشور همکاری جدی بین قوای سه‌گانه است و مردم ما از این مسئله ناراحت هستند که چرا گاهی مواقع مشکلاتی در بین قوا ایجاد می‌شود.

وی همچنین بر ضرورت توجه به قانون در اداره کشور تأکید کرد.

ولایتی در ادامه با اشاره به نامگذاری دولت خود مبنی بر دولت متمم، گفت:‌ میم اول به معنی متدین است چرا که شخصی که متدین باشد، خدا ترس است و فساد نمی‌کند.

وی ادامه داد: حرف «ت» در نام دولت من به معنی تجربه است چرا که نمی‌شود از آدم‌هایی استفاده کرد که سیاه مشق بنویسند. ما دیگر فرصت آزمون و خطا نداریم.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم با تاکید بر اینکه باید از افراد باتجربه استفاده کرد، خاطرنشان کرد: باید از متخصصان نیز استفاده و جوانان متخصص را به کار گرفت تا تجربه جوانان و گردش قدرت بین نخبگان استمرار یابد.

ولایتی معتقد است که نباید از افرادی که در کاری تخصص دارند، ‌بازنشسته و از بین بروند، چرا که به گفته وی این افراد باید تجربه‌های خود را به جوانان انتقال دهند و جوانان در کنار افراد باتجربه کار را بیاموزند.

وی با تاکید بر اینکه باید به اعتدال بازگشت، گفت که مشکل ما افراطی‌گری است و باید از این خصلت پرهیز کرد. چرا که افراطی‌گری آفت پیشرفت و آرامش است.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم مشورت پذیری را از دیگر برنامه‌های خود دانست و گفت: چرا باید افرادی که تخصص دارند، خانه‌نشین شوند و از آنها استفاده نشود، من معتقدم مهمترین سرمایه ما برای توسعه نیروی کارآمد است که باید از تجربه و مشورت آنان استفاده کنیم.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که منظور شما از فرهنگ خودی چیست، گفت:‌اقبال لاهوری فلسفه‌ای دارد با نام خودی و بی‌خودی که بی‌خودی یعنی غریبه، فرهنگ خودی هم به معنای این است که ارزش‌های دینی‌‌مان احیا شود چرا که اگر این اتفاق بیفتد تعیین‌کننده است و موجب استقلال ما می‌شود.

وی اضافه کرد: ناتو و شبیخون فرهنگی که مقام معظم رهبری به آن اشاره دارند، به این معنی است که ما برای مقابله با تهاجم فرهنگی، فرهنگ خودی را ترویج دهیم چرا که استقلال، آزادگی و احیای تمدن اسلامی به دنبال آن شکل خواهد گرفت.

عضو ائتلاف پیشرفت در خصوص موضوع مطرح شده درمان رایگان که در برخی سخنرانی‌ها از آن نام برده بود، نیز گفت: درمان رایگان جزو کارهای بلند مدت بنده است و در انتهای برنامه پنجم نیز آمده پولی که از جیب مردم برای درمان صرف می‌شود باید ۳۰ درصد باشد در حالی که الان ۷۰ درصد است.

ولایتی با بیان اینکه دفترچه‌های بیمه فقط ۳۰ درصد از هزینه درمان را متقبل می‌شوند، گفت: این به معنی ناقص بودن بیمه هاست. درحالی که در برنامه پنجم پیش‌بینی شده که بیمه یکپارچه ایرانیان تاسیس و بیمه ناقص جمع و یک بیمه کارآمد و جامع اجرا شود.

وی اضافه کرد: وقتی که در انتهای برنامه پنجم آمده هزینه درمان ۳۰ درصد باشد، در برنامه بعد هزینه درمان به صفر می‌رسد که این با عمل کردن به قانون، عملی است.

این نامزد ریاست جمهوری یازدهم در پایان در خصوص اشتغال‌زایی و چگونگی تحقق بخشیدن به آن تاکید کرد: اگر از تولید حمایت کنیم و کارگاه‌های کوچک بخصوص کارخانه‌ها را رونق ببخشیم، با حمایت از آن اشتغال‌زایی جزء نتایج قوی این برنامه خواهد بود.

عارف:باید از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور استفاده کرد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمدرضا عارف در برنامه تلویزیونی جام جم به تبیین برنامه های خود به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می پردازد.

عارف در ابتدا با بیان اینکه ما ۴میلیون سفیر ایرانی در خارج داریم، گفت: دولت آینده باید از این پتانسیل عظیم برای تقویت روابط با کشورهای مختلف استفاده کند.

وی افزود: هدف من پیشرفت کشور و رسیدن به افق چشم‌انداز با هدایت سند چشم‌انداز است.

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: برنامه‌های عملیاتی را در ۲۲ فصل تنظیم کرده‌ام که جهت‌گیری‌های خوبی در بخش‌های مختلف دارد و با کمک مردم عملی می‌شود.

عارف در خصوص جایگاه پاسپورت ایرانی در کشورهای خارجی گفت: این موضوع دغدغه همه ایرانی‌های خارج از کشور است. باید از همه پتانسیل برای تقویت جایگاه کشور استفاده کرد ما مزیت‌های خوبی داریم که کمتر از آنها استفاده کرده‌ایم و آن ۴میلیون تحصیل کرده ایرانی در خارج از کشور است.

وی ادامه داد: باید از دیپلماسی علمی، فرهنگی و رسانه‌ای برای تقویت روابط با کشورها استفاده کنیم و منازعات سیاسی را از امور جاری ایرانیان خارج از کشور جدا کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به سیاست خارجی دولت‌های سازندگی و اصلاحات اظهار داشت: آقای خاتمی مبتکر گفت‌وگوی تمدن‌ها بود و روابط خوبی با کشورها داشت و آقای هاشمی نیز استوانه نظام است و روابط خوبی با کشورهای اسلامی داشت و ما از این پتانسیل‌ها به هیچ وجه استفاده نکردیم.

عارف تأکید کرد: باید از دیپلماسی علمی استفاده و دانشمندان خارجی را به کشورمان دعوت کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پاسپورت ایرانی باید در جایگاه و شأنی که مناسب ملت ایران است قرار بگیرد.

عارف با بیان اینکه متاسفانه با مهاجرت مغزها مواجه هستیم، گفت: طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول سالانه ۵۰ میلیارد دلار از کشور خارج می‌شود که این یک اتوبان یک طرفه است و ما باید آن را اتوبان دوطرفه کنیم. ما نیاز داریم با کشورهای خارجی ارتباط داشته باشیم.

وی افزود: باید برای جذب نخبگان برنامه‌ریزی کنیم و یک نخبه ایرانی در هرجایی که هست باید خود را ایرانی بداند.

عارف تأکید کرد: متأسفانه با برخورد بدی که با نخبگان می‌شود باعث فرار نخبگان دیگر هم می‌شویم. به عنوان مثال برای استخدام یک نخبه از او سؤال می‌شود که در سال ۸۸ به چه کسی رأی داده‌ای در حالی که این موضوع به هیچکس ربطی ندارد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های جدی ما جذب سرمایه است که اولویت آن سرمایه ایرانیان خارج از کشور است. ما سرمایه را تضمین می‌کنیم و حمایت جدی از این سرمایه‌ها خواهیم داشت.

عارف با بیان اینکه برنامه‌های خوبی برای اشتغال، تدوین کرده است، گفت: ما بنا داریم یک میلیون فرصت شغلی در سال ایجاد کنیم. درحال حاضر نرخ بیکاری در کشور بالاست و اولویت را به جذب متخصصین دانشگاهی داده‌ایم.

وی افزود: چند طرح ویژه در این خصوص داریم از جمله طرح گسترش صنعت گردشگری که از طریق آن ۲۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود و همچنین طرح ارتقای جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات.

عارف تأکید کرد: الآن سهم ICT در تولید ناخالص داخلی کشور ۱٫۵درصد است که باید به سهم متوسط منطقه که ۷درصد است برسد. در این صورت فرصت بسیار خوبی برای جذب متخصصین خواهیم داشت.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین اعلام کرد: دفاتر جذب را در وزارتخانه‌های تخصصی به خصوص علوم و بهداشت فعال خواهیم کرد.

عارف خاطرنشان کرد: ما ۴٫۵میلیون دانشجو در کشور داریم اما نسبت استاد به دانشجو مناسب نیست. ما باید تولیدات علمی را به ثروت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی خود اظهار داشت: فرهنگ جزو اولویت‌های ماست و کاهش تصدی دولت و حمایت حداکثری را دنبال می‌کنیم.

عارف تصریح کرد: دولت باید سهم فرهنگ را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهد.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: در برخی بخش‌های فرهنگی به خصوص هنر نگاه و دخالت امنیتی شده که به هیچ وجه به صلاح نیست. ما به سینما و تئاتر پویا نیاز داریم و از تشکیل سازمان‌های مردم‌نهاد مانند خانه سینما، خانه تئاتر، خانه موسیقی و … در جهت مشارکت مردمی حمایت می‌کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: نشر را در دستور کار قرار می‌دهیم و کتاب و مطبوعات باید مورد حمایت قرار بگیرند. قانون نشر و کتاب در دستور کار ماست تا دغدغه‌های امروزه را از انقلاب فرهنگی رفع کنیم.

براساس اعلام صداوسیما به دلیل نقص فنی، پخش برنامه محمدرضا عارف قطع و اعلام شد که ادامه آن در اسرع وقت از سر گرفته می شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: