• تاریخ: مرداد ۱۸, ۱۳۹۷-۷:۴۰
  • شناسه خبر: 71800

گسترش فروچاله در دشت بحران‌زده میناب+تصویر

برداشت‌های غیر کارشناسانه از منابع آبی زیرزمینی میناب بیشترین ضربه به زندگی مردم میناب و طبیعت این منطقه وارد کرده است. ...

به گزارش میناب جنوب،دشت‌ میناب بر اثر برداشت بی‌رویه  و خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی و انتقال آن به بندرعباس با هجوم فرو چاله‌های خطرناک مواجه شده است.

مشکل بی‌آبی و حفر چاه‌های فراوان علاوه بر کاهش شدید ذخایر آب زیرزمینی باعث فشرده شدن لایه‌های خاک، پایین رفتن سطح ایستایی آب‌های زیرزمینی و درنتیجه پیدایش پدیده خطرناک فرو چاله‌ها در سطح دشت‌های میناب شده است.

اطلاعات به‌دست‌آمده از وضعیت بحرانی دشت میناب نشان می‌دهد این بحران در پی برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی شکل‌گرفته و فروچاله ها و فرونشست زمین در شهرستان میناب ماحصل این رخداد بوده است که نسبت به این موضوع باید تصمیم‌گیری جدی شود.

استفاده بی‌رویه از آب و ذخایر زیرزمینی سبب شده است که دشت‌ میناب بمیرد و خاک این دشت‌ فرسایش یابد و این فرسایش خاک یکی از دلایل به وجود آمدن فرو چاله‌ها هستند.

یکی دیگر از عوامل به وجود آمدن مخاطراتی مانند فرو چاله‌ها در میناب همین امر است و خط‌های انتقال آب از دشت‌ها و سد استقلال میناب باید قطع و برداشت آب از دشت میناب متوقف شود زیرا وضعیت دشت‌های میناب به‌شدت بحرانی است.

برای مهار فروچاله های میناب راهکار فراگیر و جامعی وجود ندارد و تنها راهکار جلوگیری از پیشرفت و گسترش بیشتر فروچاله های دشت بحران‌زده میناب است و این وضعیت قابل جبران نیست.

وضعیت فوق بحرانی که تا کنون  بیش از ۳۰ روستا را با جابجایی جمعیت روبرو ساخته و راهکار بازدارنده ای از گسترش فروچاله ها طی دید و بازدید های مسئولین و کارشناسان محیط زیست اتخاذ نشده است.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: