• تاریخ: می 27, 2013-8:41
  • شناسه خبر: 1251

۸نفر از تمام طیف‌ها/ رقابت «اصول» و «اصلاح» برای راهیابی به پاستور

انتخابات ریاست جمهوری در ایام تبلیغات انتخاباتی است و چهره‌های شاخصی از جریانات مختلف سیاسی کشور برای راهیابی به پاستور در حال رقابت با یکدیگر هستند. به گزارش پایگاه خبری میناب نیوز به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ماه برگزار می‌شود انتخاباتی که پس از سه دوره ...

انتخابات ریاست جمهوری در ایام تبلیغات انتخاباتی است و چهره‌های شاخصی از جریانات مختلف سیاسی کشور برای راهیابی به پاستور در حال رقابت با یکدیگر هستند.

خبرگزاری فارس: ۸ نفر از تمام طیف‌ها/ رقابت «اصول» و «اصلاح» برای راهیابی به پاستور

به گزارش پایگاه خبری میناب نیوز به نقل از خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ماه برگزار می‌شود انتخاباتی که پس از سه دوره روی کار آمدن دولت‌های هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد برگزار می‌شود.

انتخابات پیش رو از ماه‌ها قبل مورد بحث جریانات مختلف سیاسی از جمله اصلاح طلبان و اصولگرایان قرار گرفت و هر کدام از جریانات یاد شده تلاش داشتند تا با نقد فضای فعلی کشور و موج‌ سواری بر روی برخی مشکلات اقتصادی موجود در جامعه خود را حائز اکثریت آرا کند. انتخاباتی که هم اصولگرایان هم اصلاح طلبان پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی چشم به آن دوختند و تلاش داشتند تا خود را به پاستور برسانند.

هر دو این جریان‌ها از ماه‌ها قبل طی نشست‌ها و جلساتی گزینه‌های خود برای حضور در عرصه انتخاباتی را مورد بررسی قرار دادند و در نهایت تعدادی از این گزینه‌ها یا به صورت مستقل یا با اجماع به ساختمان فاطمی آمدند تا نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شوند.

پس از ثبت‌نام نامزدها و حضور چهره‌های مطرحی از هر دو جریان شامل کامران باقری لنکرانی، غلامعلی حدادعادل، علی‌اکبر ولایتی، محمد باقر قالیباف، منوچهر متکی، حجت‌الاسلام سیدمحمد حسن ابوترابی‌فرد در جریان اصولگرایان و چهره‌هایی همچون مسعود پزشکیان، محمدرضا عارف، حجت‌الاسلام حسن روحانی، اصغرزاده، مصطفی کواکبیان از جریان اصلاحات با پا گذاشتن به ساختمان فاطمی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

البته این انتخابات ضلع سومی نیز به نام نامزدهای مورد حمایت دولت داشت که شاخص‌ترین آنها اسفندیار رحیم‌مشایی بود که به همراه محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد.

گام بعدی پس از ثبت‌نام نامزدها احراز صلاحیت‌ها بود که شورای نگهبان پس از یک مهلت ۵ روزه بررسی‌ها و تمدید این مهلت برای ۵ روز دیگر لیست ۸ نفره احراز صلاحیت‌شدگان را به وزارت کشور داد و وزارت کشور نیز به اطلاع عموم مردم رساند.

لیستی که محمدباقر قالیباف، غلامعلی حدادعادل، علی‌اکبر ولایتی و سعید جلیلی به عنوان نامزد اصولگرا در خود می‌دید و محمدرضا عارف و حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان گزینه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان در آن حضور داشتند،‌ محسن رضایی و سید محمد غرضی نیز به عنوان نامزدهای مستقل به لیست ۸ نفره شورای نگهبان راه یافتند.

البته پس از اعلام این لیست بحث‌هایی درباره رد صلاحیت‌ها مطرح شد زیرا با توجه به حضور حدود ۳۰ و اندی چهره مطرح برای نامزدی در انتخابات ارائه یک لیست ۸ نفره به معنای رد صلاحیت جمع زیادی بود. اما باید به این نکته توجه کرد طبق قانون مکانیزم تشخیص صلاحیت افراد برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری بر عهده شورای نگهبان است و ثبت‌نام کنندگان پیش از حضور در ستاد انتخابات کشور بر این موضوع آگاهی دارند؛ موضوعی که به صراحت در قانون نیز ذکر شده و تمامی نامزدها هنگام ثبت‌نام ضمن لزوم توجه به آن از اجرای مر قانون سخن گفتند.

توجه به لیست رد صلاحیت‌شده‌ها نشان می‌دهد که همانند لیست تائید صلاحیت‌‌ شده‌ها اسامی افراد از جریان‌های مختلف در این لیست وجود دارد به جز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که به دلیل کهولت سن و عدم توانایی برای انجام اقدامات اجرایی در لیست تائید صلاحیت نشده‌ها حضور داشت نامزد پرحاشیه دولت که همواره با اظهارنظرهای خود هزینه‌های فراوانی را ایجاد کرده بود در لیست تائید نشده‌ها حضور داشت.

علیرضا زاکانی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد و منوچهر متکی نیز از چهره‌های رد صلاحیت‌ شده جریان اصولگرایان بودند و در این بین چهره‌های سرشناسی از جریان اصلاحات در لیست تائید نشده‌های شورای نگهبان حضور داشتند.

در نهایت شاهد بودیم که اغلب این نامزدها طی اظهارنظرهایی یا با صدور اطلاعیه یا بیانیه‌هایی ضمن بیان مجدد مواضع خود در هنگام ثبت‌نام از لزوم تبعیت از آراء شورای نگهبان و اجرای قانون را لازمه فضای کشور توصیف کردند.

حال با توجه به عبور انتخابات از مراحل ذکر شده و قرار گرفتن در روزهای تبلیغات انتخاباتی باید به این نکته توجه کرد که اکنون در فضای فعلی از هر جریان سیاسی یک یا چند نماینده در انتخابات حضور دارند و همین موضوع موجبات ایجاد حضور تمامی افراد با گرایشات وسلیقه‌های سیاسی مختلف را فراهم کرده است.

چهره‌هایی که هر کدام در دولت‌های پیشین دارای پست‌های حساسی بودند و یک جریان و گفتمان سیاسی را نمایندگی می‌کنند. هر چند ممکن است در روزهای منتهی به ۲۴ خرداد شاهد ائتلاف‌های سیاسی باشیم اما نمی‌توان به این نکته بی‌تفاوت بود که انتخابات دارای سه ضلعی اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و مستقل‌ها است.

همین حضور گرایشات مختلف سیاسی در انتخابات به نوعی عملکرد مطلوب و قانونی شورای نگهبان در تائید صلاحیت‌ها را نشان می‌دهد و هویدای این موضوع است که این شورای نگهبان بدون لحاظ گرایشات سیاسی افراد و فقط بر طبق قانون رفتار کرده است.

براساس این گزارش در این ایام که نامزدها به معرفی خود و برنامه‌هایشان می‌پردازد مردم نیز بایستی با توجه ویژه به برنامه‌ها و مواضع نامزدها و همچنین کارنامه آنها تلاش خود را برای خلق حماسه سیاسی و انتخاب اصلح به کار گیرند تا در گام اول شاهد برگزاری یک انتخابات پرشور باشیم و در گام بعدی نیز اصلح‌ترین فرد کابینه یازدهم را تشکیل دهد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

نام:

ایمیل:

نظر: